Каква е картината на престъпността в страната – битова, организирана, наркотици, бежанска вълна? Какво е състоянието на системата за обществен ред и сигурност в България? Как може да се оптимизира работата на МВР – мерките за незабавно изпълнение, промени в организацията и нормативната уредба, промени в ценностната система на служителите, промени в структурите на МВР, повишаване на ефективността на вътрешния контрол?
В юридическото предаване на БНР "Законът и Темида" гост е старши комисар Валери Йорданов – разузнавач в криминална полиция, началник на група и сектор КП в СДВР; началник на отдел "Противодействие на криминалната престъпност в СДВР; директор на СДВР – 2009-2013 г., кмет на район "Витоша" - СО (2013-2015 г.), участвал е в неформални групи за разкриване на организирани престъпни групи и тежки престъпления.
"Когато започнах в МВР, преминах през всички степени на йерархията, сблъсках се с различни казуси и проблеми. Наред с това участвах във всички обучения в рамките на МВР. След 2013 година, след като напуснах МВР, съм имал досег до болни и щекотливи въпроси, свързани с престъпността. Бях главен секретар на Държавната агенция за бежанци, бях съветник на министъра на вътрешните работи по оперативната полицейска дейност. Мисля, че добре познавам системата отвътре. Разбира се, няма човек, който да каже, че всичко знае – изглежда несериозно. Основното е да можеш да работиш с хората, да ги разбираш, независимо дали са жертва или извършители на престъпление, а най-вече – работата с колегите, уважението на техния труд. Съвместната екипна дейност винаги дава по-добри резултати, отколкото соловите изпълнения."
Миграционен натиск
"През 2014-2015 г. също имаше огромен миграционен натиск. Последните данни на министъра на вътрешните работи (Иван Демерджиев) са солидни и зад цифрите се крие много труд на служителите на МВР и на правоохранителните органи. Имаше подценяване в тази насока, не мога да кажа по какви причини, тъй като тези мигрантски вълни се очакваха. Позовавам се на базата на множеството международни коментари в тази насока за натиск не само към България. Не бива да пропускаме, че ние винаги сме транзитна страна за преминаването на бежанците."
Битова престъпност
"Битовата престъпност е много важен елемент от състоянието на вътрешната сигурност, тъй като тя формира съзнанието на обществото. В последните десетина години има сериозен недостиг на полицаи, които са директно на улицата. Доста хора бяха съкратени, доста хора напуснаха по "доброзорния начин" и така се получиха много оголени фронтове. Не пропускам факта, че имаше и закрити полицейски управления. Това говори за недобър анализ по отношение на това къде трябва да бъдат пренасочени правоохранителните органи и в какво количество като бройки. Основен фактор играе и техническото оборудване на служителите на терен. Недостатъчна окомплектованост, некачествено снаряжение или липса на такова."
Организирана престъпност
"Може да се говори само за това, което е видно. В статистиката трудно може да се вмести онова, което наричаме "латентна престъпност". Картината не е добра – има извършени тежки престъпления на територията на страната, дръзки грабежи в последно време. Има и подценяване на мерките по отношение на сигурността – както от частни лица, така и от фирми. Това внася голямо напрежение в обществото – и то с основание.
Що се отнася до организираните престъпни групи – те са приоритет на Главна дирекция "Борба с организираната престъпност". Не ми стана ясно защо беше закрита Специализираната прокуратура и Специализираният съд, защото те работеха съвместно с ГДБОП и имаха доста сериозен международен имидж в противодействието на трафика на наркотици, както и на трафика на хора."
Има ли промяна в ценностната система на полицаите
"Има, разбира се, винаги съм казвал, че полицаят, като обществена фигура, е продукт на обществото. Самото възпитание на полицейския служител се формира в доста ранен етап. Основното след постъпване в МВР е, че не се обръща толкова внимание на възпитанието, колкото на обучението – за това как този човек да работи, по какъв начин да противодейства на престъпността (превенция и работа с извършители и жертви на престъпления). Има основни пропуски в обучението на личния състав, които, за съжаление, са от доста време назад. Има занижен критерий в тази насока. Има и демотивация на кандидатите и действащите служители."
Старши комисар Валери Йорданов смята, че е смущаващо в последните 2 години да има неподписване на споразумение за противодействие за купуването на гласове между Прокуратурата и МВР. "Може да се тълкува, че полицията безконтролно към момента извършва едни проверки, които не са под надзора на Прокуратурата."
Имаме ли постижения в противодействието на престъпността в близкото минало; По-слаби ли са контролните механизми в вътре в самата система на МВР; Има ли взаимодействие между полицията и обществото; Как може да се оптимизира работата на МВР?
На тези и още въпроси можете да чуете коментара на старши комисар Валери Йорданов в звуковия файл.
Снимка – БНР
"Чиста е тази нощ, в която се е явил Единственият Чист, Който дойде да ни очисти! Нека слухът ни бъде чист, очите ни да гледат целомъдрено, чувствата на сърцето да бъдат святи, речта на устата – искрена! Настоящата нощ е нощ на помирение; затова нека никой да не бъде гневен на своя брат и да не го обижда! Тази нощ дари мир на целия свят; затова..
Русия обяви, че ще пази своите граждани и мироопазващите сили в молдовския сепаратистки регион Приднестровие, заяви Мария Захарова, говорителката на Външното министерство на Русия. Заявлението стана факт в момент, когато регионът призова Москва да разреши въпроса с нередовните доставки на газ от Русия през Украйна, чийто срок изтича в края на декември...
Днес в "Мигранти с таланти" ви представяме една впечатляваща дама и жена с излъчване на борец - афганистанката Сара Фаизи. Родена е в Кабул през 1988 г., в модерно мислещо, светско семейство, в което всички деца, независимо от пола, са образовани и работещи. Сара завършва университет и започва работа в частна банка. През 2014 г. ситуацията в..
Хлябът заема специално място в живота на българина, а думите "Никой не е по-голям от хляба" красноречиво говорят за неговата важност през вековете. В българската традиция обредните хлябове играят съществена роля, съпътствайки важни празници и обреди като Коледа, Гергьовден, Великден, както и житейски събития като оран и сеитба . Да омесим..
В рубриката "Разговорът" имахме удоволствието да беседваме със Стоян Терзиев – журналист от Радио Пловдив, поет, автор на пет поетични книги и носител на редица лирически награди, сред които престижната награда "Орфей" за цялостно представяне на едноименния поетически фестивал през 2021 г. Освен това Терзиев е автор на разкази, публикувани в..
Русия обяви, че ще пази своите граждани и мироопазващите сили в молдовския сепаратистки регион Приднестровие, заяви Мария Захарова, говорителката на..
В съботната оперна вечер честитим 90-годишният юбилей на световната оперна прима Райна Кабаиванска. Покорила всички големи оперни сцени, оставила е траен..
Книгата на Ива Станоева "Документи, времена, облекло. Народни костюми в Княжество България" излезе от печат неотдавна. Тя е посветена на ценен извор за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg