Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Театър за децата бежанци от лагера в квартал "Враждебна"

Снимка: @CaritasSofiaBG

Театърът е онова запазено време, в което можем да дадем порив на всички въпроси и емоции в нас, които напират да вземат думата. Когато обаче театърът не е на сцената, а в лагер, където деца бежанци търсят топлина и спомен за дома, има ли място за такова време? Как всъщност общуваме с другите, когато езикът е изкуството, а ограниченията са поставени от институцията? Какво си казваме в подобни моменти и защо е важно да го казваме заедно? Защо няма нищо по-ценно, но и естествено от това да бъдеш видян, чут и разбран, когато си на междинна гара и никой няма очи за теб?

Актьорът Явор Костов и сценографката Анна Шопова провеждат пет театрални работилници с деца бежанци от лагера в квартал "Враждебна", за да повдигнат тези въпроси. В процеса на работа артистите се опитват да дадат възможност на децата да се огледат в собственото си отражение и да изградят една представа за себе си и живота, който ги очаква.

Всяка работилница започва с игри за запознаване и музикални сцени, в които всеки участник представя своето Аз, своя цвят и настроение в съответния ден. В игрови ритъм и занимания според предварително избрана тема – костюми, сценични поклони, рисуване на фигури, работа с клоунски носове и други – децата развиват уменията си за общуване, поведението си на сцената и способностите си за импровизация. Целта на работилниците е да допринасят и за повишаване на общата култура на децата, които успяват да се потопят в света на творчеството и да изразят себе си чрез средствата на музиката, движението и превъплъщаването в различни роли.

В рамките на работилниците Явор и Анна разбират как работят лагерите от този тип и колко трудно всъщност се осъществяват такива инициативи. Разбират обаче и че отношението ни към бежанците може да се промени, само ако проявим ангажираност и желание да се запознаем с проблема.

Какво обаче означава да си доброволец в такъв лагер, от какво всъщност се нуждаят децата и защо времето е най-ценният ресурс в отношенията с едно дете – Явор Костов и Анна Шопова разказват в звуковия файл.

Посещенията им в ПМЗ "Враждебна" са реализирани благодарение на програмата "Творчески стипендии" на Национален фонд "Култура". Идеята им е да създадат нова поредица от театрални работилници, в които да работят с различни социални групи.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ралука Над

Румънската писателка Ралука Над за антропологията и писането

"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
проф. Иван Газдов

Добрата вибрация

На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба.  Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..

публикувано на 10.01.25 в 14:57

Предпремиерна среща с младата румънска поезия в антология

Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..

публикувано на 10.01.25 в 12:45
Димитър Димитров и учителят Димитър Драгнев

Българин триумфира на Цицероновия конкурс: Как латинският го отведе в Оксфорд

Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..

публикувано на 10.01.25 в 09:52

Как Пловдив утвърди мястото си сред културните дестинации в Европа?

2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..

обновено на 10.01.25 в 09:50