От 17 март 2023 г. всеки петък, в рамките на 30 седмици, в кино "Одеон" ще бъде излъчван един класически български филм, а след прожекцията зрителите ще могат да се срещнат с някои от неговите автори.
"Спряхме се на 30 знакови имена на автори с принос в нашата киноматография. Така стигнахме до идеята да направим 30 прожекции на класически български филми. Избрахме петък вечер, за да ги показваме."
Това казва в "Нашият ден“ Мария Палаурова, изпълнителен директор на Филмаутор.
Тя допълва, че единствено кино "Одеон“ има запазени машини, които могат да показват филми, които са на лента.
Начало на инициативата "30 вечери с 30 класики" поставя филмовата лента на режисьора Рангел Вълчанов от 1979 "Лачените обувки на незнайния воин”. След прожекцията зрителите ще могат да се срещнат с оператора Радослав Спасов и с художника Георги Тодоров.
На 31 март ще бъде показан филмът "Да обичаш на инат“ и зрителите ще могат да се срещнат с Николай Волев.
Порасналите деца могат да си припомнят "Куче в чекмедже“ и "Горе на черешата“. Има и няколко документални заглавия – "И в рая има ад“ на режисьора Атанас Киряков, както и лентата на Адела Пеева "Чия е тази песен“. Една от вечерите е посветена на анимацията и е планирана среща с Анри Кулев.
Битката с интернет пиратството е една от задачите, който си поставят от Филмаутор.
Чуйте подробности в звуковия файл.
Снимка – кино "Одеон" и Филмаутор
Пламен Антов е писател, пътешественик, литературен теоретик и историк, който следи отблизо процесите в съвременната българска литература. Като писател, той работи в различни жанрове – проза, поезия, пътеписи. Новият му сборник с разкази се нарича "Нагоре по реката назад " . В рецензията си за книгата Антония Апостолова я определя така:..
"Писма до… Документален разказ за едно все още неразкрито престъпление" със сценарист и режисьор Николай Поляков ще се играе на сцената на галерия "Прегърни ме" в петък (21 февруари) и на следващия ден в събота (22 февруари) от 19 ч. Такъв е форматът на проекта "Осем театрални етюда", който се реализира с подкрепата на Национален фонд "Култура". В..
Румен Денев представя тази вечер (20 февруари) романа си "Бреговете на Бохемия" в клуб "Писмена", НБКМ. Редакторът на книгата Деян Енев определя книгата като шпионски роман, макар тя да се движи по-скоро формално по правилата на жанра, тъй като историческите събития и герои, свързани с сюжета, са съвсем реални, дори са с истинските си имена, като..
Изложбата "Академията в Княжество и Царство България", с куратор Милена Балчева-Божкова, представя ранната история на Художествената академия, изтъквайки ролята на българските владетели в нея. Тази роля - може би по инерция - дълго оставаше в сянка, затъмнена от приноса на общественици, художници и първи преподаватели в Рисувалното училище. И тях ги..
Kicked a building lately?* ("Архитектурна критика след дигиталната революция") се нарича книгата на доц. д-р арх. Анета Василева, събрала текстове писани за различни издания, включително и за блога на WhATA асоциацията. Заглавието е цитат – така се нарича и книгата на Ада Луис Хъстабъл, една от най-влиятелните архитектурни критички на 20в. В Книгата..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
"Небе, голямо колкото земята. С перо и четка за Добруджа" – така е озаглавена антологията, която наскоро излезе от печат и предстои да бъде представена..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg