Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво означава зоопсихолог?

Снимка: БГНЕС

В какво се състои работата на зоопсихолога и какво точно означава това?  Когато хората чуят за тази професия, реакциите обикновено са следните: кучетата нямат нужда от психолог, нужда имат техните стопани, или пък кучетата имат нужда от дресьор, а не от зоопсихолог.

Темата коментира в “Нашият ден“ първият зоопсихолог у нас Александър Георгиев:

“Занимавам се с кучета от дете. Имал съм много и различни породи кучета. Основната порода, с която съм от 1983 г. насам е доберман“, казва той в интервю за БНР.

Според него взаимоотношенията между човек и куче са базирани на психологически елемент - на добро и приятелско отношения или на груба сила. Той посочва, че във всички случаи трябва да балансираме взаимоотношенията си с кучетата.

Той счита още, че работата с хората е неразделна част от психологията с животното и всеки, който работи с кучето си може да постигне резултати.

Георгиев подчертава, че хора, които не са работили с кучета, имат нужда от насока как да се  държат с тях, за да разбират това, което кучето се опитва да каже и да покаже.


Как комуникират кучетата?

“Начинът, по който кучетата комуникират по между си е вербален, невербален и химически или с подушване. Подушването дава при кучетата информация за възраст, пол и здравословно състояние. Езикът на тялото и вербалната комуникация с кучето ни дават възможност да осъществим начин,  по който да комуникираме с животното, което притежаваме и по така съвместният ни живот да бъде по-лесен“, обяснява зоопсихологът и посочва:

“Покорство при кучетата има при положение, че работим с тях, че изградим обща форма на комуникация, която те да разпознават“.

“От опита, който съм имал, съм забелязал, че кучета възпитавани само и единствено с храна в един момент стават проблемни, когато преминат към полова зрялост. Тогава те стават независими и доминантни и не можем да ги накараме да ни обърнат внимание чрез храна“, казва още той в интервю за БНР.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Истината като жертва

Fake for/or Real е интерактивна изложба, създадена и като пътуваща, през 2020 година от Дома на европейската история в Брюксел. В България тя гостува 3 месеца (до 20 октомври т.г. в залите на Националния етнографски музей) и предизвика много голям интерес. Историята на подправянията и фалшификациите се оказа добър пример, за това как трябва да се..

публикувано на 16.11.24 в 10:05
Георги Лозанов

Доц. Георги Лозанов: Диктатурата става по-популярна перспектива от демокрацията

Тридесет и пет години след падането на Берлинската стена и очакванията на българското общество да стане част от демократичните процеси и форми на управления, сякаш вървим към провал. Доц. Георги Лозанов , преподавател във ФЖМК, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" кой, защо и как бяха превзети България и българските медии след 10..

публикувано на 16.11.24 в 09:00
проф. Димитър Вацов

Проф. Димитър Вацов: Демократичните държави трябва да защитят собствените си ценности

Миналата седмица Фондация за хуманитарни и социални проучвания – София  (ФХСИ-София) беше домакин на международен Форум за информационен интегритет, по време на който учени и изследоватеи от много европейски страни се опитаха да обяснят влиянието и устойчивостта на пропагандата , както и каналите, през които достига до обществата, разбира се, и..

публикувано на 15.11.24 в 16:25
Снимката е илюстративна

Как се процедира при щети от свлачище

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, експерт по гражданско и административно право и дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Вратанка Драгоева, Перник. Имам вилно място край село Големо Бучино. Преди 2 години в района се активира свлачище, което стигна до дворното място на..

публикувано на 15.11.24 в 15:00

Смисълът на Рождественския пост: Разказът на един свещеник

Днес православните християни отбелязват началото на Коледния пост – период на духовна подготовка за един от двата най-големи църковни празника – Рождество Христово. Постът продължава 40 дни до самата Коледа и символизира важен период на смирение и саморазмишление. Отец Михаил Трифонов от храм "Света Троица" в с. Кардам, който следва пътя на своя..

публикувано на 15.11.24 в 13:17