20 март се отбелязва като Ден на приказката от 90-те години на миналия век. Възниква в Швеция като “Ден на разказвачите на приказки“, но постепенно се разпространява и става по-известен като “Международен ден на приказката“.
Всеки делнична сутрин, малко преди седем часа, в рубриката “Ранобудно петленце“ по програма “Христо Ботев“ на БНР звучат произведения от българската и световната класика, както и от съвременни автори, пишещи за деца.
Ани Маринова е редактор в рубриката. Тя споделя в ефира на “Нашият ден“, че най-често я изкушават книжните поредици, от които идват материалите за “Ранобудно петленце“. Тя припомня в предаването за поредицата “Приказки от цял свят“ от издателство “Народна младеж“, която започва да излиза 1957 г. и продължава до 1986 г. Това са 50 книги, превеждани от страхотни приказни сборници.
Това, с което се занимава в момента Ани Маринова, е да открива приказки, които колегите преди нея не са забелязали в тези стари сборници.
Според нея ценното в старите книги е, че те са превеждани от много качествени селекции. “Африканските приказки и легенди“ например са в превод на Горанка Попова, която е избрала за тази книга три сборника.
Кои книги с приказки припомня още Ани Маринова в “Нашият ден“ – чуйте от пълния разговор в звуковия файл. Във файла можете да чуете още и записи от Златния фонд на БНР с части от приказки, звучали някога в ефира на обществената медия.
Институтът по социални дейности и практики (ИСДП) участва като партньор в международния проект CARING – инициатива, насочена към предизвикване на социалните норми с цел намаляване на насилието над деца в училище. Проектът обхваща ученици, учители, родители и местни образователни институции, като в него участват общо 32 училища от България, Румъния,..
Според официални данни на Националния статистически институт за 2020 г. 96.3% от случаите на причиняване на смърт при пътно-транспортни произшествия се дължат на неправилни действия на водача, като от тях 29.3% са следствие от движение с превишена ил несъобразена скорост. Осъденият за 20 години затвор за жестоката катастрофа с две жертви в София Георги..
Неволята често се оказва най-добрият, макар и труден учител. Именно чрез нея изграждаме по-дълбоко разбиране за себе си, за околните и за важността на грижата един към друг. Такъв е и случаят на Станислав Минчев – основател на платформа, която цели да помогне на хората да намират изгубени или откраднати вещи. Станислав Минчев е създателят..
Шрифтът "VFU" (Visionary Font Ultra), създаден от Володимир Федотов, студент в трети курс на специалност "Графичен дизайн" във Варненския свободен университет (ВСУ) "Черноризец Храбър", получи признание на международно ниво . Той е един от тримата представители на България, селектирани за участие в изложбата на престижното Международно триенале на..
Дни преди датата 19 февруари, когато българите честват годишнината от обесването на Апостола на свободата, отдаваме почит на неговите живот и дело. За отговорността да си наследник на Васил Левски в "Нашият ден" говори Христина Богданова , една от наследниците му, която прави много да не бъде делото му забравено, а паметта за него изкривена...
Вечно живият театър и класическата драматургия са неговата страст. Той е български режисьор с европейско измерение като творец, магьосник за актьорите...
Веднъж годишно концертната поредица "Аларма Пънк Джаз" на програма "Христо Ботев" прави концерт-подарък за публиката – при вход свобден , както в..
Нашият екип никога не е оставал далеч от най-сериозните и важни дискусии в обществото на тема "здраве". Една от тях – разграничаването и систематизирането..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg