Модата е странна приумица – през годините диктува ту начина на обличане, ту обноските, телефоните, колите, жилищата ни и тяхното обзавеждане. Има обаче "модни тенденции", които крият определени рискове за здравето ни. Една от тях – отслабването и постигането на естетичен вид. В стремежа към това няма нищо рисково, опасностите идват от начините на постигането му.
В разговор с доц. Росица Попова екипът на предаването "За здравето" постави на дискусия редица въпроси, свързани със здравословното хранене, с диетите и анорексията, с приомите за намаляване на теглото. Великден, пости, рационално, протеиново и разделно хранене, добавки и инсулинови медикаменти за отслабване – широк спектър от теми коментира диетологът и специалист по хранене доц. Попова. Освен познатите здравословни вреди, на вниманието на аудиторията бяха поставени и нови факти: причиняването на ботулизъм в резултат на лечение за отслабване, използването на нискокалорийни подсладители, които увеличават рисковете от инсулт, безразборното прилагане на лекарства за диабетици... Разбира се, протеиновото хранене и прилагането на анаболи за изящно тяло също не убягнаха от вниманието.
В смисъла на седмичното издание "За здравето" – да помага от ефира, говорихме и за "другата страна на монетата": метаболитния синдром. Почти 60 на сто от човечеството е с наднормено тегло, това е базов риск за световното здраве. Начините на хранене, стресът, липсата на двигателна активност и спорт са част от проблема. Отговорността на хранителните вериги и на производителите също е огромна. И това води до редица нови техники в борбата със затлъстяването: бариатрична хирургия, пряка намеса в динамиката и обема на стомаха и червата, липосукция, нови терапевтични схеми.
В крайна сметка целият ни екип и доц. Р. Попова се обединихме около познатите съвети: умереност в храненето, постепенно захранване след дълги пости, движение, спорт, избягването на алкохола и бързото хранене във всички негови форми... И възпитание на децата в култура на храненето от ранна възраст!
Максим Бехар, който е почетен генерален консул на Сейшелите, представи първата у нас книга с гозби от екзотичните острови. И не само. Гозбите са съчетани с любопитни истории. Разговарях с Максим за "Сейшелски рецепти и още за "Рая на Земята". Пред "Покана за пътуване" Максим Бехар призна, че обича островния живот, но повече обича България. Той..
Априлското въстание и последвалите го трагични събития още отекват в историческата наука, литература и масово съзнание с героичен, но и болезнен резонанс. У някои това са поводи за национална гордост, у други – за нещо като национален мазохизъм. Кой е убил Ботев, кой предава тази или другите чети – множат се хипотезите, а историческата наука се..
За поредна година Национално читалище на слепите "Луи Брайл 1928" организира състезание по изразително четене на художествена литература на брайл – "Прочети ми с пръсти". В предизвикателството се включиха незрящи хора. Всички те, обединени от любовта си към брайловото писмо. Участниците се превъплътиха в образите от текста, паднал им се по..
Малко познатото стихотворение на Иван Вазов, писано преди 123 години, бе отправната точка в разговора ни с доц. Марин Пенков . Началникът на Отделението по образна диагностика в болница "Свети Иван Рилски", ерудиран и амбициозен млад лекар, акцентира върху новите и авангардни технологии в рентгенологията, успеваемостта и точността при поставяне на..
Книга за психотерапията, която самите психотерапевти харесват - така сбито и по журналистически можем да опишем книгата "А може би трябва да поговвориш с някого" на американската авторка и психотерапевт Лори Готлиб. Книгата далеч не е само за специалисти. Готлиб разказва увлекателно, честно и с уважение за пациентите си – реални хора, а не..
Здравка Василева гради своя личен път в изкуството със своя характерен и запомнящ се и уникален образ на живописец. Като професор по живопис и..
След новината за оттеглянето на "Арт фест" от управлението имаше реална опасност за арт хаус киното на София да затвори. За радост, това няма да се случи и..
Фестивалите са празници на изкуствата, а Варна по традиция е фестивалната столица на България. В областта на визуалните изкуства градът е място на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg