Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво вълнува екоактивистите между Деня на гората и Часа на земята?

Снимка: СИДП

Какво вълнува екоактивиста от WWF Елена Ганчева и експерта в сектор “Гори“ Костадин Вълчев в дните между Деня на гората и Часа на земята?

“Винаги има накъде да подобрим управлението на горите. Върху горската система има много голям натиск. Гражданите и тяхната активност са най-добрият коректор за подобряване на нещата."

Това казва в интервю за БНР експертът Костадин Вълчев.

Според него никога няма да решим напълно проблема с бракониерството, но можем значително да го намалим. Всеки, който е в гората, може да провери, ако има съмнение за незаконна сеч.

По думите му в момента имаме липса на дървесина, но имаме и липса на работна ръка, което налага механизация, а тя налага промяна в нормативната база. Тази промяна може да увеличи значително размера и обема на сечите. Според него това е по-притеснително от настоящото управление на горите:

“Вкарване на едни големи машини, които някои наричат комбайни за дървесина и особено адаптирането на нормативната база към тях, защото в момента, ако се спазват основните изисквания за дърводобив, приложението им би било по-ограничено и негативното им въздействие по-малко."

Според експерта липсата или наличието на води много зависи от управлението на горите.

Необходими практики…

“Опитвам се да си събирам боклука разделно, някои практики, които са откровено нещадящи към околната среда или създават условие за лошо отношение към хората, като войните, не мога да ги толерирам и не купувам продукти, свързани с марки, които ги подкрепят“, споделя още той.

Какво друго е важно да правим според екоактивиста Елена Генчева:

“Задължително трябва да ходим, всички специалисти го твърдят. Включвам си слушалките и телефона и просто излизам и си обикалям, използвам тази възможност, докато си говоря с колегите. Ето начин как да се комбинират нещата."

Според нея няма никакво значение къде се намира човекът, важно е да е свършена работата и резултатът да е налице.

В ефира на “Нашият ден“ тя сподели още как намираме информация за бизнеси, произвеждащи екосъобразни продукти:

“Информация има доста, стига човек да потърси такава и да мисли критично, да я отсее."

Чуйте пълния разговор в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Преображение Господне

За да ги крепи във вярата и да ги увери, че наистина е Син Божи и Спасител, като ги отдалечава от помисли, Христос се явява на трима от Своите ученици в небесна слава. Свидетели на събитието са апостолите Петър, Йоан и Яков. След като ги завежда на планината Тавор, Синът Божи се преобразява пред тях, като лицето му светва като слънце, а дрехите му..

публикувано на 04.08.24 в 09:15

В индианските резервати има различни пластове – някои от тях бутафорни

Любомир Кюмюрджиев, журналист, преподавател и създател на Българското общество по индианистика "Орловият кръг", разказва в "Какво се случва пътува" за своите посещения в индианските резервати на Северна Америка и за трагичната история на тяхното създаване.  "Изтласкването на индианците в Северна Америка започва още през 16-17 век. Става дума за..

публикувано на 03.08.24 в 12:04

В Дуванлии – селото на тракийските могили

Дуванлии е село в Горнотракийската низина и в него живеят 565 души. То се намира в община Калояново и е на 24 километра от областния град Пловдив. Край селото е открит един от най-важните тракийски некрополи. Той се състои от над 50 могили – от V век пр. Хр. до Римската епоха. Изследван е през 1926-1929 година под ръководството на професор Богдан Филов...

публикувано на 03.08.24 в 08:45

Нов конкурс на "Фолклорен извор": "Старите песни на нов глас"

От 1 до 4 август 2024 г. в с. Царевец, община Свищов, ще се провежда Дванадесетият Международен Фолклорен фестивал "Фолклорен извор". За първи път в рамките на фестивала ще се проведе и певческият конкурс "Старите песни на нов глас", организиран в партньорство между БНТ, БНР, сдружение "Фолклорен извор" и "Българско многогласие". Над 4000..

обновено на 02.08.24 в 11:11

Отбелязваме 121 години от Илинденско-Преображенското въстание

Илинден е денят, в който се почита Свети пророк Илия. По стар стил той се отбелязва на 2 август, а по нов – на 20 юли. Свети Илия се тачи от всички християни като най-големия библейски пророк, заедно с Моисей. Има поверие, че на този ден морето взима най-много жертви. Днес имен ден имат: Илия, Илиян, Илин, Илина, Илияна и Илко. На днешния ден..

обновено на 02.08.24 в 09:33