Какво вълнува екоактивиста от WWF Елена Ганчева и експерта в сектор “Гори“ Костадин Вълчев в дните между Деня на гората и Часа на земята?
“Винаги има накъде да подобрим управлението на горите. Върху горската система има много голям натиск. Гражданите и тяхната активност са най-добрият коректор за подобряване на нещата."
Това казва в интервю за БНР експертът Костадин Вълчев.
Според него никога няма да решим напълно проблема с бракониерството, но можем значително да го намалим. Всеки, който е в гората, може да провери, ако има съмнение за незаконна сеч.
По думите му в момента имаме липса на дървесина, но имаме и липса на работна ръка, което налага механизация, а тя налага промяна в нормативната база. Тази промяна може да увеличи значително размера и обема на сечите. Според него това е по-притеснително от настоящото управление на горите:
“Вкарване на едни големи машини, които някои наричат комбайни за дървесина и особено адаптирането на нормативната база към тях, защото в момента, ако се спазват основните изисквания за дърводобив, приложението им би било по-ограничено и негативното им въздействие по-малко."
Според експерта липсата или наличието на води много зависи от управлението на горите.
Необходими практики…
“Опитвам се да си събирам боклука разделно, някои практики, които са откровено нещадящи към околната среда или създават условие за лошо отношение към хората, като войните, не мога да ги толерирам и не купувам продукти, свързани с марки, които ги подкрепят“, споделя още той.
Какво друго е важно да правим според екоактивиста Елена Генчева:
“Задължително трябва да ходим, всички специалисти го твърдят. Включвам си слушалките и телефона и просто излизам и си обикалям, използвам тази възможност, докато си говоря с колегите. Ето начин как да се комбинират нещата."
Според нея няма никакво значение къде се намира човекът, важно е да е свършена работата и резултатът да е налице.
В ефира на “Нашият ден“ тя сподели още как намираме информация за бизнеси, произвеждащи екосъобразни продукти:
“Информация има доста, стига човек да потърси такава и да мисли критично, да я отсее."
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
В кюстендилското село Слокощица се намира семейната занаятчийска работилница на Искра и Антон Стоилови. Преди години семейството решава да заживее на село. Съпругът Антон до тогава е работил в дърводелски фирми, бил и крояч на обувки, а Искра – в цехове за производство на кожени изделия. След това решили да не работят за други, а да се опитат..
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар . Именно с този нов регламент беше въведена правната рамка на т.нар. "европейски дигитален портфейл за цифрова..
Днешният гост в рубриката „Мигранти с таланти“ е Анна Кузнецова от Москва, Русия, която успешно развива иновативен сладкарски бизнес в София. За първи път Анна посещава България на 5-годишна възраст, след като е диагностицирана с астма. Майка ѝ научава за благоприятния климат в Сандански и решават да прекарват по няколко месеца годишно там. Именно..
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз . Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Шестата рубрика ще посветим основно на личните данни в правото на Европейския съюз..
През декември 2015 г. бе основано Сдружението на българите на остров Крит с амбициозната цел да защитава правата на българските граждани на острова и да съхранява родните традиции и култура. Под ръководството на Петър Анастасов, който живее в Гърция повече от две десетилетия, организацията изиграва ключова роля за укрепването на българската общност в..
Усмихнат, непринуден, дружелюбен, безкрайно земен и джентълмен – такъв видяхме Начо Герерос по време в първата му публична поява у нас. Известният испански..
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре ,..
Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева: "Талантът на Палми Ранчев е, че от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg