Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Съединение" – авторски проект на Калина Терзиева

"Съединение" е авторски проект на мултидисциплинарния артист Калина Терзиева. Той включва работилница за експерименти с художествени материали “Махало”, реализирана с ученици от СУУУС Проф. Д-р Дечо Денев, като извънкласно занимание, както и “Рисуване на живо”, пърформанс с участието на публиката.

Проектът цели да експериментира с художествени материали през призмата на социалната ангажираност, като осъществява разширяване, смесване на публики, развитие на въображението и свободно изразяване в среда.

"В проекта си поставям сложната задача да осмисля присъствието си, в качеството си на артист, в района на квартала, в който живея и творя през последните няколко години. Реших това да се случи чрез редица художествени актове – като рисуване на живо пред и сред обичайните лица, работилница за деца в съседното ми училище, непринудена среща с работници на улицата.

Инициативата започва с предишен мой проект “Линии на живот”, който се разви многопластово и след изява “в градинката с беседката” на ул. "Боянски възход" ме отведе дори до Черни връх, където също реализирах още една от “големите си рисунки”. 

През последните години аз рисувам в голям формат пред публика, продължение на практиката ми да правя рисунки, надхвърлящи моя ръст, в които използвам, рисувам с двете си ръце и както казвам, “има достатъчно място да се разгърне движението на ръката и мисълта ми”. Проектите ми до известна степен се допълват или може би затвърждават един друг.
Напоследък използвам създадените от мен произведения като поле за комуникация със зрителя. За мен изкуството се е превърнало в твърде елитарно занимание, от което дори може да се каже, че “полза” имат само самите му създатели и кръг от преки участници и се е отдалечило от смисъла си на част от ежедневния живот на всеки един. То не достига разбираемо до публиката, а това, което достига като шлифован продукт, остава неразбрано, което, по моему, уви, го прави излишно. 

Това бих казала на концептуално ниво и също бих допълнила, че за мен е една от причините твърде лесно се подменят ценностите на масата, от която обаче никой не бива да забравя, че също е част. Лишавайки публиката от артистични продукти, колективното съзнание се моделира в полза на комерсиално ориентирани такива."

Калина Терзиева (р. 1984) работи мултидисциплинарно. Последните години се развива предимно в сферата на съвременната рисунка и пърформанса. Нейни проекти включват фотография, видео, автор е на инсталации, ситуационно и концептуално изкуство. Калина Терзиева завършва „Сценичен и екранен дизаин“ в НАТФИЗ "Кр. Сарафов", по-късно учи за кратко „Изящни изкуства“ в Амстердам и се връща в България. 

Работила е като артдиректор в теливизионни продукции, също в сферата на киното и театъра; обособяване на пространства на открито, артинсталация в голям мащаб в интериори към частни събития и др. В собствени проекти реализира редица групови и самостоятелни изложби и участия.

Част от нейния почерк са изяви в неформална среда и нестандартни пространства. Търси допирни точки между различни социални групи и сфери на живота през призмата на изкуството. Нейни творби са притежание на Софийска градска художествена галерия и Градската художествена галерия в Благоевград, както и на частни лица. 

Проектът “Съединение” се осъществява с финансовата подкрепа на Национален фонд Култура, програма "Творчески стипендии" 22 и в сътрудничество със СО район Витоша.

Снимки и видео – Калина Терзиева


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Богдан Дарев

Да правиш кино там и тук

Богдан Дарев е режисьор и продуцент. Живее и работи в Сиатъл, САЩ, където заминава през 1995 г. В творческата му биография има няколко филма, сред които "Тази баба", "Хармония", "Там", заради който се връща в България 23 години след заминаването си, "Кавал парк", а най-новият се нарича "Спица". Филмът му "Там" беше излъчен по БНТ, а "Кавал..

публикувано на 21.07.24 в 09:10

Филмът"Вчера" оживява на театрална сцена

На 27 септември в Открита сцена "Сълза и смях" е премиерата на спектакъла "Не бях аз" от Владо Даверов . Режисьор на постановката е Лиза Шопова, музиката е дело на Кирил Маричков, а сценографията на Анелия Райкова. Мултимедийният спектакъл е продължение на българския филм "Вчера" от 1987 г. с режисьор Иван Андонов и автор Владо Даверов...

публикувано на 20.07.24 в 09:05
Edinburgh Festival Fringe

Такива сме си

В редакция "Хумор и сатира" не сме безразлични за настроението на нашите слушатели и затова правим по силите си то да е подходящо поне по време на нашите предавания. Тази неделя веднага след новините в 18 часа усилията ни ще изкристализират в този вид: Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от от..

публикувано на 19.07.24 в 16:50

Музиката в музиката е жива доказва "Бог Рок"

За концерт-спектакъла "Бог Рок"  в "Артефир" говорим с пеещият актьор  Филип Аврамов и с музиканта Калин Вельов . Един спектакъл, който в неделната вечер ще зарадва публиката на Sofia Summer fest Underground. Много неща са се променили в рок представлението за неговата дългогодишна история. Промените са за добро – вече участват и авторски..

публикувано на 19.07.24 в 14:20

Изложбата "Неонови цветя" – дисекция на неизбежната баналност

Вглеждане и дисекция на неизбежната баналност заедно с художничката Румяна Карастамова , която гостува в "Артефир", за да представи новата си изложба "Неонови цветя". Карастамова е преподавател в НХА, график, но в последния си проект се отдава на живописта. "Неонови цветя" е своеобразно продължение на графичния цикъл "Бетонни цветя", в който..

публикувано на 19.07.24 в 14:18