Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Съединение" – авторски проект на Калина Терзиева

"Съединение" е авторски проект на мултидисциплинарния артист Калина Терзиева. Той включва работилница за експерименти с художествени материали “Махало”, реализирана с ученици от СУУУС Проф. Д-р Дечо Денев, като извънкласно занимание, както и “Рисуване на живо”, пърформанс с участието на публиката.

Проектът цели да експериментира с художествени материали през призмата на социалната ангажираност, като осъществява разширяване, смесване на публики, развитие на въображението и свободно изразяване в среда.

"В проекта си поставям сложната задача да осмисля присъствието си, в качеството си на артист, в района на квартала, в който живея и творя през последните няколко години. Реших това да се случи чрез редица художествени актове – като рисуване на живо пред и сред обичайните лица, работилница за деца в съседното ми училище, непринудена среща с работници на улицата.

Инициативата започва с предишен мой проект “Линии на живот”, който се разви многопластово и след изява “в градинката с беседката” на ул. "Боянски възход" ме отведе дори до Черни връх, където също реализирах още една от “големите си рисунки”. 

През последните години аз рисувам в голям формат пред публика, продължение на практиката ми да правя рисунки, надхвърлящи моя ръст, в които използвам, рисувам с двете си ръце и както казвам, “има достатъчно място да се разгърне движението на ръката и мисълта ми”. Проектите ми до известна степен се допълват или може би затвърждават един друг.
Напоследък използвам създадените от мен произведения като поле за комуникация със зрителя. За мен изкуството се е превърнало в твърде елитарно занимание, от което дори може да се каже, че “полза” имат само самите му създатели и кръг от преки участници и се е отдалечило от смисъла си на част от ежедневния живот на всеки един. То не достига разбираемо до публиката, а това, което достига като шлифован продукт, остава неразбрано, което, по моему, уви, го прави излишно. 

Това бих казала на концептуално ниво и също бих допълнила, че за мен е една от причините твърде лесно се подменят ценностите на масата, от която обаче никой не бива да забравя, че също е част. Лишавайки публиката от артистични продукти, колективното съзнание се моделира в полза на комерсиално ориентирани такива."

Калина Терзиева (р. 1984) работи мултидисциплинарно. Последните години се развива предимно в сферата на съвременната рисунка и пърформанса. Нейни проекти включват фотография, видео, автор е на инсталации, ситуационно и концептуално изкуство. Калина Терзиева завършва „Сценичен и екранен дизаин“ в НАТФИЗ "Кр. Сарафов", по-късно учи за кратко „Изящни изкуства“ в Амстердам и се връща в България. 

Работила е като артдиректор в теливизионни продукции, също в сферата на киното и театъра; обособяване на пространства на открито, артинсталация в голям мащаб в интериори към частни събития и др. В собствени проекти реализира редица групови и самостоятелни изложби и участия.

Част от нейния почерк са изяви в неформална среда и нестандартни пространства. Търси допирни точки между различни социални групи и сфери на живота през призмата на изкуството. Нейни творби са притежание на Софийска градска художествена галерия и Градската художествена галерия в Благоевград, както и на частни лица. 

Проектът “Съединение” се осъществява с финансовата подкрепа на Национален фонд Култура, програма "Творчески стипендии" 22 и в сътрудничество със СО район Витоша.

Снимки и видео – Калина Терзиева


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Радостин Радев

Като на филм: пътят от България до Англия на актьора и продуцент Радостин Радев

Вместо да стане полицай, какъвто си е представял, че иска да бъде, той избира да е от хората, които могат да изиграят всеки, дори човекa на реда. От школата в Симеоново до самолета, който каца в Лондон, Радостин Радев извървява пътя на самоосъзнаването и вечното усъвършенстване в преследване на влечението – актьорското майсторство. Британската..

публикувано на 24.04.24 в 16:46
Кадър от снимачния процес

Музикален клип говори за любовта на човек към родината

Предстои премиерата на музикалния клип "Оставам" на певицата Вили Русева. Сюжетът на клипа представя една история за силната и непреходна любов между човек и родина. Идеята се ражда от режисьора Борислав Костов, който от години работи по сценарий за филм за българската история – "Коси в прахта".  Самият късометражен музикален филм е продуциран от..

публикувано на 24.04.24 в 16:04

Привидният парадокс на непреходната култура

От какво зависи непреходното в културата на прехода – обобщения на културолога и филолог проф. Александър Кьосев по повод заключителната му лекция в рамките на проекта "Култура на прехода", която ще се състои днес (24 април) от 18:30 ч. в Театралната зала на Софийския университет. Проф. Александър Кьосев, директор на Културния център на..

публикувано на 24.04.24 в 11:36
Анди Готс (вдясно) и Георги Тошев

Фотографията като среща

Анди Готс неслучайно носи прякора "фотографът на звездите". Сам се хвали, че от първите си стъпки в изкуството не е снимал нищо друго, освен знаменитости. И докато в началото му се е налагало да ги ухажва за да застанат пред камерата му, днес известните сами го търсят. Фотографът печели популярност с вниманието, което отделя на личностите зад..

публикувано на 24.04.24 в 11:30

Инициатива насърчава деца в неравностойно положение да посещават театрални постановки

"60 от сърце" е благотворителната инициатива на младата продуцентска компания The Balkan Theatre Factory. На всяка нейна постановка се пазят 60 места, които се предоставят на деца от домове или деца в неравностойно положение или деца на бежанци. Първият спектакъл на компанията е "Островът на съкровищата", пиратско комедийно приключение за деца и..

публикувано на 24.04.24 в 10:10