Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Terra Култура

Александър Илиев: Вселенски език или какво ни казва изкуството на тишината?

Гледайте пантомима, защото там всичко е 4D

Снимка: БГНЕС

Мимовете са особена категория хора, някак вървят напред и ни сочат без много крясъци или в пълна тишина това, което се опитваме да открием – щастието, истината, сълзата и радостта. За пантомимата като достижение на човечеството в "Terra култура“ разказва един от прочутите български мимове Александър Илиев – режисьор и преподавател в НАТФИЗ и в Карнеги Мелън, САЩ.

"Пантомимата е език без думи, език на тялото, при който с минимум жест се достига до максимално съдържание“, споделя той.

И допълва, че мимовете са били използвани като преводачи в Древния Рим. А сега използваме пантомимата за това да кажем нещо кратко, ясно и то да бъде истина.

"Пантомимата е важна за българите, защото във всички ритуални обреди тя участва. Като се започне от най-старите – нестинарството и кукерите“, посочва Александър Илиев.

Изкуството на тишината се основава на три важни неща – действие, отношение и образи. Пантомимата е като вселенски език и тя попада в групата на т.нар. “ограничени” изкуства, подобно на балета, защото предумишлено се лишава от комуникативните възможности на словото, за да разгледа човека и човешките взаимоотношения от свой специфичен ъгъл и художествена позиция.

"Всяко едно изкуство е важно в определен период от време, а в друг период то отива на по-заден план. В момента музиката изключително се налага като важно изкуство и нещата, които са свързани с образи“, посочва мимът.

За "театъра на движението“ няма цензура. Мимът може да каже всичко, защото такъв е неговият герой. 

"Всеки ден ти трябва да си пред огледалото или в празната зала и да работиш срещу твоя мързел. Това е много трудно и за това мимовете са бутикова професия“, казва още Александър Илиев.

За Марсо – гения на пантомимата

Най-великият майстор на пантомимата в света е Марсел Марсо. През 1947  г. измисля своя безсмъртен Бип – своеобразния съвременен Пиеро, който се превръща в запазената му марка и в неговото второ “аз”. Бип е клоунът с тъжно бяло лице и е трогателен образ на доверчив човек, обичащ хората и живота, на когото невинаги му върви.

Няколко българи са имали щастието да се учат от Марсел Марсо. Един от тях е Герасим Дишлиев – ученик на световноизвестния френски мим, бил е негов асистент и преподавател в школата му.

Радиопантомима

"Представяме си, че сега Марсел Марсо е жив и здрав и играе своя прочут етюд "Раждане, живот, смърт". За 45 секунди той изигра живота на човек от раждането до смъртта. Затова казваха, че и пантомимата, и Марсел Марсо са най-късите разстояние между две точки“, допълва Александър Илиев.

В края на разговора виртуозният мим Александър Илиев за 45 секунди се превъплъщава в коментатор на мач, който гледа пантомима и коментира това, което вижда на сцената.

Пожеланието

"Ходете на театър, там всичко е 3D. Гледайте и пантомима, защото там всичко е 4D, защото зад думите има неясни образи, несигурни обещания", посочва мимът.

 Чуйте целия разговор в звуковия файл.   


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Маестро Йордан Камджалов на национално турне с "Mузикална магия"

"Mузикална магия" е програма, посветена на 70-годишнината от създаването на Плевенската филхармония. Ценителите на музиката ще слушат шедьоври от класиката и романтизма под диригентската палка на  маестро Йордан Камджалов.  Турнето ще започне на 1 юли от Плевен, в зала “Катя Попова”, където заедно с Плевенска филхармония ще свири гост-солист..

публикувано на 25.06.24 в 17:07

Българската култура в Айндховен, Нидерландия: Мисия с потенциал

Айндховен е един от най-високотехнологичните градове в Нидерландия, където диаспората на българите се разраства стремително. За Българския културен хъб и българската секция в библиотеката на Айндховен в "Нашият ден" разказват Иван Узунов и Диана Узунова , които ръководят двете интересни инициативи заедно с други доброволци.   "Български..

публикувано на 25.06.24 в 10:13

Антон Угринов с клас по актьорско майсторство в НАТФИЗ

Режисьорът и актьор Антон Угринов за първи път ще бъде художествен ръководител на клас по актьорско майсторство за драматичен театър в НАТФИЗ. "Над 20 години преподавам в НАТФИЗ актьорско за драматичен театър и режисура, но до този момент съм бил асистент, бил съм в класовете на проф. Атанас Атанасов, на проф. Стефан Данаилов. Това ще бъде моят..

публикувано на 25.06.24 в 09:25
Кристин Димитрова

Кристин Димитрова: За "Изборът" и младата поезия

В "Нашият ден" гостува поетесата, писателка и преводачка Кристин Димитрова , върху чийто разказ "Изборът" българските деца писаха на изпита за НВО по БЕЛ. Димитрова е носител на почти всички големи национални литературни награди, автор на романи, разкази, пътеписи и поезия. Нейно дело са блестящите преводи на творби от Джон Дън и Луис Карол, за..

публикувано на 25.06.24 в 09:03
Гео Калев (вляво) и Радослав Чичев

Какво е Цирколюция?

Какво е Цирколюция? Завъртане, игра на думи, игра с топки, а най-вече популяризирането на съвременния цирк. Тазгодишното 13-о издание на фестивала за съвременен цирк Мини арт фест се нарича "Цирколюция".  Това е единствен по рода си фестивал в България за съвременен цирк, спектакли на открито и циркови работилници, включващ професионален форум –..

публикувано на 24.06.24 в 16:15