Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

“Тийноватор” учи младежите да реализират идеите си на практика

За ролята на менторството в образователния процес и какво е нужно на младия предприемач, за да намери правилна среда за реализация, в “Нашият ден“ темата коментират Зорница Миткова, управляващ директор на менторската платформа "Тийноватор" и Емил Стойновски, ментор.

"На първо място, "Тийноватор" е една програма, която отваря хоризонтите на учениците за бъдещето. За това, което съществува, и за възможностите след училище. Неслучайно сме се насочили към 10-и и 11-и клас, като фокус група, с която работим, в училища с всякакъв профил“, казва Зорница Миткова.

Стартъп платформата "Тийноватор" вече пет години развива успешно своите стъпки и дава възможност за двустранна колаборация между гимназисти и предприемачи от различни сфери на икономиката, които влизат в ролята на техни ментори. Форматът е базиран на практическо прилагане на успешни практики от Станфордския университет. Организират се и посещения на офиси на реализирани компании. Фокусът на програмата е стимулирането на творческото мислене и увереността в собствените възможности. Младежите се обучават как да развиват креативно мислене и да използват инструментите на предприемачеството.

Зорница Миткова

Според Зорница Миткова менторството е много голяма ценност за обществото, защото се предава ценен опит и се поддържа тази връзка между поколения. Платформата е мост между български бизнес, стартъп екосистемата, която става все по-обхватна в България и преприемачеството.

Програмата "Тийноватор" свързва екипи от 10 ученици (в 10-и и 11-и клас) с по двама ментори предприемачи, които в продължение на девет месеца им помагат да развиват меките си умения, като работа в екип, адаптивност, презентиране, управление на времето, както и да стартират собствен бизнес.

Платформата е базирана на учене през практика и е фокусиран върху стимулиране на креативното мислене на учениците. В края на учебната година екипите представят първите си стартъп компании пред жури от инвеститори и това е техният старт в света на бизнеса.

Тази година има 40 клуба, които обединяват 650 ученици, които се записаха през есента на миналата година, като 570 ще достигнат до финалното състезание. 80 ментори работя с тези ученици.

Срещите между менторите и учениците са ежеседмични, в продължение на една учебна година, и се движат по специално разработена програма от теми. 

Емил СтойновскиЕдин от 80-те ментори на програмата е Емил Стойновски. Той доказва чрез собствения си опит,  че когато търсиш реализация на идеята си винаги води до добри резултати. Менторите са с най-разнообразна експертиза, те представляват една общност, до която учениците постоянно имат достъп.

"Когато разбрах за програмата, реално се върнах в моите тийнейджърски години. Когато бях на 16 години, започнах да работя и реално първият ми работодател беше моят първи ментор. От тогава съм сменил доста ментори и проактивно съм търсил такива, защото знам колко е полезно това“, казва Емил Стойновски.

Той допълва, че възможността да предава своите умения и знания на по-младите го е провокирала да стане част от платформата.

"Креативността е да можеш да анализираш нещо, което се е случило и всеки път за го правиш по-добре и да насочваш резултата там където желаеш“, допълва Емил Стойновски.

Целта на стартъп платформата "Тийноватор" е да достигне до 1200 ученици в около 50 български града през следващата година. 

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл. 
Снимки: "Тийноватор"
По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нуждите на технологичното предприемачество у нас

Как могат да бъдат подкрепени младите хора, които имат интерес към технологичното предприемачество в България, и защо това е важно? Доц. д-р Петко Руско в, преподавател по технологично предприемачество във Факултета по математика и информатика на Софийския университет, консултатнт и ментор,  разказва в "Нашият ден" за класа по технологично..

публикувано на 11.07.24 в 09:22

BreastНelp Summer Talks – информационна среща за пациенти с рак на гърдата

Онлайн приложението BreastHelp предлага възможност за бърза и ефективна телеконсултация с водещи специалисти, както и възможността за запазване на час за преглед или образно изследване онлайн. Приложението предлага и отговори на най-често задаваните въпроси за рака на гърдата. Д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на..

публикувано на 10.07.24 в 14:33

Силни и слаби страни на здравния туризъм у нас

Балканите стават все по-притегателна дестинация за медицинския туризъм, а България привлича 50 000 здравни туристи годишно – коментар в Lege Artis на Петър Галев от CredoWeb. Според чуждите платформи, върху които се базира статистиката, България привлича чуждестранни пациенти с големия брой здравни заведения – най-много на глава от..

публикувано на 10.07.24 в 13:45

Българската онкология – има специалисти, но системата не функционира

В началото на седмицата стана ясно, че България се включва в Европейски консорциум на националните хъбове за лечение на рак . Тази стъпка е част от идеята върху националните планове да работят организации от цяла Европа. Моментната ситуация с лечението на рак в България коментира в Lege Artis доц. д-р Ася Консулова , началник на Клиниката по..

публикувано на 10.07.24 в 12:50

Веселото лято на децата в Ботевград

От днес (8 юли) до 19 юли децата в Ботевград ще имат възможност да се включат в инициативата "Весело лято в града" . За програмата в "Нашият ден" разказва Петя Нинова – експерт "Туризъм и публични събития" в община Ботевград. Инициативата, която съществува вече над десет години, е насочена към деца между 5 г. и 12 г. Съобразените с тази..

публикувано на 08.07.24 в 10:43