“След вчерашния вот нещата изглеждат като пета поредна патова ситуация. Не мисля, че възможностите за намиране на дългосрочна форма на управление са се увеличили, по-скоро изглежда, че няма как този вот да реши нещо", казва в ефира на “Нашият ден“ политологът Ивайло Динев и подчертава:
“Единствената партия, която увеличава своето присъствие, е партия “Възраждане“."
“Какво ще се случи нататък – дали ще има правителство на малцинството, дали такова с много компромиси, дали няма да има правителства, а служебен кабинет – и двата хода ще увеличат процентите на “Възраждане“, казва още той.
По думите му тази партия разчита на поддържането на нестабилност в последните две години, защото трупа антисистемен вот.
Останалите политически сили, които сега се борят за първо за място – ПП-ДБ и ГЕРБ, изглежда, че наистина нямат правилен ход.
ПП-ДБ и ГЕРБ – възможно ли е премахването на червените линии?
Според него е много трудно да си представим, че избирателите ще възприемат една коалиция между най-яростните съперници през последните години.
“Червените линии идват от две различни места. Това са червените линии сред политическите партии и такива сред техните избиратели. Политическите лидери могат по-лесно да постигнат компромиси, отколкото техните избиратели. Избирателите застават зад тези партии, защото те водят политики и изповядват ценности, които са коренно различни и зад това са мобилизирани по този начин и има толкова пъстър парламент за пореден път.
Червените линии не се появяват просто от въздуха, трябва да си дадем сметка. Все пак имаме коренна промяна в поколенията. Има нови поколения, които имат доста по-различни виждания как да се води политиката от предишните поколения. Това е един от факторите, които водят до този пъстър парламент“, казва още той.
Според него важен фактор в тези избори е външнополитическата ситуация и това, че се намираме в ситуация на война.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg