Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Композиторът Румен Бояджиев: Културата се намира в хаос

Снимка: БГНЕС

“Човекът на изкуството винаги се събужда притеснен, за собственото си оцеляване и за оцеляването на обществото. Притеснен за това какво ще донесе днешният ден“.

Това каза в интервю за БНР композиторът Румен Бояджиев-син.

Според него творчеството е духовна работа, от която светът, в който живеем, сякаш няма никаква нужда.

От какво се нуждае културата?

“Тя се нуждае от възвръщане на ценностите, защото те са изгубени тотално. Културата ни се намира в хаос. Потъпква се това, което е постигнато от хората преди нас. Културата е нещо, което се намира на последно място в интересите на държавата, а това е недопустимо“, казва още той в ефира на “Нашият ден“.

Защо хората не гласуват?

Според него българската публика не е за подценяване и това, което се случва на изборите, е точното отражение на това, което се случва в душите на хората:

“Хората са изоставили участието си в тези избори, защото знаят, че страната ни не се управлява отвътре, а отвън. Каквото и да направим, няма никакво значение гласът на народа в този случай."

По думите му хората просто разбират, че нищо не зависи от тях, че са инструмент в ръцете на нещо и хората са доведени до една политическа умора.

“Винаги съм делял нещата на стар и нов свят. В стария свят артистите имаха огромно значение. Творците определяха донякъде какво ще бъде общественото мнение в стария свят, защото работят с духовна материя и много по-бързо усещат как върви обществото и какво се случва в човешкото настояще“, казва още творецът.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Резиденция Баба" с нов формат в 10-ото юбилейно издание

Десетото издание на инициативата "Резиденция Баба" на сдружение "Фабрика за идеи" ще събере интердисциплинарна група творци и изследователи от 30-и август до 9-и септември във видинските села Делейна, Ясен и Кошава. Заедно с местните общности те ще търсят съзидателни форми на туризъм В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" обсъждаме..

обновено на 29.07.24 в 11:44

Фестивалът за електронна музика No Signal се мести на Витоша

От 2 до 4 август на хижа "Планинец" във Витоша ще се проведе фестивалът за електронна музика, организиран от независими артисти No Signal. През последните години фестивалът се утвърди като значимо събитие в електронната сцена, но тази година организаторите са принудени да променят локацията си. Тазгодишното издание няма да се състои на обичайното си..

обновено на 29.07.24 в 10:37

"Академия за младежко участие", или какво е важно в политиката

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" от Младежко сдружение за мир и развитие на Балканите, съвместно с Национален младежки форум, обсъждаме какви са резултатите от двугодишния проект "Академия за младежко участие". Проектът "Академия за младежко участие", финансиран от програма „Еразъм+“ на Европейската комисия, завърши с кръгла..

обновено на 29.07.24 в 10:14
Стефания Колева

Рожден ден с ретроспекция: Стефания Колева за личното и професионалното израстване

Днес, на 29 юли, честитим рождения ден на талантливата актриса Стефания Колева. За нея този период е изпълнен с летни турнета и нови професионални предизвикателства. Заедно с актьора Деян Ангелов, тя участва в множество представления на открито в големите градове на страната, а през август и септември ще я видим и на сцената на "Маймунарника" в..

обновено на 29.07.24 в 09:00

В "златното" село Дъбене

Село Дъбене се намира в община Карлово, област Пловдив и в него живеят 1454 човека. То се споменава в началото на турското владичество и през 1576 г. под името Салих. Има данни, че в района на Дъбене е имало древни селища, което се потвърждава от направените археологически разкопки, намерените ценни накити и предмети на бита. През 2004-2012 г. при..

публикувано на 27.07.24 в 09:15