Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Има ли място културата в бизнеса?

Иван Кънчев: Културата е в основата на едно по-добро самосъзнание на обществото

Има ли място културата в бизнеса и как можем да преосмислим работното си ежедневие? 

"Културата е в основата на едно по-добро самосъзнание на обществото. Убеден съм, че обществото, което успее да убеди по-голяма част от сънародниците ни в това да са културно ангажирани, си гарантира едно по-добро бъдеще. На това акцентира Иван Кънчев, основател на сдружение "Българска история" в "Нашият ден".

Божидар Александров и Иван Кънчев (вдясно)

"Начинът да се достигне до по-голяма част от обществото е и чрез българския бизнес. Така при нас се роди идеята за "Знание +". "Знание +" по същество е една възможност както за българския бизнес да предложи нещо ново и атрактивно на своите служители, а от друга страна, възможност за различните институции в сферата на културата да привлекат нови посетители по един по-лесен начин – без пряка ангажираност към процеса. Това е една социална придобивка, чиято насоченост е само и единствено към културата и образованието – нещо, което липсваше до момента в България

Картата дава възможност на всеки притежател да получава отстъпки при посещения на обекти, развиващи дейност в областта на образованието, културата и изкуствата. Сред тях са някои от най-популярните театри, музеи, галерии, кина, книжарници, центрове за обучения и творчески занимания. Идеята е картите да бъдат закупени от българските работодатели за техните служители. Картата се издава на физически носител, но може да се управлява и от профила на сайта и да се използва във физическите обекти. От компанията вече разработват и мобилно приложение.

Чуйте подробности от звуковия файл.
От създаването си през 2012 г. сдружение "Българска история" работи в посока опресняване на историческата памет, засилване на националната гордост, възраждане на забравени личности и епизоди от близкото и далечно минало. Основна задача, която си поставят, е съхраняването и популяризирането на родното минало чрез активна издателска и продуцентска дейност. Те смятат, че историята трябва да се разглежда като стабилна основа за изграждане на национално самосъзнание, което е от изключителна важност за просперитета на всеки един народ. Приоритет им е подрастващото поколение.

Снимка – сдружение "Българска история", БНР
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изцелението на бесноватия

За фалшивата вяра и за суеверията в Църквата

Излекуването на бесноватия момък от евангелското че­тиво за днешната 10-а неделя след Петдесетница става по молба на баща му. Чудното излекуване на бесноватото момче прави силно впечатление на всички присъстващи. Христовите ученици, помолени от бащата да помогнат на сина му, не успяват да го сторят. На въпроса им: "Защо не можахме ние да го..

публикувано на 01.09.24 в 09:15
Росица Банова

Избрано: Росица Банова – китайски ученици, български корени и световни успехи

През месец август, предаването "Нашият ден" предоставя възможност на своите слушатели да си припомнят някои от най-запомнящите се интервюта, излъчени през годината. Сред тях се отличава разговорът със световноизвестната пианистка Росица Банова. В това специално интервю, Банова разкрива детайли от своята житейска и професионална история, представяйки..

публикувано на 30.08.24 в 12:04

Миграция на душата: Защо Ейми Ан Сабела избра живота в България пред този в САЩ?

В рубриката "Мигранти с таланти" днес ви разказваме историята на Ейми Ан Сабела  – американка от Ню Йорк, която мечтае да стане българска баба. Родена и израснала в Ню Йорк, Ейми Ан Сабела прекарва голяма част от живота си там, но събитията на 11-и септември я принуждават да преосмисли приоритетите си в живота. "Разбрах, че животът може да се промени..

обновено на 30.08.24 в 11:45

Светлозар Желев: "Аполония" е светлина, тя е фар в тъмнината

През 2024 година се отбелязват 40 години от началото на празниците на изкуствата "Аполония", които за първи път се състояха през 1984 година в живописния град Созопол. Фестивалът, създаден с цел да покаже постиженията на българските творци и да подкрепи новите идеи и експериментални проекти в различни изкуства, се е утвърдил като значимо културно..

публикувано на 30.08.24 в 09:02
Панайот Денев

Излезе трети том от поредицата "125 години Българска телеграфна агенция"

Един от акцентите на тазгодишната "Аполония" в Созопол е представянето на третата част от книгата  за БТА "Събития от архивите" – 1898-2023.  Миналата година пак на Празниците на изкуствата бяха представени първите две части от поредицата "125 години Българска телеграфна агенция". Те вече са депозирани в Конгресната библиотека във Вашингтон...

публикувано на 29.08.24 в 12:45