Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Режисьорът Николай Поляков с премиера на "Игри в задния двор"

7
Снимка: Иван Дончев

Премиера за Театър "София" на 10 и 11 април в "Сълза и смях" е постановката "Игри в задния двор". Пиесата, написана от Една Мазия, е по истински случай и е изпълнена с обрати. Тя не обвинява едната или другата страна в конфликта, докато разказва за оттласването от детството към порива на бушуващите тийнейджърски страсти. 

Режисьорът Николай Поляков споделя: "Силно ме впечатли самата история – четири момчета и едно момиче през играта стигат до престъпление. Съгласете се, не съвсем стандартен сюжет. Неизвестната за мен авторка Една Мазия бързо ме подкупи с нещо, което усетих веднага – тя познава и обича театъра. След това научих за трайните ѝ и успешни обвързаности с него като драматург, сценарист и режисьор.

И макар да съм се отдалечил прекалено, прекалено много от бушуващите тийнейджерски страсти, почувствах странна увереност, че разбирам и мога да разкажа интересно този сюжет. При условие че намеря особеното момиче Двори и четирите момчета с неукротима енергия. Намерих ги.“

Кастингът за мъжки роли бе дълъг процес, който даде възможност четирима студенти от НАТФИЗ да направят своя дебют на професионалната сцена. Даниел Кукушев, Денислав Маринчев, Димитър Стойнов и Рафаел Бижев си партнират с Елеонора Иванова от трупата на Театър "София".

Съвсем скоро тя направи големия си кинодебют в "Чалга", а преди това – в "Шекспир като улично куче". Номинирана е и от Фондация "Стоян Камбарев" за наградата "Полет в изкуството 2023“. Има участие в очаквания трилър "The Wheels Of Heaven", където си партнира с холивудските звезди Мики Рурк и Гари Стреч.

В екипа на представлението се включват: асистент режисьор – Боян Арсов; сценография – Петя Боюкова; хореограф – Александър Манджуков; композитор – Емилиян Гацов - Елби.

Снимки – Иван Дончев, Театър "София"
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Усещането за кино на Александър Трифонов

Трябва да харесваш това, което правиш, да си му отдаден, а и да имаш доза талант. Когато обаче те позиционират в кадър, ти остава само едно – да вярваш в човека, когото си в този момент. Така Александър Трифонов вижда актьорската игра. Според него има два варианта за пресъздаване на един образ – при единия, обличайки си костюма – актьорът става..

публикувано на 26.12.24 в 17:40

Японска калиграфия и абстрактен експресионизъм в изложбата "Състояния" на Венелина Петкова и Богдан Богдев

"Състояния" е изложба на Венелина Петкова и Богдан Богдев, която съчетава японска калиграфия и монохромен абстрактен експресионизъм. Авторите представят своите вътрешни светове чрез търсения, заредени с лични психологически подпластове. Това са изкуства на "потока", "танца на четката" и "танца на ума", чиято дълбочина може да бъде магична, а..

публикувано на 26.12.24 в 13:35

Софроний – грешник, светец или екшън герой?

"Да откриеш Софроний. Грешник, светец или екшън герой" е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Тя идва след дебюта "Да убиеш Ботев. Мистерии, спомени, лъжи" и "Да предадеш Левски. Конспирации, издайници, пари". Авторът проследява живота и делото на Софроний в опит да го постави на..

публикувано на 25.12.24 в 11:09
Георги Тошев

Георги Тошев посвети книга на Лили Иванова

Дни след големия концерт на Лили Иванова излезе книгата "Лили" – истинско полиграфическо бижу, документален разказ на журналиста Георги Тошев, посветен на българската естрада и специално на Лили Иванова. С непреклонна амбиция и стремеж към съвършенство малката Лили се превръща в голяма- напуска родния си град Кубрат, за да застане под..

публикувано на 24.12.24 в 16:12

Коледа и Ханука – тази година ще празнуваме в един ден

Чудото на Ханука за древните евреи се е случило през 164 г. пр. н. е. в храма на Ерусалим. По това време еврейската земя е управлявана от нашествениците от Елада. Те ограбили храма и принудили евреите да се срамуват от своите вярвания. Ханука се родее и с думата "освобождаване". И това ѝ придава специално значение, защото този празник символизира..

публикувано на 24.12.24 в 15:28