През изминалите векове след Разпятието и Възкресението на Исус Христос различни творци са преживявали и претворявали тези събития. Художествените произведения, посветени на Разпятието, забележимо преобладават спрямо тези посветени на Възкресението на Христос.
"Малцина знаят, че православният кръст, трябва да бъде равнораменен, гръцки тип кръст на който няма Разпятие, няма Христос. А в Римокатолическия свят се носи латинският тип кръст със самото Разпятие“.
Това казва в интервю за БНР проф. д-р Зарко Ждраков е изкуствовед, преподавател по история на старото българско изкуство в катедра "Изкуствознание“ в Националната художествена академия.
Той допълва, че до XI век по еднакъв начин се изобразява Христос на кръста на Голгота , като от дясната му страна е Богородица. Може да има другите жени - мироносици. Докато от лявата му страна е Йоан Богослов. Там може да бъде войнът Лонгин, който удостоверява , че действително от раната на Христос при реброто му е протекла кръв и вода. Често пъти от дясната страна на Исус се изобразява слънцето, докато от лявата му страна е луната, т.е Новия и Старият завет.
Любопитен факт, който не се среща никъде другаде в иконографията, е че зографите са пояснявали, онова, което за изобразявали. Такъв е примерът със сцената на Разпятието в Боянската църква, както и Остромировото евангелие. В Четвероевангелието на поп Добрейшо от XIIIвек, отново има подробно обяснение на всяко нещо, което е нарисувал.
След XI век настъпва промяна, защото католическата църква смята, че Светият Дух произхожда от Отца и Сина, а православната – че той произхожда само от Отца. Именно тогава католиците започват да изобразяват Исус прикован на кръста с три гвоздея.
"Исус е човек на земята и е разпънат като всеки обикновен човек с гвоздея на всеки крайник. Докато римокатолиците символично събират нозете един върху друг и така ги приковават с третия гвоздей. Така, че този тип разпятие противоречи на византийската иконографска традиция“, посочва проф. Ждраков.
Според християнската религия, Кръстът е символ на изкуплението чрез смъртта на Спасителя. Голготският кръст е осемконечно изображение – вертикално разтегнат кръст, пресечен с две малки хоризонтални летви в горната му и долна част. Това не е случайно – именно така е изглеждало позорното оръдие за умъртвяване преди повече от две хиляди години.
През V век кръстът се поставя в голям реликварий, като този златен обков със скъпоценни камъни и от този момент върху византийските монети императорите се изобразяват с новия Голготски кръст обсипан със скъпоценни камъни.
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
Петото издание на Фестивала на авторския театър ще се проведе на 23 и 24 ноември в Регионалния център за съвременни изкуства "Топлоцентрала". Организатори са Сдружение "Творци" и Театър "Драмеди". В тазгодишното издание зрителите ще могат да видят пет авторски спектакъла. Представленията са на Театър "Хенд" (Пловдив), Театрално - огнена формация..
Изложбата "Сапунено цвете" на младия фотограф Рослана Дамянова разказва за сложните човешки взаимоотношения в едно българско семейство и силата на любовта и прошката. Фотографският разказ разкрива едно сложно пътуване към нашите корени, което помага да превъзмогнем страховете си и да се изправим смело пред емоционалните спомени, неизказаните думи и..
В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов. Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години. Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..
"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година. Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg