Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Тодоров

За културната ферментация и избора на православната християнска цивилизация

За дългото пътуване през земи и времена, стилове, жанрове и светогледи

Георги Тодоров е православен богослов и публицист, но и художник. Изследовател на историята, културата и изкуството. Автор на множество статии и книги, посветени на православната култура. 

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” – Варна представя от 7 април до  9 май изложбата "Години на странстване“. Тя обединява живопис, концептуално изкуство, икона и други произведения от различни периоди на творчеството на Георги Тодоров.

“Тази ретроспективна изложба е всъщност интроспективна, защото тя гледа назад във времето и на вътре в това, което се е случило в мен през това време“, казва той.

И допълва, че важното е самата изложба, а не отделните картини. Тя има вътрешна драматургия, вътрешно движение и смисъл. Отделните творби са стъпки по пътя, кадри от драмата, а финалът е една икона и тя дава смисъл за пътя към Бога.

Библейските сюжети

През 1991 г. по време на едно посещение в Япония, когато се изкачва на връх Фуджи се случва преломът, който кара Георги Тодоров да направи една инсталация от камъни 10 метра на 7 метра във формата на православен храм, обърнат към слънцето. Денят съвпада с рождения ден на майката на художника, 25 август. Именно на тогава той разбира, че не бива да гледа към чужбина, към чуждото, а да гледа към своето, християнското.

Изложбата "Храмове“ (март 1992) в централното фоайе на Софийския университет ознаменува новата насока в художествените му търсения – все повече свързани с християнството.

"Това беше все още цивилизационен избор. Аз избрах православната християнска цивилизация, но още не я живеех. И през 1997 г. тази културна ферментация, да я наречем културна, цивилизационни и информационна, т.е външна е станала вътрешна или начин на живот“, посочва Георги Тодоров.

Изложбата "Години на странстване“

Тази ретроспективна изложба представя дългото пътуване през земи и времена, стилове, жанрове и светогледи. Започна от детските мечтите, преминава през изкушенията на младостта, за да стигне до покаянието в нозете на Господа. 

"Последната творба в изложбата е иконата на Христос Вседържител. Тя е започната преди 25 години, нещо не ми хареса тогава, спрях я временно и уж временно, докато стана за дълго. Сега за изложбата я завършим с помощта на мои приятели и тя засия като бисер“, споделя художникът. 

Предстои изложбата да бъде представена в родния град на Георги Тодоров - Бургас и в София, и в допълнение през юни ще бъде издаден и каталог. 

Документалното кино 

Документалният филм "Пътят на воина“, посветен на отец Георги от с. Жегларци. Създаден по сценарии на Георги Тодоров през 2017 г. , той проследява вълнуващия жизнен път на отец Георги със силни кадри от последната година на живота му и от предсмъртните му проповеди.

Човекът, който пълни кадъра е отец Георги. А не нашата работа по него.Ние чрез този духовник, този старец работим и върху себе си и върху всички, които са гледали този филм. Той реабилитира цял един период, кой по времето на социализма е проповядвал без да падне косъм от главата, твърди Георги Тодоров. 

Верую

"Моето верую е 100% каноничното верую на православната църква“, заявява Тодоров. В допълнение той, посочва:

"Същността на църквата е Господ. Тя е съвършена в своята същност. Тя е съвършена в своето учение. Тя е съвършена в литургията и своята практика. А, ние човеците сме несъвършените, ние сме грешниците.


Поклонническите  пътувания

Основен акцент в тези пътувания е посещението на православни храмове, манастири, свети места, участието в богослужения, поклонение пред чудотворни икони и свети мощи. 

„Тези поклоннически пътувания, струва ми се са много полезни, защото тези които пътуват с тях са от най-различен вид отношение към църквата. Някои са топлохладни, на дистанция. Други се интересуват. Трети са направили първите крачки. Има съвсем въцърковени, горещо вярващи  и за всеки един от тях такова пътуване е една крачка напред и нагоре“, посочва Георги Тодоров.

Посланието 

"Христос възкръсна и това осмисля цялата история на човечеството и цялата наша малка история. Цялата наша биография. В крайна сметка всичко се събира в Христовото Разпятие, която пък е неразделна част от Възкресението. Това е центърът на Вселенската история. Смисълът на историята на Вселената е възкръсналият Христос чрез когото и ние ще възкръснем“, казва още Георги Тодоров.

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.

Снимки: ФС на ГХГ-Варна
По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12