В последните години темата за 4-дневната работна седмица става все по-актуална. Въпросът е дали работата на по-малко часове може да подобри баланса между личния и работния живот, да намали стреса и да доведе до по-добро здраве на работното място. Това е особено важно в светлината на факта, че много хора днес работят много повече от стандартните 40 часа на седмица, което може да има неблагоприятни последици за здравето им и личния им живот.
Някои държави, като Великобритания, са внедрили 4-дневната работна седмица като експеримент. Тези, които подкрепят 4-дневната работна седмица, твърдят, че това може да доведе до по-добър баланс между личния и работния живот. Те смятат, че работниците ще имат повече време за себе си, за да се занимават с хобита, да се развиват личностно и да си почиват. Освен това според тях по-малко часове на работа може да намали броя на болничните и трудовите злополуки.
Въпреки това, има и хора, които считат, че 4-дневната работна седмица е непрактична и че за четири дни не може да се свърши толкова много работа, колкото за пет или шест.
Кристиян Иванов е млад работещ човек. Според него за четири дни не може да се свърши необходимото количество работа:
“Не одобрявам 4-дневната работна седмица, защото за четири дни не може да се свърши чак толкова много работа. Ако работите по 10 часа четири пъти в седмицата, това са 40 часа, които са минимум по закон, които трябва да работи всеки един човек, така че не е толкова голям проблем“.
Относно възможността за по-дълга почивка той казва:
“Това не е приложимо в България, защото повечето хора работят на договори, на които пише, че работят осем часа, а те всъщност работят 12. Аз винаги имам работа, независимо колко време е работната ми седмица“.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса – най-големия черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента? Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..
В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...
През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста,..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg