Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В едно от най-младите села у нас празникът на труда се слива с деня на селото

| обновено на 01.05.23 в 11:59
Кметството в с. Първомай
Снимка: Уикипедия

Денят на труда и на международната работническа солидарност е един от най-известните и значими празници в света, който се отбелязва ежегодно на 1 май. На този ден много страни в света честват обществените и икономически постижения на работническото движение и търсенето на повече държавна защита за работещите по света. Това е и ден на международното работническо движение и на левите движения.

В България Деня на труда е неработен ден. На тази дата има и едно от най-младите населени места в България, село Първомай, има празник. То е признато за село през 1955 г., преди това тук са били колиби, сламени къщурки, разказва в ефира на “Нашият ден“ кметът на селото.

Църквата „Свети Йоан Кръстител“

Кметът на селото Първомай, Иван Митрев, сподели още, че в момента в селото има около 440 ученика от 1-ви до 12-и клас. В интервюто си за предаването “Нашият ден”, той разказва за историята на селото и за това, че основният поминък на хората е селското стопанство. Освен това, селото разполага с лека промишленост, няколко дърводобивни цеха и са на кръстопът между двете граници, близо до два големи града - Петрич и Сандански, както и до магистралата.

“Ние сме едно младо село, нямаме кой знае колко исторически забележителности, но имаме хубав парк, хубава Църква, имаме параклис “Св. Константин и Елена“. Всяка година на 21-ви се провеждат тържества, така че, който има интерес, нека да заповяда“, покани кметът в интервюто.

Също така, Иван Митрев сподели, че с течение на времето селото е претърпяло промени, като броят на жителите е намалял поради урбанизацията и пренаселването към по-големите градове и държави.

Снимки: Уикипедия 

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Станчов

Снежина Мечева: Заветът на Иван Станчов и българското самосъзнание в чужбина

Разговор със Снежина Мечева – дългогодишен директор на Българското училище "Иван Станчов" към Българското посолство в Лондон по повод издаването на специална брошура, посветена на делото на големия български дипломат и филантроп Иван Станчов. Мечева, съосновател на Асоциа а цията на българските училища в чужбина , припознава като своя..

публикувано на 11.07.24 в 13:17
Кънчо Стойчев

Кънчо Стойчев: Смислено, работещо, действено правителство в тази обстановка не е възможно

За зациклянето в българската политическа система, което обещава нови избори – разговор в "Нашият ден" със социолога Кънчо Стойчев . Шанс за положителна промяна в настоящата политическа обстановка няма, смята Стойчев. " В демократичната система основният играч са политическите партии, но нашите не са на висотата на историческия момент и на..

публикувано на 11.07.24 в 10:02

Нуждите на технологичното предприемачество у нас

Как могат да бъдат подкрепени младите хора, които имат интерес към технологичното предприемачество в България, и защо това е важно? Доц. д-р Петко Руско в, преподавател по технологично предприемачество във Факултета по математика и информатика на Софийския университет, консултатнт и ментор,  разказва в "Нашият ден" за класа по технологично..

публикувано на 11.07.24 в 09:22

BreastНelp Summer Talks – информационна среща за пациенти с рак на гърдата

Онлайн приложението BreastHelp предлага възможност за бърза и ефективна телеконсултация с водещи специалисти, както и възможността за запазване на час за преглед или образно изследване онлайн. Приложението предлага и отговори на най-често задаваните въпроси за рака на гърдата. Д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на..

публикувано на 10.07.24 в 14:33

Силни и слаби страни на здравния туризъм у нас

Балканите стават все по-притегателна дестинация за медицинския туризъм, а България привлича 50 000 здравни туристи годишно – коментар в Lege Artis на Петър Галев от CredoWeb. Според чуждите платформи, върху които се базира статистиката, България привлича чуждестранни пациенти с големия брой здравни заведения – най-много на глава от..

публикувано на 10.07.24 в 13:45