Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изкуственият интелект – възможност или заплаха?

| обновено на 02.05.23 в 12:28
Снимка: Pixabay

Как ще се променят креативните и творчески индустрии след навлизането на изкуствения интелект? Това беше една от темите на дискусията в предаването “Нашият ден“, в което участваха Камен Банковски и Кристина Верославова, част от екипа на социалната платформа СРЕДА. Каква е възможността или заплахата за креативността с настъпването на технологичната ера и по-конкретно с навлизането на изкуствения интелект?

Банковски сподели мнението си, че е важно да се замислим къде можем да използваме изкуствения интелект и къде да се фокусираме върху регулацията му.

Според Банковски трябва да сме внимателни кога и къде да използваме изкуствения интелект.

Този проблем все още не е решен и много хора смятат, че сме пуснали новите технологии без да сме ги оценили достатъчно за ефекта им върху психиката и върху нас като хора. Той спомена социалните мрежи, които имат голямо влияние върху нашата психика, но все още не сме наясно как това ще се отрази в бъдеще върху нас и следващите поколения.

“Излязоха изследвания за последици от ползването на Инстаграм. Те са, че подрастващите се чувстват ужасно със себе си, че имат по-голяма склонност към изолация и депресия. Те базират своята идентичност на това каква валидация получават в социалната мрежа“, казва той.

“Преди да сме се справили с предишните предизвикателства, социалните мрежи, пускаме нова технология, която е най-бързо растящият интернет феномен, който до момента сме срещали. В образованието например сме напълно неподготвени за това, че учениците могат да напишат есе за секунди“, казва още той в интервю за БНР.

Изкуственият интелект е тема, която в момента засяга много хора, както казва актрисата и културен предприемач Кристина Верославова в интервюто си за “Нашият ден“. Тя споделя, че като човек, който се занимава с изкуство, често води разговори и спорове по тази тема, защото е важно да се разбере до каква степен изкуственият интелект може да повлияе върху професиите и обществото като цяло. Според нея той  представлява и възможност, и заплаха.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. д.н. Любомир Стойков и д-р Петър Шойлев след защитата на дисертацията.

Избрано: Българин на 88 години с докторантура: Петър Шойлев доказва, че никога не е късно

През август в  "Нашият ден" припомняме едни от най-интересните разговори, прозвучали в ефира на предаването. Сред тях е този с 88-годишния Петър Шойлев, наскоро завършил докторантура във Факултета по журналистика на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Той доказва, че никога не е късно да се учиш и да се стремиш към нови върхове...

публикувано на 27.08.24 в 11:35
На път към Черни връх

129 години от основаването на Българския туристически съюз

Преди 129 години на Черни връх е основан Българският туристически съюз от Алеко Константинов. За заветите на Щатливеца  и бъдещето на планинския туризъм в България разговаряме с Лъчезар Лазаров – изпълнителен секретар на БТС. Организираното туристическо движение цели участниците в него да опознават България, като същевременно култивират в..

публикувано на 27.08.24 в 09:57
Най-малко двама души са били убити при руски ракетен удар по цивилна града в Кривой Рог.

Втора поредна нощ на руски удари с дронове и ракети в Украйна: Нови атаки по критична инфраструктура

За втора поредна нощ руската армия осъществява масирана атака срещу Украйна с ракети и дронове. Вчерашният ден бе белязан от удари по енергийни съоръжения и критична инфраструктура в най-малко 10 региона на страната. Ракетен удар в град Кривой Рог доведе до смъртта на двама души. Съединените щати осъдиха действията на Русия, като президентът Джо Байдън..

обновено на 27.08.24 в 09:48
Захарно сорго

Как се прави маджун от захарно сорго?

Как се прави маджун или петмез от захарно сорго? Фондация "Ботаника Лайф" съхранява традицията за производство – разказва в "Нашият ден" учредителят  Апостол Апостолов .   Маджунът изчезва в нашето съвремие, тъй като малко българи отглеждат захарно сорго и познават технологията за обработката му. В миналото в много села е имало маджунарни,..

публикувано на 27.08.24 в 08:55