Как ще се променят креативните и творчески индустрии след навлизането на изкуствения интелект? Това беше една от темите на дискусията в предаването “Нашият ден“, в което участваха Камен Банковски и Кристина Верославова, част от екипа на социалната платформа СРЕДА. Каква е възможността или заплахата за креативността с настъпването на технологичната ера и по-конкретно с навлизането на изкуствения интелект?
Банковски сподели мнението си, че е важно да се замислим къде можем да използваме изкуствения интелект и къде да се фокусираме върху регулацията му.
Този проблем все още не е решен и много хора смятат, че сме пуснали новите технологии без да сме ги оценили достатъчно за ефекта им върху психиката и върху нас като хора. Той спомена социалните мрежи, които имат голямо влияние върху нашата психика, но все още не сме наясно как това ще се отрази в бъдеще върху нас и следващите поколения.
“Излязоха изследвания за последици от ползването на Инстаграм. Те са, че подрастващите се чувстват ужасно със себе си, че имат по-голяма склонност към изолация и депресия. Те базират своята идентичност на това каква валидация получават в социалната мрежа“, казва той.
“Преди да сме се справили с предишните предизвикателства, социалните мрежи, пускаме нова технология, която е най-бързо растящият интернет феномен, който до момента сме срещали. В образованието например сме напълно неподготвени за това, че учениците могат да напишат есе за секунди“, казва още той в интервю за БНР.
Изкуственият интелект е тема, която в момента засяга много хора, както казва актрисата и културен предприемач Кристина Верославова в интервюто си за “Нашият ден“. Тя споделя, че като човек, който се занимава с изкуство, често води разговори и спорове по тази тема, защото е важно да се разбере до каква степен изкуственият интелект може да повлияе върху професиите и обществото като цяло. Според нея той представлява и възможност, и заплаха.
Чуйте разговора в звуковия файл.
В рубриката "Темата на деня" разгледахме една особена заплаха, която експертите наричат "новата пандемия". Но не става въпрос за нов вирус, а за разпространението на интернет измамите, които се увеличават с безпрецедентни темпове. За да се обсъди този тревожен феномен, представители от Комисията за защита на потребителите, Европейския потребителски..
Преди броени дни Перник стана център на Националната младежка конференция под надслов "Приобщаващи общества и ролята на младите хора" . Събитието привлече над 100 участници от цялата страна, включително представители на младежки организации, държавни институции, местни власти и експерти по младежка политика. Конференцията имаше за цел да обсъди..
С Йовко Ламбрев, IT експерт, разговаряме в рубриката "Въпреки мрежата" за същността на компютърните престъпления. Къде да пазим многото си пароли? Какво да знаем за фалшивите профили? Защо да не се предоверяваме за неща, които изглеждат хубави, евтини и лесни за достъп? Какво са "фишинг" имейлите? Как да пазаруваме онлайн така, че да не попаднем в..
В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На..
В "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ, коментира процесите, които водят българското общество до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg