Няма по-подходящо послание към детските лекари, посветили своята професионална и човешка обич на най-малките. Затова разговорът с проф. Владимир Пилософ, дългогодишен председател на Българската педиатрична асоциация, бе белязан от най-важните проблеми в тази област.
Очертахме в началото няколко акцента: характерните болести в ранната възраст, проблемите на детството и юношеството, спешната педиатрична помощ, изграждането на прословутата Национална детска болница.
Проф. Пилософ с тревога сподели, че педиатрията не е от най-желаните специалности сред младите лекари, съсловието намалява и работи до напреднала възраст. Именно това налага включването на специализанти като помощници на лекарите, особено в болниците, разпиляна е самата болнична педиатрична инфраструктура. За различни здравословни проблеми родителите трябва да водят децата в голям брой лечебни центрове. Да не говорим за случаите, в които определени болести и аномалии, дадени диагнози налагат лечение в чужбина, което създава огромни проблеми на родителите и на обществото.
Стигнахме и до генералния въпрос: какво тревожи педиатричната общност в идеите за изграждане на Национална детска болница? Проф. Пилософ подчерта, че има напредък, но темповете са твърде бавни. Подобни структури, чиито опит можем да пренесем в България, има в съседна Румъния и на много места в Европа. И докато говорим за проблема вече 20 години, бяха построени магистрали, спортни зали, инфраструктурни проекти, но не и детска болница. Къде са приоритетите на държавата – попита риторично педиатърът. И подчерта, че Българската педиатрична асоциация е дала своето становище и професионална позиция за критериите, които да бъдат спазвани при изграждането и структурирането на детската болница.
В съботното издание "За здравето" не отминахме и въпроса за ваксините – задължителните от имунизационния календар и препоръчителните. Ние – родители и общество, оставаме скептици по отношение на ваксините. Дори и след Ковид 19. Особено тревожен е фактът, че няма никакъв интерес към ваксината срещу папилома вирус – за превенция на рак на маточната шийка и на други онкологични заболявания.
"Българската политическа почва" – тази книга на социолога Димитър Ганев се превърна в обсъждано интелектуално събитие – и одобрявано, и критикувано. Идеята му, че политическата култура на българина е определена от различни почвени слоеве и че само чрез сондаж на тези слоеве можем да схванем същността си днес, безспорно е иновативна, но и малко..
В Отворено писмо о т Координаторите на националните изследователски инфраструктури, обекти от Националната пътна карта за научна инфраструктура, до Министерския съвет, Народното събрание, еврокомисар Екатерина Захариева, МОН и представители на медиите учените изразяват тревога от Постановление № 407/22.11.2024 на МС , с което всички..
Инициатива за наземното лазерно сканиране е на кмета на Велико Търново Даниел Панов. Той се обръща с молба УАСГ да направи експертиза заради рушащото се крило на входа на Преображенския манастир, който е паметник на културата. Всяка една интервенция на такива обекти е необходимо да мине през обследване и по-строг контрол, разказва в..
Неотдавна по инициатива на посолството на Израел в България се проведе събитие, което постави акцента върху иновациите и технологиите в управлението на водните ресурси. Темата за управлението на водните ресурси е болезнено актуална за България. В момента има региони от страната, които са в режим на водата. На свой ред Израел е световен лидер..
Историята на българската астрономия, част от световното астрономично познание, е обект на настоящето предаване. Говорим за първия телескоп, използван от българин – Петър Берон с прословутата му "зрителна тръба" станала символ на стремежа на сънародниците ни към изучаване на космоса, и оказала се и върху днешната банкнота от 10 лева. Припомняме си как..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg