На 3 май се чества Международния ден на Слънцето, който започва през 1994 г. по инициатива на Европейската секция на Международното дружество за слънчева енергия. Целта на тази инициатива е да привлече вниманието на хората към възобновяемите енергийни източници.
През 1997 г. в България за първи път е честван Денят на Слънцето. Инициативата идва от Българската секция към Международното общество за Слънчева енергия.
Едно от най-добрите средства за наблюдение на срлънчевата активност е LOFAR телескопът. Той е уникален със способността си да наблюдава голяма част от небето и да се използва за изследване на много различни феномени, за разлика от традиционните оптични телескопи. Огромното количество генерирани данни, около 3 Gb/s на станция, е предизвикателство, но и възможност за развитие на нови технологии за обработка, съхранение и анализ на Big Data наблюдения. В момента в Холандия има общо 40 LOFAR станции, а в Европа още 13 станции. Сега се строят още две станции – в Латвия и Италия.
Скоро България ще разполага със собствена LOFAR станция. Участието в мрежата на LOFAR ще даде отлична възможност на български учени и студенти да се развиват и допълнят отличните си оптични изследвания с авангардни радио наблюдения.
Доц. д-р Камен Козарев е известен астрофизик от Бостънския университет в САЩ и експерт по слънчева астрофизика. Той е участник в проекта на радиотелескопа LOFAR и Института по астрономия с Национална астрономическа обсерватория при БАН.
Доц. Козарев споделя в ефира на предаването “Нашият ден“, че скоро ще бъде открит първият професионален радиотелескоп в България, който ще се намира до Националната обсерватория “Рожен“.
“Този телескоп представлява една ферма от антени, голяма кокото футболно игрище. С помощта на модерните технологии можем да насочваме телескопа без да има никакви части, които се движат“, обяснява доц. д-р Козарев.
“Нашата станция ще бъде единствената в Югоизочна Европа и ще бъде най-източната и най-южната от всички други. Надявам се до 2025 г. да е построена.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg