Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

3 май – Международен ден на Слънцето

Скоро ще бъде открит първият професионален радиотелескоп в България

| обновено на 03.05.23 в 15:13
Мария Мира Христова и доц. д-р Камен Козарев
Снимка: Росица Александрова

На 3 май се чества Международния ден на Слънцето, който започва през 1994 г. по инициатива на Европейската секция на Международното дружество за слънчева енергия. Целта на тази инициатива е да привлече вниманието на хората към възобновяемите енергийни източници.

През 1997 г. в България за първи път е честван Денят на Слънцето. Инициативата идва от Българската секция към Международното общество за Слънчева енергия.

Едно от най-добрите средства за наблюдение на срлънчевата активност е LOFAR телескопът. Той е уникален със способността си да наблюдава голяма част от небето и да се използва за изследване на много различни феномени, за разлика от традиционните оптични телескопи. Огромното количество генерирани данни, около 3 Gb/s на станция, е предизвикателство, но и възможност за развитие на нови технологии за обработка, съхранение и анализ на Big Data наблюдения. В момента в Холандия има общо 40 LOFAR станции, а в Европа още 13 станции. Сега се строят още две станции – в Латвия и Италия.

Скоро България ще разполага със собствена LOFAR станция. Участието в мрежата на LOFAR ще даде отлична възможност на български учени и студенти да се развиват и допълнят отличните си оптични изследвания с авангардни радио наблюдения.


Доц. д-р Камен Козарев е известен астрофизик от Бостънския университет в САЩ и експерт по слънчева астрофизика. Той е участник в проекта на радиотелескопа LOFAR и Института по астрономия с Национална астрономическа обсерватория при БАН.

Доц. Козарев споделя в ефира на предаването “Нашият ден“, че скоро ще бъде открит първият професионален радиотелескоп в България, който ще се намира до Националната обсерватория “Рожен“.

“Този телескоп представлява една ферма от антени, голяма кокото футболно игрище. С помощта на модерните технологии можем да насочваме телескопа без да има никакви части, които се движат“, обяснява доц. д-р Козарев.

“Нашата станция ще бъде единствената в Югоизочна Европа и ще бъде най-източната и най-южната от всички други. Надявам се до 2025 г. да е построена.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12