Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

3 май – Международен ден на Слънцето

Скоро ще бъде открит първият професионален радиотелескоп в България

| обновено на 03.05.23 в 15:13
Мария Мира Христова и доц. д-р Камен Козарев
Снимка: Росица Александрова

На 3 май се чества Международния ден на Слънцето, който започва през 1994 г. по инициатива на Европейската секция на Международното дружество за слънчева енергия. Целта на тази инициатива е да привлече вниманието на хората към възобновяемите енергийни източници.

През 1997 г. в България за първи път е честван Денят на Слънцето. Инициативата идва от Българската секция към Международното общество за Слънчева енергия.

Едно от най-добрите средства за наблюдение на срлънчевата активност е LOFAR телескопът. Той е уникален със способността си да наблюдава голяма част от небето и да се използва за изследване на много различни феномени, за разлика от традиционните оптични телескопи. Огромното количество генерирани данни, около 3 Gb/s на станция, е предизвикателство, но и възможност за развитие на нови технологии за обработка, съхранение и анализ на Big Data наблюдения. В момента в Холандия има общо 40 LOFAR станции, а в Европа още 13 станции. Сега се строят още две станции – в Латвия и Италия.

Скоро България ще разполага със собствена LOFAR станция. Участието в мрежата на LOFAR ще даде отлична възможност на български учени и студенти да се развиват и допълнят отличните си оптични изследвания с авангардни радио наблюдения.


Доц. д-р Камен Козарев е известен астрофизик от Бостънския университет в САЩ и експерт по слънчева астрофизика. Той е участник в проекта на радиотелескопа LOFAR и Института по астрономия с Национална астрономическа обсерватория при БАН.

Доц. Козарев споделя в ефира на предаването “Нашият ден“, че скоро ще бъде открит първият професионален радиотелескоп в България, който ще се намира до Националната обсерватория “Рожен“.

“Този телескоп представлява една ферма от антени, голяма кокото футболно игрище. С помощта на модерните технологии можем да насочваме телескопа без да има никакви части, които се движат“, обяснява доц. д-р Козарев.

“Нашата станция ще бъде единствената в Югоизочна Европа и ще бъде най-източната и най-южната от всички други. Надявам се до 2025 г. да е построена.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милен Митев и Антон Митов

Какво видя в Украйна генералният директор на БНР Милен Митев

Генералният директор на БНР Милен Митев участва в проведената в Украйна 19-ата Световна среща на българските медии, организирана от БТА. Среща по време на война – между "Как да управляваме вселената, без да привличаме вниманието на санитарите" и късметът. Как се влиза в Украйна – граничен контрол и неволи. За живота, сгодите и несгодите на..

публикувано на 13.07.24 в 16:01

Житница – селото на работливите и весели хора

Житница е красиво село, разположено в китната Тракийска низина, на около 30 километра от Пловдив, в територията на община Калояново. В него живеят над 1400 човека. Селото се гордее с ниската безработица, чистотата, богатия социален, религиозен и културен живот. Жителите на селото са католици. Католически храм "Успение на Дева Мария" е построен през 1923..

публикувано на 13.07.24 в 09:35

Франция в състояние на fragilité*

След края на парламентарните избори във Франция и в навечерието на нейния национален празник разговаряме с Антоанета Колева , директор на издателство "Критика и хуманизъм", за бъдещето на страната, за риска от парализа, за това какво означават резултатите от изборите, за надеждата и за вярата, за първите реакции на международните лидери. Крехко ли е..

публикувано на 13.07.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Имоти, дялове, обещание за дарение, собственост

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката"  адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати, дългогодишен консултант на "Законът и Темида",  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Родителите на г-жа Георгиева преди много години купуват апартамент в София, който продали и закупили къща в населено място близо до..

публикувано на 12.07.24 в 15:25
адв. Петър Николов и Анелия Торошанова

Прекъсва ли се погасителната давност от изпълнително действие след настъпила перемпция*?

Погасителната давност се прекъсва от изпълнително действие, извършено по изпълнително дело, по което е настъпила перемпция. Това приеха Гражданската и Търговската колегии на Върховния касационен съд (ВКС) в ново тълкувателно решение. То е посветено на три въпроса, свързани с изпълнителното производство, които пораждаха противоречия между съдиите...

публикувано на 12.07.24 в 12:35