"Неочаквана грижа" е групова изложба, организирана от Института за съвременно изкуство - София. Тя започна през април 2023 г. в подлеза на Орлов мост – основно обществено място в центъра на София. В продължение на един месец изложбата ще включва 9 видео арт произведения от местни и международни артисти. Всяко произведение ще бъде представено непрекъснато в продължение на десет дни в един от трите идентични изоставени магазина, които се намират един до друг.
С участието на артистите: Венета Андрова, Алжбета Бачикова, Елиза Джул Браун, Отворена група (Юрий Билей, Павло Ковач, Антон Варга), Ивелина Иванова, Полин Кърние Жарден & Feel Good Сooperative, Адриан Паци, Мориц Щум, Дриант Зенели. Куратор е Васил Владимиров.
Неочакваното винаги е имало известен чар, призив да се изследва отвъд познатото и в неизвестното. В тази изложба неочакваното е не само тема, но и основен компонент на нейната структура. То ни предизвиква да преразгледаме разбирането си за грижата, да изследваме начините, по които тя може да се прояви в неочаквани форми и изражения.
Форматът и мястото на изложбата сами по себе си са акт на грижа, придавайки ново значение и функция на изоставените магазини, които осветяват подлеза. Тъмното, преходно пространство се превръща в платно за радикално експериментиране, пространство, в което ограниченията на конвенционалното представяне на изкуство са пренебрегнати и заменени с нови възможности за взаимодействие с общността.
В първия сегмент самите произведения на изкуството са атестат за трансформиращата сила на грижата, като ни приканват да поставим под въпрос самите основи на създаването и представянето на художествено произведение. Сблъскваме се с критика на преобладаващите властови структури, които управляват нашето общество, като ни предизвикват да се замислим кой създава изкуството, кой се възползва от него и дали то включва общностите, които се стреми да представлява. Художниците преминават отвъд критика и се превръщат в активни двигатели на промяната, като целенасочено и смислено включват хора от определени общности в художествения процес. По този начин те въплъщават акт на грижа, съпричастност и състрадание, трансформирайки самата природа на изкуството и неговата роля в нашето общество.
Във втория сегмент художниците излагат на показ присъщата абсурдност и противоречивост на определени социални и икономически процеси, като ни помагат да разберем нашата субординация и вследствие да се противопоставим на неизбежността на тези системи. И накрая, в третия и последен сегмент се прилагат алтернативни начини на разказване на истории, за да се предаде грижа и съпричастност, които често липсват в изображенията, които комуникират насилие и травми.
Изложбата служи като ефективно напомняне за радикалния потенциал на изкуството, неговата способност да ни провокира, да ни вдъхновява и да трансформира света около нас. Чрез иновативния си формат и силното си съдържание тя предлага визия за грижа, която е едновременно мечтателна и практична, призовавайки ни да се ангажираме с неотложните проблеми на нашето време и да приемем неочакваното във всичките му форми.
Повече за проекта научете от художничката Мария Налбантова, част от ИСИ.
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години. Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година. Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..
Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..
Далеч от въпроси като "Какво е искал да каже авторът?", а и "Какво е искал да каже героят?", с ясното съзнание, че авторът и разказвачът не са едно и също нещо и напълно в обстоятелствата на това, че колкото автори, толкова и формулировки на дадено понятие, състояние или форма можем да открием, ние, като зрители, имам възможността да усетим свободата..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
На 22 ноември в зала 1 на НДК в рамките на 38-ото издание на Киномания ще се състои българската премиера на "Берлингуер. Голямата амбиция " . Филмът..
От 18 до 20 ноември за трета поредна година се провежда Седмицата на редките болести в Европейския парламент в Брюксел. За очакваните решения и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg