Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Веселин Стойнев: Имаме една абсолютно саморазголена в некадърността си прокуратура

Вече не може да става дума за никаква държава и никакво доверие в нищо у нас, особено в институциите

Веселин Стойнев
Снимка: Савина Спасова

Как гражданите могат да се ориентират кое е добро и кое лошо, кое истина и кое – неистина, ако следят дневния ред на медиите от изтеклата седмица, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Веселин Стойнев, зам.-главен редактор на списание "Bglobal", медиен анализатор в "Дойче Веле" и автор на текста "Нима Гешев не е от добрите, щом лошите искат да го убият?".

"Терористичен акт" и "атентат"

"След изявлението днес в НС на министър Демерджиев, че всъщност семейството на главния прокурор не е било в колата с него, щетите по колата са незначителни и израелският експерт е влязъл в България същия ден, много скоро преди взрива, трима депутати от ПП/ДБ изведоха заключението, че "покушението" е инсценирано и поискаха оставката на ръководителя на Националната следствена служба и зам.-главен прокурор Борислав Сарафов, защото не може да претендира, че е безпристрастен. Всъщност благодарение на него и на този израелски експерт, който никой не го знае кой е, се разпространи внушението за кратера и т.н. и тези внушения добиха легитимност. На всичкото отгоре, през цялото време те говореха за кортеж, а се оказа, че е една-единствена кола."

Кой има полза от такъв наратив

"Това е въпросът, на който трябва да се отговори. Единият вариант е да е инсцениран от "потърпевшите" и които го разследват, както каза депутатът Атанас Атанасов от коалиция ДБ, т.е., че това е само инсценировка. Но пък депутатът Ивайло Мирчев допълни и още една теза – каква е връзката с български охранителни фирми, включително в застрахователния сектор. Т.е. тази инсценировка да е в интерес на трета страна, която да нагнети обществено напрежение. Едно от най-очевидните заключения, които можем да направим, е, че самият главен прокурор Гешев е заинтересован от това да се постави в ролята на жертва, защото предстои гласуването на Закона по Плана за възстановяване и устойчивост с механизма за разследване на главния прокурор. И той вероятно се опасява, че такова мнозинство вече е събрано и решението е взето, включително и от партиите, които по някакъв начин се свързваха досега с него. Явно и те са готови да му "бият шута".

Явно той в ролята си на жертва си надява някаква защитна броня.

Другата теория е евентуалното му влизане в политиката с тази нова героична поза, която е добър трамплин за политическа кариера, ако бъде наистина освободен от длъжност.

Цялата работа е в това, заигравката е в това, че навсякъде по света едно такова събитие е нещо изключително лошо – да бъде атакувана колата на главен прокурор. Но за България, трябва да се знае контекстът на страната и тогава, ако се знае контекстът, се оказва, че добрите и лошите често пъти са с разменени места. И това е доста опростено, нещата са много по-сложни и нюансирани."

Коя е мафията в България

"Ако някаква мафия искаше да убие главния прокурор, тя щеше да го е свършила вече. Ако е искала да го сплаши, може би е успяла, ако изобщо е тя – мафията. Да не забравяме, че мафията в нашия регион не е нещо извън властта. Тя е срастване с властта. Т.е. тази мафия не е така да се каже лошите, а пък добрите да са в държавата. Напротив – държавата е проядена от лошите, които са се настанили в нея. И затова имаме такова огромно недоверие и сме толкова цинична ситуация да не можем да изразим в първите часове човешко съчувствие към човека Иван Гешев и случилото му се просто защото ние не вярваме на нашите институции. Не вярваме на прокуратурата, не вярваме на медиите, които транслират всякакви внушения безкритично. Не вярваме, че ще има и следствие, което да докаже истината. 

Единствено вярваме в некадърността на тези институции, която се потвърди и през този случай. Че дори и един случай като този не могат да спретнат като хората и той се разпада и разплита още от самото му начало. Така че не смятам, че тук има някаква мафия, която иска да убие главния прокурор. Но може да има други интереси в средите на лошите, които искат да се възползват от създалата се ситуация, включително и да използват името на Гешев за някакви свои цели. Това е по-сложна игра, в която главният прокурор от самостоятелна важна фигура на шахматната дъска, да кажем – царица, се превръща в пешка, която служи в играта на някой друг.

Вече не може да става дума за никаква държава и никакво доверие в нищо у нас, особено в институциите, а още повече в прокуратурата, която не случайно не може да бъде променена и е толкова централизирана и има такъв голям отпор при опитите да бъде променена. 

Кои са тези мафиоти, на които Гешев толкова е навредил, че те искат да му отмъстят. Не сме чули нито едно такова знаково дело. Не сме чули и за нито един обвинен и осъден бивш управник, практически главният прокурор няма врагове. Защо не приключи историята с пачките и кюлчетата на Борисов, например. Все казва, че ще приключи това дело, но то така и не приключва. Т.е. силата на прокуратурата е в това да държи едни документи и дела на "трупчета" и с тях да оказва политически натиск и съответно да се пази. В случая заплахите на Гешев към Бойко Борисов бяха – внимавай, как ГЕРБ ще гласува за Закона за разследване на главния прокурор, защото делото за кюлчетата в нощното ти шкафче мога да го задействам всеки момент. В крайна сметка имаме една абсолютно саморазголена в некадърността си прокуратура."

Снимка – Савина Спасова, БНР
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12