"Господ ми даде толкова много талант, че колкото и да ми подливаха вода, аз все бях отгоре. Животът, който обаче живях, бе жертван в името на кариерата ми. Вече мечтая за тишина..." – тези откровения на българската оперна дива Гена Димитрова продължават да кънтят в ушите ни и днес, 18 години след загубата ѝ. Родена на 6 май 1941 г. в плевенското село Беглеж и покорила сърцата на милионите почитатели на оперното изкуство по света, отдали почит към таланта ѝ със суперлативи като "могъщ Божи дар", "ураган и природна стихия", "гласът на Арена ди Верона"...
Абигаиле от "Аида" на Верди е ролята, която отрежда първото място сред младите оперни певци в София през 1970 г. на Гена Димитрова и наградата "Специализация в Италия". Мечтата става реалност! След още две години младата певица печели конкурса в италианския град Тревизо с ролята на Амелия в "Бал с маски" на Верди. Това ѝ отваря вратите на Парма и Ла Скала, а след това Европа и Латинска Америка. Гена се превръща в оперна прима! Постепенно трупа роли във Вердиев и Пучиниев репертоар и отново съдбата белязва пътя напред.
През 1980 г. звездата ѝ изгрява на най-голямата открита сцена – Арена ди Верона с операта "Джоконда" от Понкиели. Оттук повличат крак "Набуко", "Макбет", "Аида", "Турандот". Гена достига върха! Но да се задържиш на него се изискват още повече усилия! Певицата споделя, че е изкачила високия връх в оперното изкуство благодарение на корените си и на хората около нея, които са носели високи човешки качества и добродетели.
Любопитно е да надникнем в интерпретаторския процес на певицата и нейното творческо верую: "Не мога да кажа, че героините от друга страна влияят на живота и характера ми, но те ми помагат да преосмисля философски много неща. Днес вървим към бъдеще, което ми се струва лишено от чувства. Така че потапянето в тези отминали светове дава много. За мен операта не е развлечение. Операта е храм..."
В предаването на 6 май от 20 часа може да слушате избрани фрагменти от оперите "Андре Шение" на Джордано; "Бал с маски", "Макбет" и "Набуко" на Верди; "Джоконда" на Понкиели; "Норма" на Белини, "Тоска" и "Турандот" на Пучини, кантата "Смъртта на Клеопатра" на Берлиоз. Партньори на българската оперна прима са други звездни гласове като Хосе Карерас, Пиеро Капучили, Никола Гюзелев, Лучано Павароти, Мария Киара, Александрина Милчева и др.
В съботната вечер ще си припомним гласовете на Карло Бергонци и Рената Тебалди. La divina Renata я наричаха милионите фенове по света заради уникалните вокални качества – рядко срещано по сила и красота лирико-драматично сопрано. Безукорна техника, която ѝ помага с лекота да преодолява най-виртуозните епизоди, гъвкавост, фантастични отблясъци, мекота и..
Фолклора – отдавна забравен мит или важен елемент в съвремието ни. Колко младите се интересуват от традицията миналото и родът и до колко това движи бъдещето. Това обсъждаме в разговора ни с народния певец и хореограф Ивайло Маджаров. Преподаването на малки и големи в основаната от него школа за фолклорни вдъхновения "Олга Борисова" описва като своя..
Американската легенда на джаз тромбона гостува в предаването "Джазисимо" след серия клубни концерти в София заедно с български джаз музиканти, с които той поддържа топли отношения от две десетилетия – Атанас Попов, Антони Дончев, Георги Дончев, Димитър Льолев, Михаил Иванов-Мишо, Васил Спасов и други. През 2018 г. Конрад Хъруиг е специален гост на..
Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше музикални теми и песни от филми, свързани основно с европейското кино. Сред филмите, чиято музика бе интерпретирана от Мира и нейния джаз квартет (Мирослав Турийски, Веселин Веселинов Еко, Христо..
Песента "Копче-топче" пристига директно в радиоефира от творческата работилница на инж. Васил Ботев и певицата Людмила Лазарова в навечерието на Светлите празници. Процесът на създаването на песента и историята на инж. Васил Ботев започва в разгара на лятото в предаването "Terra Култура". Тогава пожелания за творчески успех отправя и Мими Колева..
Журналистката и пътешественичка Веселина Филипова е събрала в книгата си "Ваканция за двама по Средиземноморието" 60 пътеписа и повече от 200 снимки,..
Наталия Стефанова от години се занимава с ръчното плетене на играчки. Тя самата от малка се научила, защото и майка и баба и са плели шапки, ленти за коса..
Стефановден, празнуван на 27 декември, е денят на свети Стефан – първият мъченик за християнската вяра. Денят не е само за имениците, но и за всички..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg