Представлението е кръстено на едноименната народна игра и е интерактивно преживяване за деца над 6 години, които ще имат възможността да научат различни фолклорни митове, песни, игри, гатанки и обичаи.
Организаторите на събитието коментират, че игри като „Бели пеперуди“, „Кралю Порталю“ и много други, са останали в едно време без смарт устройства. Но красотата на народните песни, преданията и обичаите е неоспорима и привлича малки и големи по света.
В ефира на “Нашият ден“ Нина Николина споделя, че идеята за този спектакъл е нейна. Споделя още, че за нея е много важно прехвърлянето на традициите да бъде направено, за да могат децата да ги продължат. Спектакълът е интерактивен, така че малките зрители участват активно с изпълнителите на сцената.
Според нея е важно да помним традициите, за да знаем откъде тръгваме и какъв е нашият корен, за да се запазим като идентичност.
За Нина Николина българският фолклор е уникален, като подчертава, че е важно да го запазим в оригиналната му форма и да го предадем на бъдещите поколения.
За да запазят интереса на младите хора, Нина Николина и нейната банда "Джаз и традиции" обръщат българския фолклор в модерни стилове, като го правят актуален и интересен за тях.
Тя признава, че не е лесно да се занимаваш с некомерсиална музика, изкуство и фолклор, но смята, че нейните усилията са си стрували. Както сама заявява – “Дори да пееш за един човек си струва“.
В края на интервюто Нина Николина пожелава на слушателите на програмата да бъдат европейци, но същевременно да обичат и харесват националната си идентичност.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
В началото на новата календарна година – времето, в което си даваме обещания и се надяваме на позитивна промяна с филолога Александър Попов и философите Димитър Божков и Петър Горанов разговаряме за бъдеще и утопия. Как мислим за бъдещето, как проектираме настоящите си знания към предстоящи ситуации? Как се е променяла представата..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката – Деспо ". Изложбата е посветена на най-разпознаваемият от плакатистите на Народния театър Стефан Десподов-Деспо. Тя показва 12 от най-значимите му произведения, създадени за спектакли от..
Поканихме я, за да ни е на късмет, тя просто е от нашата порода! От малка е в студията на Народния театър и неин пръв учител е Димитър Еленов. Тя печели първия си кастинг и играе главна роля на 10 години в сериала "Хотел България". А с днешна дата – играе главна роля в един от най-скандалните спектакли "Мъртвешки танц" на сезона по..
Животът на Ангел Каралийчев започва на 21 август 1902 година в село Стражица, Велико Търновско. Смъртта на близкия му приятел Ангел Димитров променя живота на Каралийчев и той се заема да издаде неговите стихове. Това до такава степен му повлиява, че самият той се отдава на творчеството. В София учи химия, но разбира, че не му е по..
Честита да е новата 2025 година. Да е щедра на късмет и богата на радостни мигове, да запази любовта и грижата на близките хора, да остави в миналото проблемите и трудностите, да подарява само щастливи промени. Ама и война, но за мир! На първо време – от солдатите "Вендета" . Мощни, мрачни, агресивни – тия три думи казват всичко за титаните. А те..
За да можем да кажем, че киното ни предлага мотив да обичаме и питаме, а и да даваме, както дава йовковият Серафим, в "Кино с думи" гостува жената, която..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката –..
На 6 януари България чества 177 години от рождението на гениалния поет, публицист, воевода Христо Ботев, чието име звучи като клетва за всеки българин...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg