Чували ли сте за село Скрино и защо то се свързва с небесния закрилник и покровител на български народ Свети Иван Рилски?
Руенският манастир “Свети Иван Рилски” е сгушен в красива местност сред склонове на Руен планина. Той е един от новопостроените манастири в България.
"За далечното минало на светата обител се знае малко. Косвени сведения за неговото съществуване се намират в едно от житията на Свети Иван Рилски. Това е така нареченото "Народно житие". То е писмен паметник от XII век", казва Йеромонах Йоан, игумен на Руенския манастир.
В минало мястото на сегашния манастир било известно като Цръквеник. Преди да започне строежът на новата църква, на това място е имало малък параклис “Свети Иван“, където местното население се събирало и почитало паметта на Свети Иван Рилски на 19 октомври.
През 1995 г. по инициатива на местните хора започва строителството на манастира върху руините на стар християнски храм.
В житията на светеца се посочва, че в неговото сърце винаги гори любовта към Бога и желанието да му се посвети изцяло. Когато е на 25 години, родителите му умират, а той раздава на бедни и болни хора своята част от наследеното и става отшелник в планината.
От него по живописна пътека се стига до пещерата, която е обитавал Свети Иван Рилски. За нея се смята, че е първата отшелническа килия на Свети Иван Рилски. В нея има негова икона и дървен кръст.
Чуйте повече в звуковия файл.
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път "Камино де Сантяго". Във втория епизод от своите странствания, тя споделя в ефира на "Нашият ден" впечатленията си от срещите с хората и дори от необичайното си запознанство с един кон. По пътя..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg