Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дариха уникална бродерия с картата на България на Националния исторически музей

| обновено на 22.05.23 в 12:44
Снимка: historymuseum.org

Съвсем наскоро г-жа Ирен Ямами се свърза с Националния исторически музей с желанието да дари своята уникална творба – ръчно извезана от нея карта на България (с избродирани 144 шевици, характерни за различни краища на страната), която през последните години обикаля света и се е утвърдила като един от разпознаваемите символи от културното наследство на страната ни.

Ирен Величкова - Ямами живее в Япония повече от 30 години. Хобито ѝ още от ранна възраст е да бродира. През годините бродирането я отвежда в различни части по света. Тя е дългогодишен изследовател в областта на шевиците и бродериите от цял свят с многобройни награди от международни конкурси и изложби; автор на книгите „Архаични символи в бродерията“ и „България в шевици“; автор на идеята за Знаме на България в шевици; участва като автор в алманах на световната бродерия. Нейни творби са участвали в изложби в Япония, Франция, Италия, Англия, Австралия, САЩ.

“Картата е създадена преди осем години след дълго проучване на един пъзел от шевици. Самата бродерия е започната на 3 март 2014 г. от мен и моята племенница. Бродерията е изпълнена изцяло в Япония“, казва тя в ефира на “Нашият ден“.

Броят на бодовете е над 174 хил. Знамето е било осветено през 2016 г. в православната църква в Токио. “Изпълнени са всички изисквания към едно знаме“, казва Ирен Величкова.

“Живеейки 35 години в държава, в която традициите са най-голяма гордост и се спазват без промяна от векове, започнах да възприемам всичко, свързано с традиция и обредност, в един по-дълбок смисъл“, споделя още тя в интервю за БНР.

Момент от връчването на дарението – чуйте от пълния разговор в звуковия файл.

Снимки: historymuseum.org
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Асоциацията на българските училища в чужбина – "Образованието като грижа и ценност"

Днес в София се откри XVII годишна конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина (АБУЧ). В Националния студентски дом на пл. "Народно събрание" се събраха 64 представители на българските училища по света, гости от Министерството на образованието и науката, Изпълнителната агенция за българите в чужбина, Президентството, представители на..

публикувано на 22.07.24 в 14:28

Диан Костов: Изкуството обединява хората

От 15 юни до 18 август в Националната базилика на Светото сърце в Брюксел се представя изложбата на българския зограф Диан Костов, озаглавена "Кръстопът – цената на избора".  "Кръстопът – цената на избора" е вдъхновена от търсенето на духовността в съвремието и преобразява базиликата както отвътре, така и отвън с нестандартни инсталации и..

публикувано на 22.07.24 в 13:45
Антонио Таркуинио (вдясно), Жени Михайлова и Димитър Стойнов, съветник на Консулския кореспондент във Варна

Дните на италианската култура се откриха в Балчик

Под патронажа на Министерството на културата, в сътрудничество с Посолството на Италия в България и на Италианския културен център в София, на 21 юли в ДКИ КЦ "Двореца" в Балчик се откриха Дните на италианската култура , които се провеждат за седма поредна година. В Каменната зала до 30 юли може да бъде посетена изложбата "Операта – културно..

обновено на 22.07.24 в 13:24
Резерват

Природната среда на Балчик – дом на защитени видове и място на легенди

Освен море и богата културна програма Балчик предлага досег до красива и уникална природна среда . За защитените местности в "Нашият ден" разказва Мариан Цветков , инженер, озеленител и лесовъд към Община "Балчик", известен и като разказвач и изследовател на местните легенди. Географските дадености на община Балчик са много разнообразни..

публикувано на 22.07.24 в 09:43

Най-старото читалище в Балчик – живо средище на духовността

За историята и дейността на най-старото читалище в Балчик "Паисий Хилендарски" в "Нашият ден" разказва Веселин Павлов – секретар на читалището. Балчишкото читалище е основано през 1870 година. Жителите на града осъзнали, че имат нужда от средище на духовността и просветата, затова богатите балчиклии решили да учредят такава организирана..

публикувано на 22.07.24 в 09:20