Съвсем наскоро г-жа Ирен Ямами се свърза с Националния исторически музей с желанието да дари своята уникална творба – ръчно извезана от нея карта на България (с избродирани 144 шевици, характерни за различни краища на страната), която през последните години обикаля света и се е утвърдила като един от разпознаваемите символи от културното наследство на страната ни.
Ирен Величкова - Ямами живее в Япония повече от 30 години. Хобито ѝ още от ранна възраст е да бродира. През годините бродирането я отвежда в различни части по света. Тя е дългогодишен изследовател в областта на шевиците и бродериите от цял свят с многобройни награди от международни конкурси и изложби; автор на книгите „Архаични символи в бродерията“ и „България в шевици“; автор на идеята за Знаме на България в шевици; участва като автор в алманах на световната бродерия. Нейни творби са участвали в изложби в Япония, Франция, Италия, Англия, Австралия, САЩ.
“Картата е създадена преди осем години след дълго проучване на един пъзел от шевици. Самата бродерия е започната на 3 март 2014 г. от мен и моята племенница. Бродерията е изпълнена изцяло в Япония“, казва тя в ефира на “Нашият ден“.
Броят на бодовете е над 174 хил. Знамето е било осветено през 2016 г. в православната църква в Токио. “Изпълнени са всички изисквания към едно знаме“, казва Ирен Величкова.
“Живеейки 35 години в държава, в която традициите са най-голяма гордост и се спазват без промяна от векове, започнах да възприемам всичко, свързано с традиция и обредност, в един по-дълбок смисъл“, споделя още тя в интервю за БНР.
Момент от връчването на дарението – чуйте от пълния разговор в звуковия файл.
Творческият тандем Вера и Андре Шандел кани любителите на авторското европейско кино на премиерата на "Есента на ловеца" на 18 февруари в кино "Люмиер". Филмът тръгва официално по кината от 21 февруари 2025 година. Един български игрален филм на един белгийски режисьор дава обещаващо начало за качествено българско кино в началото на годината с..
Всичко в живота е въпрос на избор. Ето например Кире Гьоревски е избрал да се превъплъщава в различни персонажи. Да пресъздава животи на сцената и на екрана. Послушал е вътрешния си глас и той го отвел от Битоля в София, от порастването до съзряването. Едва ли има поле за изява, тъй като все пак е актьор, мим и хореограф, в което да не работи за..
Създателите на първия филм Луи и Огюст са смятали, че "киното е изобретение без бъдеще", въпреки че днес това е едно от най-обичаните и предпочитани визуални изкуства в цял свят. Продуцентът Невена Семова и сценаристът Дечо Таралежков разнищват в нашия разговор как се е развило седмото изкуство. Киното е "краста" и изисква пълна..
В началото на новата календарна година – времето, в което си даваме обещания и се надяваме на позитивна промяна с филолога Александър Попов и философите Димитър Божков и Петър Горанов разговаряме за бъдеще и утопия. Как мислим за бъдещето, как проектираме настоящите си знания към предстоящи ситуации? Как се е променяла представата..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката – Деспо ". Изложбата е посветена на най-разпознаваемият от плакатистите на Народния театър Стефан Десподов-Деспо. Тя показва 12 от най-значимите му произведения, създадени за спектакли от..
За да можем да кажем, че киното ни предлага мотив да обичаме и питаме, а и да даваме, както дава йовковият Серафим, в "Кино с думи" гостува жената, която..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката –..
В днешната рубрика "Епизоди от живота" обръщаме внимание на една тревожна тенденция, свързана с празничната пиротехника, и нейното въздействие върху..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg