Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Прозаични диагнози

Проф. Златимир Коларов
Снимка: Кирил Чобанов

Един роман със заглавие "По тънката повърхност на леда" бе формалният повод да ни гостува проф. Златимир Коларов. Авторът е утвърден български ревматолог, но и писател, сценарист, човек с развит естествен интелект. Говорихме предимно за ревматология, но и за литература и документалистика. Акценти поставихме върху най-честите и болезнени диагнози в ревматологията, новите молекули, плащани от НЗОК за възпалителни заболявания като лупус, коксартроза, ревматоиден артрит. Дадохме повече информация за биологичните и биоподобни лекарства, които са най-новото постижение в терапията, но предизвикват и различни негативни ефекти.

"Не са малко сюжетите в новата ми книга, подчерта проф. Коларов, които са плод на лекарската практика, често това се случва и при избор на теми и герои в документалните филми. Но съм постигнал добър вътрешен баланс между медицината и литературата".

В хода на поредното издание "За здравето" дискутирахме и различни събития и акценти от изминалата седмица. Артериалната хипертония и последиците от нея бе тема в коментара на проф. Арман Постаджиян. В месеца, посветен на борбата с високото кръвно налягане, биват провеждани различни кампании, организирани от Българската лига по хипертония, сред които разяснителни и образователни инициативи за информираност на пациентите.

Друг сюжет бе насочен към неврорентгенологията. Тази тясна специалност, към която проявяват интерес много млади медици, е насочена към точното диагностициране на мозъчно-съдови заболявания. За проведения наскоро научен семинар и за прецизния диагностичен метод разказа доц. Марин Пенков от болница "Св. Иван Рилски" в София.

Една своеобразна поредица, свързана с негативната тенденция за използване на имена на изтъкнати лекари във фалшиви новини и реклама на хранителни добавки и лекарствени продукти, намери своето продължение и в последния брой "За здравето". Този път бе цитиран случай, в който е замесено името на акад. Чавдар Славов. На изтъкнатия уролог от болница "Царица Йоанна-ИСУЛ" бе "пришита" реклама на препарати за т. нар. инконтиненция – неволно изпускане на урина, често срещана болест при жените. Акад. Славов изрази огромното си огорчение от този прийом, който накърнява лекарското и човешкото достойнство, но често води и до фатални здравословни последици.

Към тази позиция се присъединиха всички останали участници в предаването, които също са били жертва на подобен род измама. Те единодушно посъветваха: за всяко лекарство или добавка се съветвайте с медицинско лице. Провеждайте терапия, единствено с медикаменти, предписани на рецепта и след консултация с лекар!


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Японско горско къпане в Естония с д-р Павлина Михайлова

Какви са ползите от това да прекарваш част от времето си в гората. Японският автор Цин Ли ги е формулирал толкова точно, че в Страната на изгряващото слънце са станали официална държавна политика, а д-р Павлина Михайлова бе в Естония като част от обучаваща програма за прилагане на същия оздравителен метод. Гостенката в "Покана за пътуване" е..

публикувано на 22.12.24 в 12:20
Гл. ас. Ива Станоева

Интересни факти за народните костюми у нас от края на 19-и век

Книгата на Ива Станоева "Документи, времена, облекло. Народни костюми в Княжество България" излезе от печат неотдавна. Тя е посветена на ценен извор за историята на традиционното облекло от 1888 - 1889 година, съхраняван във фонда на проф. Иван Шишманов при Научния архив на Българската академия на науките. Той съдържа рапорти на окръжни управители,..

публикувано на 21.12.24 в 08:15

До март 2025 г българските деца могат да участват в конкурс за географска карта

Българска картографска асоциация, със съдействието на Университета по архитектура, строителство и геодезия, организират 14-и Национален конкурс за детска географска карта. Той е като част от Международния конкурс за детска карта "Барбара Печеник" 2025, съгласно условията, определени от Международната картографска асоциация (МКА). "БНР подаде една..

публикувано на 20.12.24 в 17:40

В Шри Ланка от едно дърво правят три вида чай

Екатерина Арсова гостува в "Покана за пътуване" още докато беше студентка по ветеринарна медицина. Тогава тя разказа какво е да си доброволец в приют за слонове в Тайланд и как е правила педикюр на огромното животно. В живота ѝ настъпиха доста промени – вече е с титлата доктор пред името си, което след сватбата се сдоби с тире. Но любовта ѝ към..

публикувано на 20.12.24 в 15:20

Любомир Любенов: Надявам се колегите ми да бъдат възрожденци

Как се става шампион по математика е трудно да се опише и няма рецепта, но в основата е трудолюбието. Думите са на Любомир Любенов преподавател по математика с над 40 годишен опит от Стара Загора и основател на състезанието "Математика без граници". "Човек трябва да трупа знания и умения в полза на хората, и да стане шампион да не е целта...

публикувано на 20.12.24 в 12:15