Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво е нужно, за да бъдеш успешен и отговорен родител?

Уважавайте децата си и детето в себе си

Снимката е илюстративна.
Снимка: @pixabay

Знаем ли какво означава отговорно родителство? Малко хора си дават сметка, че това всъщност означава гарантиране и спазване на права. С всяка стъпка детето експериментира, учи се от възрастните – родители, учители, по-големи братя и сестри са неговото огледало. 

В "Нашият ден“ темата коментират Румяна Иванова, директор на природозащитна организация и майка на 4 деца, и бащите Иван Панкев, пътешественик, автор на книги и баща на един син, и Тодор Тодоров, писател и философ и баща на дъщеря.

"Политика с любов към децата не сме видели. В смисъл на нивото на политиката децата са нещо като личната отговорност на родителите.  Държавата не отговаря“, казва Румяна Иванова.

Тя е вложила усилията в изграждането на родителски кооператив. Но за разлика от детските градини, тук е нужно лично въвличане.

В своето развитие детето преминава през няколко важни етапа. Всеки от тях е предизвикателство за малкия човек и предоставя потенциал за изграждане на ценностни качества – надежда, сила, целенасоченост, компетентност и вярност. Чрез тези стъпки подрастващата личност "отстоява“ победите си и изгражда доверие, учи се на инициативност, трудолюбие и формира своята идентичност. Но е възможно някъде в тези етапи да настъпи объркване и да се проявят дефицити – недоверие, срам, чувство на съмнение, вина или малоценност.

Дара, Румяна Иванова, Мария Мира Христова и Иван Панкев

Иван Панкев припомня, че една африканска поговорка гласи, че "за да се отгледа дете, е нужно село". И допълва, че ако искаш да възпиташ нещо в детето си, трябва да го имаш в себе си.

Децата могат да бъдат учители за своите родители. Учат ги на безусловна любов, на чистота и автентичност. Те са извор на радост, спонтанност и въображение, както и уникален пример за присъствие тук и сега. 

"Училището трудно разпознава невербалната агресия, отхвърлянето на различните. Трудно се справя с децата, които имат по-особен подход в ученето“, посочва Румяна Иванова.

Родителството е нещо, което е сложно и невинаги е лесно. Невинаги хората знаят как да подходят към детето си, коментира Тодор Тодоров.

"На първо място, трябва да познаваш детето си. Да общуваш с него. Да разговаряш с него. Като това общуване става на много различни равнища“, допълва той. 

Тревогата на българските родители е как детето им ще се "сблъска“ с училищната система. Родителите трябва да инвестират време и то когато детето е малко.

"Децата трябва да бъдат третирани с уважение към техните желания и въпроси. Ние самите трябва да си даваме сметка, че ние носим това в себе си, това детско същество и никога не порастваме напълно", казва още Тодор Тодоров.

Целия разговор можете за чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12