Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Румен Карамихалев:

Как да направим живота си еко(логично) и ико(номично) възможен?

Екологията трудно може да е успешна, ако не е свързана с икономиката

Румен Карамихалев
Снимка: Личен архив - ФБ, Румен Карамихалев

Как  може да направим живота си по-лесен, по-евтин и по-екологичен? Как да запазим връзката на човека с природата – в „Нашият ден“ разказва Румен Карамихалев. Той е бизнесмен, собственик на дом, който е хем екологичен, хем икономичен.

През последните години все повече говорим за екология и необходимостта да се съобразяваме с нея, но нейният разцвет ще настъпи, когато тя стане и икономична.

"Аз самият нямам идея как съм стигнал до това съчетание екологично и икономично. Може би е плод на моята работа. Близо 30 години работя за шведски международни компании. Културата там е доста по-различна“, споделя Румен Карамихалев.

И допълва, че е горд, че стоманодобивната компания, за която работи, на практика доказа, че може да е въглеродно неутрална.

"ТЕЦ-овете към момента са безпредметни. Първо са два-три пъти по-скъпи като цялостни производствени разходи, цикълът от откриване до закриване“, пояснява Румен Карамихалев.

В момента има възможност да бъдат използвани няколко милиарда евро безвъзмездни помощи, за да се облекчи този процес на преход към устойчива зелена икономика. Има достатъчно заявки за соларни и вятърни мощности.

Чуйте от пълния разговор в звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Импулсът в мен: Новогодишни обещания

Темата на подкаста "Импулсът в мен" този път са новогодишните обещания – успяваме ли да ги спазим? Най-ранните известни новогодишни обещания били тези, направени от древните вавилонци, които обещавали пред владетеля да изплатят дълговете си и да върнат взетото назаем. Но защо тази древна практика се проваля толкова често? Според..

публикувано на 06.01.25 в 14:51
Максим Делчев, Ана-Мария Кръстева и Вартануш Топакбашян

Светлината от празниците Ханука за евреите и Рождество за арменците

На 25-ия ден от месец Кислев по еврейския календар, в продължение на осем дни еврейската общност по целия свят празнува Ханука – празникът на светлината. През отминалата 2024 г. той започна от залез слънце на 25 декември и продължи до нощта на 2 януари тази година. Това е един от най-важните еврейски празници. В продължение на 8 дни във всеки..

публикувано на 06.01.25 в 13:15

Богоявление и Ботев – празник и памет в Калофер

На 6 януари, един от най-светлите християнски празници - Богоявление, отбелязваме 177 години от рождението на Христо Ботев по нов стил. В рамките на рубриката "Коментарът"  в предаването Terra Култура, екипът направи директно включване от Калофер с колегата Димитър Владимиров от Радио Пловдив. Калофер, родният град на великия поет и революционер, на..

обновено на 06.01.25 в 12:51
Булка от село Рибново

Достъпът до култура в българската действителност

Достъпът до култура е предизвикателство в българската действителност. Какви отговори и предложения ни дават изследванията на средата и представителите на културния сектор и какво предстои през новата 2025 година – разговор в "Нашият ден" с Янина Танева , основател на "Фабрика за идеи". Танева подчертава пряката връзка между достъпът и..

публикувано на 06.01.25 в 11:42

Голямата тема за новите храни

Отглеждането на насекоми за агроиндустрията все още звучи екзотично в българското общество, но темата за новите храни става все по-актуална. Рубриката "Зелените новатори на България" на предаването "Нашият ден" представя Мария Александрова , която ръководи проектите за иновации и устойчивост в Nasekomo – високотехнологична компания,..

публикувано на 06.01.25 в 09:43