Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Адв. Мария Петрова

За лекарските грешки и съдебната практика

Какви са правата на гражданите в сферата на здравеопазването?

адв. Мария Петрова
Снимка: Ани Петрова

Какви са правата на гражданите в сферата на здравеопазването? Що е то лекарска грешка? 

Има над 207 опита за дефиниция на това, което обществото нарича "лекарска грешка". Според общественото здраве и анализите в тази сфера в Европа, по последните направени доклади, се приема, че между 12 и 16% от хората, които са търсили по някакъв повод медицинска помощ, са станали "жертва", докато статистиката за загуба на живот вследствие на лоша медицинска практика (примерно в САЩ) варира между 4-6%. В България нямаме адекватна база данни, за да направим релевантно проучване.

За лекарските грешки и съдебната практика в "Законът и Темида" своя коментар прави адв. Мария Петрова, експерт по медицинско право, консултант на предаването.

"Добре работещата система на здравеопазване е тази, в която не вземат превес нито пациентските права, нито лекарските задължения, а пациентите и лекарите на една, образно казано, добре постлана пътека от адекватни правни норми вървят ръка за рака и се борят срещу болестта и се опитват максимално добре да запазят живота и здравето на хората.

Сред основните проблеми на здравеопазването са липсата на дългосрочна стратегия, защото при всяка една смяна на управление наблюдаваме различни процеси, които се отразяват негативно и на работещите в сферата, и на пациентите. На второ място, неадекватният контрол както от страна на държавата, така и лош контрол от институциите. На трето място – архаични, недоразвити и лошо комуникирани практики между лекари и пациенти. И на четвърто място, може би, е начинът на финансиране в системата на здравеопазване и това, че се дават предпоставки за немалко злоупотреби, които ние после виждаме като неща, които обществото нарича "лекарска грешка".

Необходимо ли е да има нова здравна политика, има ли изградена стратегия в здравеопазването, дългосрочна визия и адекватна ревизия на нормативните актове в сферата на здравеопазването – чуйте пълното интервю с адв. Мария Петрова в звуковия файл.

Снимка – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12