Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Каква е истината за загадъчната смърт на Чайковски?

Загадъчната смърт на великия Пьотър Чайковски и до днес вълнува духовете. Всъщност целият живот на големия руски композитор е белязан от тайни и драматични преживявания, за които малцина знаят. 

Романът на нидерландския писател Артюр Жапен "Коля" се опитва да открехне завесата за причината за смъртта на Чайковски. Увлекателният разказ на Жапен е и за средата и нравите от онова време от края на XIX век в Санкт Петербург и Европа. 

Артюр Жапен е автор на романи с исторически фон и персонажи с интересна съдба. Книгата му "Коля" се опира на действителни събития, които се развиват в Санкт Петербург и в Европа, както и на документи, казва преводачката му Анета Данчева Манолова. 

Книгата е написана през погледа брата на Чайковски – Модест, който е бил неотлъчно до него, и неговия възпитаник глухия Николай Конради. Авторът е избрал интересен начин да ни поднесе случващото се в ония години на XIX век през историята на глухия Коля – ученик на Модест Чайковски – или през записките на самия Модест. 

В романа има и политически поглед върху събитията – това самоубийство нямаше да е факт, ако в Русия от това време, до ден-днешен включително, хомосексуализмът не се наказваше с изгнание – тогава в Сибир, а днес в лагери в Чечения.

Каква е истината за смъртта на Чайковски, за интригите, заговорите, традициите на честта и посегателствата върху личността и свободата и виновниците за нея – чуйте в звуковия файл.

Снимка – изд. Летера

По публикацията работи: Милена Очипалска
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Представленията, които ни създадоха" с Петринел Гочев

Петринел Гочев, режисьорът художник или художникът режисьор, който умее да "рисува" еднакво добре както на платното, така и на сцената, е четвъртият гост в образователната поредица срещи "Представленията, които ни създадоха" на Yalta Art Room. След дискусиите с Явор Гърдев, Теди Москов и Александър Морфов, сега и той ще навлезе в дълбочината на един..

публикувано на 19.06.24 в 17:02

Трето издание на фестивала на театралната миниатюра "Театроскоп"

Международният фестивал на театралната миниатюра "Театроскоп" е посветен на една все още малко позната в България театрална форма – театър в кутия . Тази година той се провежда за трети път, а организатор е театър "Арт ленд". Тазгодишното издание (14-20 юни) събира куклени артисти от Бразилия, Чехия, Португалия и България, които гостуват със..

публикувано на 19.06.24 в 12:17

Нов прочит на "Вълшебната флейта"

Операта "Вълшебната флейта" на Волфганг Амадеус Моцарт оживява чрез съвременна интерпретация и енергията на млади талантливи певци. Тя е последното завършено произведение на композитора, което представя смесица от брилянтност, интрига и символизъм. Операта е комбинация от пеене и говорени диалози, характернa за германската школа. Сюжетът въвежда..

публикувано на 19.06.24 в 10:32

Материали от Мексико, Детройт и Женския пазар в София в изложбата на Десислава Терзиева

"между другото" е самостоятелна изложба на младата българо-американска съвременна художничка Десислава Терзиева. В нея тя използва материали от Мексико, Детройт и Женския пазар в София. Експозицията представя хибридни обекти, които живеят между минало и настояще, вкоренени в културните традиции и ежедневните наблюдения от градските улици...

публикувано на 19.06.24 в 08:10

Седем български художници с групова изложба

Dog Days е името на груповата изложба на Виктор Петров, Димитър Солаков, Калин Серапионов, Правдолюб Иванов, Руди Нинов, Самуил Стоянов и София Грънчарова. Кураторът на експозицията Марина Славова коментира: "Изложбата не е нито за лятото, нито за кучета. Тя има за цел да разгледа сложната и често объркваща връзка между език и значение, да изследва..

публикувано на 18.06.24 в 19:05