"Там, където всички мечти са изгубени" е един неиздаден ръкопис на книга и размисли на фотографа и пътешественик Вилиан Стефанов след краткия му престой в Забранената зона на Чернобил.
Ето какво споделя за Забранената зона на Чернобил, за фотографията, за пътешествията, за книгите си фотографът в рубриката "Разговорът" на "Нашият ден":
"Аз съм от Смолян. От 2010 година предприемам по-дълги пътувания в страната и не само. Имам няколко издадени книги – "Пътеводител на забравената България", в които описвам своите пътешествия по малко по-непознати и по-отдалечени кътчета на страната – изоставени и по-трудно проходими. В книгите си имам и доста снимков материал, описвам срещите си с хората. Опитвам се наистина да запазя живо едно наследство. Ценното е, че това са документални приключенски книги."
Забранената зона на Чернобил – "Там, където всички мечти са изгубени" е заглавието на неиздаден ръкопис на книга на Вилиан Стефанов. "Това е книга, в която се опитах да обясня причините за настъпилата авария в Чернобил, както и да опиша последствията върху населението в световен мащаб", пише фотографът в социалните мрежи.
Книгата е в обем от 392 стр., разделена е на 3 части – архивни снимки отпреди аварията, разсекретени документи с подробна информация относно изграждането, експлоатацията, аварията и действията, предприети за овладяването на това бедствие, и в третата част са описани местата, които Стефанов е видял по време на краткия си престой в Забранената зона.
Фотографът е впечатлен от обезпокоителната тишина в Забранената зона на Чернобил и усещането за научно-фантастичен филм.
Целия разговор с Вилиан Стефанов можете да чуете от звуковия файл.
Снимки – личен архив на Вилиан Стефанов
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg