Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Адв. Янита Тончева

Ранното детско развитие – споделена грижа и отговорност на обществото

адв. Янита Тончева
Снимка: wwo.bg

Ранното детско развитие – споделена грижа и отговорност на обществото – е темата на юридическото предаване на програма "Христо Ботев" "Законът и Темида". Анализ на законодателните регулации и предложения за нормативно уреждане на неформалните образователни услуги за деца в страната и в чужбина прави адв. Янита Тончева, ръководител на фондация "Институт за устойчиво развитие на правото".

"Ранното детско развитие е една от ключовите фундаментални теми въобще на обществото ни. От правна гледна точка го осъзнахме през 2019 г., защото тогава се прие препоръката на Съвета на Европа за качествено образование и грижи в ранна детска възраст. Съветът на Европа призна, че всичко, което се случва в живота ни, основата е в ранното детство. Тогава се създаде една рамка за качество, приета от всички страни-членки, която даде с 10 критерия базата за това кога са качествени услугите и грижите в образованието за деца. 

Това ни вдъхнови и преди 2 години направихме проект, който беше с много сериозни анализи и проучвания – сравнителен анализ на действащото българско законодателство, с тази препоръка и рамка за качество на Съвета на Европа. Директори, учители, държавни институции, хора от академичните среди, неправителственият сектор се обединиха около това проучване и ние излязохме с един много стойностен продукт, който даваше всички страни на проблема с развитието в ранна детска възраст. 

В продължение на това приехме партньорството на Фондацията за децата в риск по света, за да я подкрепим със своята експертиза в подготовката и управление на проекти. Да подготвим един успешен проект, който финализирахме вчера с прекрасна Кръгла маса и дискусия по въпросите на ранното детско развитие – като споделена грижа и отговорност на обществото."

Адв. Янита Тончева подчерта, че вече е време в България да се приеме Стратегия за развитие на детето – въпрос, който се коментира, но от години се отлага. Държавата трябва да се заеме сериозно с това. "Необходимо е партньорството на всички, необходимо е развитието и грижата за децата да бъдат мисия на цялото общество. 

Важни са финансовите модели, които ще се въведат, защото Наредбата за финансиране в Образование и грижи е изключително остаряла. Тя не може да обслужи адекватно съществуващите проблеми и реалности в тази сфера."

Адв. Тончева информира и за едно предстоящо събитие на 28 юни от 15 ч. в Литературен клуб "Перото" в НДК "Аз вече знам и мога да се справям сам", насочено към създаване на базови правни познания в българските младежи.

Чуйте разговора от звуковия файл.

Снимка – Фондация за деца в риск по света

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12