Ранното детско развитие – споделена грижа и отговорност на обществото – е темата на юридическото предаване на програма "Христо Ботев" "Законът и Темида". Анализ на законодателните регулации и предложения за нормативно уреждане на неформалните образователни услуги за деца в страната и в чужбина прави адв. Янита Тончева, ръководител на фондация "Институт за устойчиво развитие на правото".
"Ранното детско развитие е една от ключовите фундаментални теми въобще на обществото ни. От правна гледна точка го осъзнахме през 2019 г., защото тогава се прие препоръката на Съвета на Европа за качествено образование и грижи в ранна детска възраст. Съветът на Европа призна, че всичко, което се случва в живота ни, основата е в ранното детство. Тогава се създаде една рамка за качество, приета от всички страни-членки, която даде с 10 критерия базата за това кога са качествени услугите и грижите в образованието за деца.
Това ни вдъхнови и преди 2 години направихме проект, който беше с много сериозни анализи и проучвания – сравнителен анализ на действащото българско законодателство, с тази препоръка и рамка за качество на Съвета на Европа. Директори, учители, държавни институции, хора от академичните среди, неправителственият сектор се обединиха около това проучване и ние излязохме с един много стойностен продукт, който даваше всички страни на проблема с развитието в ранна детска възраст.
В продължение на това приехме партньорството на Фондацията за децата в риск по света, за да я подкрепим със своята експертиза в подготовката и управление на проекти. Да подготвим един успешен проект, който финализирахме вчера с прекрасна Кръгла маса и дискусия по въпросите на ранното детско развитие – като споделена грижа и отговорност на обществото."
Адв. Янита Тончева подчерта, че вече е време в България да се приеме Стратегия за развитие на детето – въпрос, който се коментира, но от години се отлага. Държавата трябва да се заеме сериозно с това. "Необходимо е партньорството на всички, необходимо е развитието и грижата за децата да бъдат мисия на цялото общество.
Важни са финансовите модели, които ще се въведат, защото Наредбата за финансиране в Образование и грижи е изключително остаряла. Тя не може да обслужи адекватно съществуващите проблеми и реалности в тази сфера."
Адв. Тончева информира и за едно предстоящо събитие на 28 юни от 15 ч. в Литературен клуб "Перото" в НДК "Аз вече знам и мога да се справям сам", насочено към създаване на базови правни познания в българските младежи.
Чуйте разговора от звуковия файл.
Снимка – Фондация за деца в риск по света
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg