Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Eхо от 10 март: Да помним!

Снимка: registersofia.bg

Тази година се навършват 80 години от спасяването на българските евреи. Обществото ни за пореден път отбеляза 10 март – Деня на спасяването на българските евреи и за почитане паметта на жертвите на Холокоста от Беломорска Тракия и Вардарска Македония. Затова го наричаме още Ден на памет и помен.

Какъв е отзвукът от събитията, организирани по случай тази годишнина, според д-р Максим Бенвенисти, директор на Института за съхранение на паметта за Холокоста към ОЕБ "Шалом" – чуйте в звуковия файл.

Според официалното преброяване на Княжество България от 1880 година в град Шумен са живеели 738 евреи. Там е открито първото в страната ни мъжко, а малко по-късно и първото еврейско девическо училище. Как днешните техни потомци отбелязаха 10 март – това разказва Бета Харланова от Регионалната организация на ОЕБ Шалом.


Впечатляващо беше отбелязването на 10 март и в Бургас – единственият в страната ни град с площад "Толерантност". Там двигател на събитията, свързани с 80-годишнина от спасяването на българските евреи беше Центърът за еврейско-българско сътрудничество АЛЕФ. Чуйте разговора с неговия председател Алберта Алкалай.


Според археологическите изследвания още в първата половина на 3 в. В Пловдив е имало Синагога. Със сигурност се знае обаче, че по-голямата част от пловдивските евреи са се преселили тук в края на 15 в. В наши дни еврейската общност в града е една от най-компактните. Как там отеква ехото от Деня за памет и почит – разказва ни Светозар Калев, председател на Регионалната организация на Шалом.


"Само България спаси цялата еврейска общност" казва в своя публикация д-р Бенвенисти. И важно от тук нататък е да се работи за това този пример да бъде пренесен напред във времето, и да се превърне в модел на поведение на следващите поколения. За да не се повтаря Холокостът никога вече! – чуйте останалата част от разговора ни с д-р Максим Бенвенисти.



По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Вокалният педагог на Сан Ремо с безплатен мастър клас във Варна

Специално, за да бъде член на журито на младежкия конкурс за изпълнение на песен от филм или мюзикъл "Киното – моя любов, моя песен", подкрепен от община Варна, от Италия пристигна Иван Лазара. Той е вокален треньор на фестивала в Сан Ремо и музикален директор на West Scotland University в Рим. Човекът, който извайва гласовете на италианските звезди се..

публикувано на 04.08.24 в 13:05

България е основател на Международната олимпиада по математика

Най-добрите български ученици по математика спечелиха 5 медала от най-престижното състезание по математика в света за годината, 65-ата Международна олимпиада.  "Това е най-старото математическо състезание в света и служи като пример за съставяне на всички състезания, като България е една от основателките на тази олимпиада, тъй като заедно..

публикувано на 04.08.24 в 09:45

Габровската техническа гимназия

Професионалната техническа гимназия в Габрово е създадена през 1893 г. първо като кожарско училище с името на д-р Никола Василиади, на чието щедро дарение дължи съществуването си. Никола Василиади е роден в Букурещ, където семейството му се е преселило около началото на XIX век след опожаряването на Габрово и в търсене на сигурност и поминък...

публикувано на 03.08.24 в 12:15
Музеят на мозайките в турския град Шанлъурфа представя една от най-ценните колекции на мозаечното изкуство

Какви истории разказват мозайките

Музеят на мозайките в град Шанлъурфа е нов музей, но съхранява едни от най-добрите образци на древното мозаечно изкуство. През 2006 г., по време на строителни дейности, на това място е открит голям римски комплекс и по-късно е изграден музеят. Разположен е на голяма площ – от близо 6 декара, и днес тук могат да се видят множество изображения на..

публикувано на 02.08.24 в 14:10
доц. Катя Михайлова

Необходимо е експерти достоверно да оценят културното ни наследство

България е домакин на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО през 2025 г. Българската страна издигна кандидатурата си за председател и домакин, след като министърът на културата Найден Тодоров проведе поредица от срещи с делегати от различните държави, на които се установи положителна нагласа и желание да подкрепят България...

публикувано на 02.08.24 в 11:18