Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Евреи и българи – историята на едно съвместно живеене

С България в сърцето

Еврейския квартал в София, автор Нахум Гилбоа-Перец
Снимка: архив в. Еврейски вести

Започнах този епизод от радиоенциклопедията "Евреи и българи – историята на едно съвместно живеене" с думите на о.з. полковник Йосиф Илел, военен историк и през 2001 година, когато говорих с него, директор на Еврейския исторически музей. Разговорът с Йосиф Илел е част от предаването "Етноси", посветено на 3 март, което се пази във фонда на БНР. Разказът на полковник Илел ще присъства в нашата история, която съм нарекла "С България в сърцето". Той разказва с патос и вълнение за българските воини от еврейски произход, участвали във всички войни, които води България и за тези, които загиват като герои на бойните полета. Предстои ни да навлезем и в пъстротата на еврейския квартал от предосвобожденска и следосвобожденска София. Шумът е навсякъде, магазините са отворени, купувачите са много и пазарлъкът върви. Малко отстрани са насядали старците, които прекрасно е описал П.Ю. Тодоров, като същи камъни, които всичко знаят, през всичко са преминали, на нищо не се учудват, мъдростта е с тях и заради това имат правото да се забавляват, гледайки как новите поколения вървят по техния път или си проправят нов.

Ще стане дума и за това как се развива еврейската общност, защото има благоприятна почва за това. Увеличават се училищата, детските градини, социалните центрове и благотворителността, разбира се. Ще научим как във времето общността напуска границите на еврейския квартал и става равноправна част от големия и шумен град и държава. В София се строи най- голямата синагога на Балканите. Защо? Та нали еврейският народ предпочита да държи свещените книги близко до себе си, та когато започнат гоненията срещу него да тръгне веднага, за друго, по-спокойно място. Какво ни казва общността, която строи със собствени средства и дарения тази импозантна сграда? Казва: "Ние сме спокойни и сигурни на тази земя и знаем, че можем да заявим своето място в България, издигайки за векове напред този молитвен дом." На 9 септември 1909 година, когато синагогата се освещава, всички магазини в София са затворени, а софиянци, без значение от вяра и етническа принадлежност, празнуват заедно със своите съграждани-евреи. Иванка Гезенко, експерт в Държавна агенция "Архиви", ни разказва и тази история.



По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Русенският Образцов чифлик, днес Професионална гимназия по селско стопанство "Ангел Кънчев"

С указ № 374 от 13 декември 1879 г. на княз Александър I Батенберг, само година след Освобождението, започва историята на първото професионално училище в свободна България. Тя продължава и днес в Професионалната гимназия по селско стопанство "Ангел Кънчев". Само по себе си такова дълголетие е забележително, още повече, че училището оцелява във..

публикувано на 13.07.24 в 12:05

Програмиране на изкуствен интелект ще изучават във 2-ро СУ "Акад. Емилиян Станев"

"За учебната 2024-2025 година във 2-ро СУ "Акад. Емилиян Станев" е утвърден държавен план-прием за обучение по специалност "Програмиране на изкуствен интелект", а това означава, че нашите ученици могат да придобият професия програмист на изкуствен интелект от направления компютърни науки", съобщи в предаването "Следобед за любопитните" д-р..

публикувано на 12.07.24 в 17:50

Как да запаметяваме информация лесно?

Рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" насочва слушателското вниманието към нещо любопитно – мнемониката . Понятието се отнася към разнообразните техники за запаметяване на информация – за тях разказва Емилия Сотирова от психологичен център SOVA. Често в ежедневието човек изпитва затруднения да запомня факти, числа, имена..

публикувано на 12.07.24 в 09:21
Маршал Петен и първото правителство на режима на Виши през юли 1940 г.

Под сянката на Виши

На 10 юли 1940 г. във Франция е установен режимът на Виши – марионетното на нацистка Германия правителство на маршал Петен, което влиза в колаборация с окупаторите след разгрома на френската армия (въпреки надеждите, които е вдъхвала линията "Мажино"). За около 5 години страната се оказва под немски ботуш, който факт дълго време определя..

публикувано на 10.07.24 в 17:35
Д-р Пламен Димитров

Попитай психолога: За целувката и психичното здраве

В международния ден на целувката слушателите на "Семейно радио" се срещнаха с въпроси и отговори в първото издание на рубриката "Попитай психолога". Д-р Пламен Димитров анализира ключови аспекти в контекста на целувката и психичното здраве и подкрепи ефирната консултация с конкретни казуси – чуйте в звуковия файл.

публикувано на 10.07.24 в 10:15