Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

120 години музейно дело в град Плевен

Д-р Володя Попов за символите на героизма и историческата памет

7
Експозиция Културен живот на Плевен
Снимка: РИМ - Плевен

През отминалия месец Плевен отбеляза 120 години от началото на музейното дело в града. По повод юбилея в предаването гостува д-р Володя Попов, директор на Регионалния исторически музей в град Плевен.

През 1903 г., по идея на проф.Иван Шишманов, в гр. Плевен се създава филиал на Българското археологическо дружество. Инициативата се реализира с помощта на плевенчаните Парашкев Стоянов и Юрдан Кантарджиев.

От 1984 г. музеят е разположен в двуетажна сграда, построена през 1884-1888 г. за казарма, по италиански проект. Сградата е с художествено-архитектурна и историческа стойност – паметник на културата с национално значение.

Д-р Володя Попов в студиото на програма „Христо Ботев“
А от 23 години от 1 юли 2000 г. – музеят е преобразуван в Регионален исторически музей - Плевен, с обхват на своята дейност на територията на Плевенска и Ловешка област. Днес РИМ - Плевен е сред най-големите музеи в България и е с един от най-богатите фондове – притежава повече от 180 000 броя музейни ценности.

Основната дейност на музея е насочена към издирването, проучването, представянето, опазването и популяризирането на паметниците на културата, природните образци, флората и фауната на територията на Плевенска област. Едни от най-значимите археологически обекти са римският град Улпия Ескус при с. Гиген, късноантичната и ранновизантийска крепост Сторгозия край Плевен, средновековната българска крепост в Никопол и др.

Сребърно съкровище от с. Бохот
По профил музеят е общоисторически с природонаучен отдел. В структурата му са включени:

Римски императорски монетиАрхеология представя историческото развитие на територията на Плевенска област от 50-45 хил. години преди Хр. до края на XIV в. след Хр.

• История на България ХV – ХІХ в
. – Плевенската възрожденска история и развитието на общонационалните процеси през първите векове на османското владичество и епохата на Българското възраждане.

Нова и най-нова история – историческото и културно развитие на град Плевен, непосредствено след Освобождението на България от османско владичество до наши дни

Експозиция етнография Български носииЕтнография – представя материалната и духовна култура на Плевен и селищата от Плевенска област от долното течение на реките Искър, Вит и Осъм.

Природа – изложени са експонати от геоложкото минало на региона, както и образци на флората и фауната

Нумизматика – във фонда на музея се съхраняват богати колекции от тетрадрахми на о. Тасос и Първа македонска област, римски републикански денари, римски императорски асове, сестерции, денари, антониниани и фолиси. Както и редки монети на средновековните български царе, банкноти и монети на съвременната българска държава

Експозиция "Гена Димитрова" – импресия на живота и забележителната кариера на голямата оперна певица

Експозиция Гена Димитрова

Експозиция "Културен живот на Плевен от Освобождението до наши дни" – в нея централно място е отделено на оперните певци с международна известност, гордост за Плевен и България – Михаил Попов, Христо Бръмбаров, Катя Попова, Асен Селимски. Отдадено е дължимото на първата наша попзвезда с международна известност и с принос в българската и европейска музикална култура – Емил Димитров.

Представени са и художествени произведения на основателите на плевенската група на художниците, творци с национална значимост – Ангел Спасов, Сидония Атанасова, Никола Златев, Дило Дилов, Христо Бояджиев, Тома Трифоновски, Илия Милков, Николай Дабов, Светлин Русев и др. представят мястото й в културния живот на Плевен и страната.

Духовни реликви
В музея има също така и отдел "Научен архив", специализирана библиотека, както и ателие за реставрация и консервация.

С д-р Володя Попов разговаряхме за историята на Регионалния исторически музей и музейното дело в Плевен, за символите на героизма и силата на историческата ни памет…

Снимки: РИМ - Плевен, Божидар Любенов
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Невена Екимова

Артпространствата на Невена Екимова и изкуството като живот за младите в Габрово

Един поглед в артпространствата – не само на Габрово, а и на душите. Артпространствата, които търсят отговор на всички въпроси, търсят изчистването на болката, откриват красотата и превръщат грозотата в красота. Тези, които някои хора смятат за много нежни души, а други – за изключително здрави, корави и стъпили на земята. Те живеят тук и сега и знаят, че..

публикувано на 24.08.24 в 13:40
Драматичен театър

Петко Койчев: Нашето общество сякаш приема като даденост своята история

Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с директно излъчване от Габрово в кулминацията на честванията по повод 147 години от Шипченската епопея и 90 години от освещаването на Паметника на свободата. Петко Койчев , директор на Драматичен театър "Рачо Стоянов" - Габрово от 2010 година – разказва в "Семейно радио" за поетичния..

публикувано на 24.08.24 в 10:18

Защо европейски и азиатски филми почти не се разпространяват в България?

В киносалоните в България рядко се разпространяват филми от Европа и Азия. В предаването "Какво се случва“ Светлана Дамянова от София филм фест и програматорът на Киномания Христо Христозов изразиха мнение, че се повишават разходите за разпространението на филми, които не са американски. Рекламата също оказва влияние и слабото разгласяване води до..

публикувано на 23.08.24 в 17:00

Галина Попова: Детската книга е добър възпитател

"Цели шест приказки за цветята с много информация за тях, символиката и отношенията между хората е събрала в книгата си  "Приказки за белите цветя" Терез Никол. Всяко едно цвете символизира различни емоция и отношение, а в края на книгата кратко, систематизирано и съдържателно се поднася информация за конкретното цвете. Така читателите могат да..

публикувано на 23.08.24 в 15:28
Бюст-паметник на Пенчо Семов в Габрово

Документален филм ще възроди спомена за габровския дарител Пенчо Семов

Радослав Стоянов, директор на Професионалната гимназия по туризъм "Пенчо Семов" в Габрово, сподели в ефира на предаването "Нашият ден" своята визия за развитието на професионалното образование и ролята на индустриалеца и дарител Пенчо Семов в българската история. Гимназията, която Стоянов ръководи, е специализирана в областта на туризма, като основните..

обновено на 23.08.24 в 13:06