През отминалия месец Плевен отбеляза 120 години от началото на музейното дело в града. По повод юбилея в предаването гостува д-р Володя Попов, директор на Регионалния исторически музей в град Плевен.
През 1903 г., по идея на проф.Иван Шишманов, в гр. Плевен се създава филиал на Българското археологическо дружество. Инициативата се реализира с помощта на плевенчаните Парашкев Стоянов и Юрдан Кантарджиев.
От 1984 г. музеят е разположен в двуетажна сграда, построена през 1884-1888 г. за казарма, по италиански проект. Сградата е с художествено-архитектурна и историческа стойност – паметник на културата с национално значение.
А от 23 години – от 1 юли 2000 г. – музеят е преобразуван в Регионален исторически музей - Плевен, с обхват на своята дейност на територията на Плевенска и Ловешка област. Днес РИМ - Плевен е сред най-големите музеи в България и е с един от най-богатите фондове – притежава повече от 180 000 броя музейни ценности.
Основната дейност на музея е насочена към издирването, проучването, представянето, опазването и популяризирането на паметниците на културата, природните образци, флората и фауната на територията на Плевенска област. Едни от най-значимите археологически обекти са римският град Улпия Ескус при с. Гиген, късноантичната и ранновизантийска крепост Сторгозия край Плевен, средновековната българска крепост в Никопол и др.
По профил музеят е общоисторически с природонаучен отдел. В структурата му са включени:
• Археология – представя историческото развитие на територията на Плевенска област от 50-45 хил. години преди Хр. до края на XIV в. след Хр.
• История на България ХV – ХІХ в. – Плевенската възрожденска история и развитието на общонационалните процеси през първите векове на османското владичество и епохата на Българското възраждане.
• Нова и най-нова история – историческото и културно развитие на град Плевен, непосредствено след Освобождението на България от османско владичество до наши дни• Етнография – представя материалната и духовна култура на Плевен и селищата от Плевенска област от долното течение на реките Искър, Вит и Осъм.
• Нумизматика – във фонда на музея се съхраняват богати колекции от тетрадрахми на о. Тасос и Първа македонска област, римски републикански денари, римски императорски асове, сестерции, денари, антониниани и фолиси. Както и редки монети на средновековните български царе, банкноти и монети на съвременната българска държава
• Експозиция "Гена Димитрова" – импресия на живота и забележителната кариера на голямата оперна певица
• Експозиция "Културен живот на Плевен от Освобождението до наши дни" – в нея централно място е отделено на оперните певци с международна известност, гордост за Плевен и България – Михаил Попов, Христо Бръмбаров, Катя Попова, Асен Селимски. Отдадено е дължимото на първата наша попзвезда с международна известност и с принос в българската и европейска музикална култура – Емил Димитров.
Представени са и художествени произведения на основателите на плевенската група на художниците, творци с национална значимост – Ангел Спасов, Сидония Атанасова, Никола Златев, Дило Дилов, Христо Бояджиев, Тома Трифоновски, Илия Милков, Николай Дабов, Светлин Русев и др. представят мястото й в културния живот на Плевен и страната.
В музея има също така и отдел "Научен архив", специализирана библиотека, както и ателие за реставрация и консервация.
С д-р Володя Попов разговаряхме за историята на Регионалния исторически музей и музейното дело в Плевен, за символите на героизма и силата на историческата ни памет…
Можем да наречем тази изложба и юбилейна за навършилия през 2024 г. 70 години Димитър Рашков. Основният и непоказван досега цикъл в нея е именно "Зодиакът", който е продължение на темите, занимаващи скулптора през целият му път. Сред тях са: Трифон Зарезан (Опиянението на боговете); Еротикон (Изящните дебелани); Адам и Ева след изгонването от Рая;..
2000 художници, фотографи, архитекти, скулптори и гравьори от цял свят ще представят най-новите си произведения. Събитието се провежда под стъкления купол на "Гран Пале" във френската столица. Панаирът за съвременно изкуство "Арт Капитал" се открива с грандиозно шоу и дефиле на бижутери, които представят най-новата си продукция. В рамките на трите..
Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна обяви създаването на нов театрален фестивал в морската столица. Първото издание на Черноморския театрален фестивал ще се проведе от 24 до 28 септември 2025 година. Идеята на организаторите е да предложат в ранната есен едно голямо културно събитие на варненци и на гостите на града и така да се удължи..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които създават епизодите, разкриват събития и истории, свързани с построяването, архитектите и обитателите на ценните сгради в Стара София. "Идеята за поредицата се роди на базата на две беседи, които..
Представлението "Не се обличай за вечеря" по пиесата на Марк Каполети "Пижама за шестима" е първият опит на режисьорката Максима Боева за ситком. Заедно със сценографа на представлението Киряна Аврониева те се впускат още повече в експеримент със сценичното пространство, като бягат от класическия модел на жанра, който е белязан от "диван по..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg