Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Валентина Христакева

Защо е важно хората с психичноздравни трудности да имат достъп до пазара на труда?

100% от печалбата на артателието се инвестира в програми за заетост за хора с психични разстройства

„Арт работилница - Творилница“ в Ловеч
Снимка: Пламен Христов

Хората с психични проблеми имат сериозни спънки за намиране на работа. Едната от причините е стигмата върху човека с психично страдание – като опасен и несправящ се. Другата, че на хора с такива диагнози се налага да ползват болнични. Знаем, че работодателите не харесват това. В действителност огромната част от хората с психични разстройства са неразпознаваеми. Те крият своето психично страдание, за да не бъдат уволнени от работа, за да не бъдат отритнати от групата, на която принадлежат. Има много примери за психично обременени пациенти, които не казват на работодателя си, че имат проблем.

"Най-добрият продукт и услуга при нас е психичното здраве", казва за предприятието Валентина Христакева, изпълнителен директора на фондация "Глобална инициатива в психиатрията".

През 2018 г. социалното предприятие прави сериозна стъпка и организира собствен бизнес, като наема магазин в центъра на София, а малко по-късно и ателие. Разширява дейността си в Ловеч с второ ателие. Социалното предприятие "Творилница" е създадено през 2012 г. и в него на трудов договор работят между 20-25 души с психични заболявания.

"Изработваме изделия от текстил, като творчески замисли всеки един може да има“, посочва Валентина Христакева.

Ателието предлага и възможност на хора с психичноздравни трудности да получат знания и умения за работа, както и да трупат трудов опит. Печалбата на социалното предприятие изцяло се реинвестира в програми за заетост и обучение на общността по проблемите на психичното здраве.

Чуйте повече в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Децата в дигиталния свят – рискове и ползи

"Рисковете в дигиталния свят са същите като в реалния живот. – казва детският психолог и психотерапевт Доника Боримечкова – Възрастните обаче имаме един по-съзрял психичен апарат и по-ясни ориентири. В дигиталната реалност нямаме възможност да придружаваме децата и рисковете за тях са малко по-изострени. Фокусът е върху съдържанието, което може..

публикувано на 10.09.24 в 14:45

Забрана на мобилните телефони в училище: Полезна мярка или безсмислено правило?

В поредния предизборен период и няколко дни до началото на учебната година отвсякъде изникват предложения за забрани. Предлага се да бъдат забранени рекламите на хазарт сред малолетните, въпреки че те вече са забранени. Предлага се забрана за консумиране на енергийни напитки от подрастващите – сякаш за първи път става ясно, че съществува ограничение..

публикувано на 10.09.24 в 13:06

Едно явление в българската стартъп екосистема

Как двама български предприемачи възраждат стара технология, ползвана в далечното минало от северноамериканските индианци за палене на бездимен огън? Гост в "Нашият ден" е Живко Стефанов , предприемач, иноватор, представител на българската стартъп екосистема, чийто бизнес, адресиран към подобряване качеството на атмосферния въздух, днес се..

публикувано на 10.09.24 в 12:10
Радослав Ризов

Радослав Ризов: Желанието ни е да направим българските предприятия иновативни

Кои са възможностите за подкрепа на креативните и творчески индустрии, които предоставя Министерството на иновациите и растежа, за кого са предназначени и в какви срокове – разговор в "Нашият ден" с Радослав Ризов , главен директор на ГД "Европейски фондове за конкурентоспособност" към Министерството на иновациите и растежа. Уникална..

публикувано на 10.09.24 в 10:49

КФН информира младите относно небанковия финансов сектор

Стартира 22-то издание на образователната програма на Комисията за финансов надзор , която информира гимназисти относно небанковия финансов сектор . Анка Костова , директор "Връзки с обществеността и протокол" в КФН  разказва в "Нашият ден" за обучението, целящо да повиши финансовата грамотност на младите хора.   Младите визионери и..

публикувано на 10.09.24 в 10:09