Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Валентина Христакева

Защо е важно хората с психичноздравни трудности да имат достъп до пазара на труда?

100% от печалбата на артателието се инвестира в програми за заетост за хора с психични разстройства

„Арт работилница - Творилница“ в Ловеч
Снимка: Пламен Христов

Хората с психични проблеми имат сериозни спънки за намиране на работа. Едната от причините е стигмата върху човека с психично страдание – като опасен и несправящ се. Другата, че на хора с такива диагнози се налага да ползват болнични. Знаем, че работодателите не харесват това. В действителност огромната част от хората с психични разстройства са неразпознаваеми. Те крият своето психично страдание, за да не бъдат уволнени от работа, за да не бъдат отритнати от групата, на която принадлежат. Има много примери за психично обременени пациенти, които не казват на работодателя си, че имат проблем.

"Най-добрият продукт и услуга при нас е психичното здраве", казва за предприятието Валентина Христакева, изпълнителен директора на фондация "Глобална инициатива в психиатрията".

През 2018 г. социалното предприятие прави сериозна стъпка и организира собствен бизнес, като наема магазин в центъра на София, а малко по-късно и ателие. Разширява дейността си в Ловеч с второ ателие. Социалното предприятие "Творилница" е създадено през 2012 г. и в него на трудов договор работят между 20-25 души с психични заболявания.

"Изработваме изделия от текстил, като творчески замисли всеки един може да има“, посочва Валентина Христакева.

Ателието предлага и възможност на хора с психичноздравни трудности да получат знания и умения за работа, както и да трупат трудов опит. Печалбата на социалното предприятие изцяло се реинвестира в програми за заетост и обучение на общността по проблемите на психичното здраве.

Чуйте повече в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илия Налбантов

Илия Налбантов: В Украйна има една скрита мобилизация

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" беше обсъдена темата (Не)възможните прогнози за войната в Украйна. Гост в студиото беше военният експерт Илия Налбантов, с когото се върнахме към прогнозите му от предишни предавания. Илия Налбантов: Украйна е обречена да победи Илия Налбантов, военен експерт: Украйна върви бавно към..

обновено на 26.06.24 в 12:14

Какво е пикълбол?

Запознаваме слушателите на 'Нашият ден" със спорта пикълбол – новата спортна мания в Европа и у нас . Пикълболът се появява през 1965 година в САЩ и представлява ракетен спорт . Съчетава в себе си елементи на тенис, тенис на маса, бадминтон и може да се играе и в открита, и в закрита среда. От 2022 година съществува Българската..

публикувано на 26.06.24 в 11:28

Изкуствен интелект – непредвидимо бързо ли се развива?

Гост в рубриката "Темите на деня" е Петър Петров, експертът, който ни предупреждава, че животът ни няма как да е същият след изкуствения интелект. Предстоящата му книга, посветена на тази тема, обещава да разкрие нови аспекти и предизвикателства, пред които ще се изправим с развитието на технологията. В предаването той сподели, че..

обновено на 26.06.24 в 11:11

Хазартната зависимост – възможна ли е промяна?

Гост в рубриката "Епизоди от живота" на предаването “Нашият ден“ е Ивайло Иванов, създател на инициативата "Живот след хазарта". Ивайло сподели своите впечатления и опит от работата си с хора, които са преминали през хазартната зависимост. На въпроса за съдбите и животите, с които се е сблъскал, Ивайло отговори, че те често са тъжни, трудни и..

обновено на 26.06.24 в 10:18

Екологията като емоция – природата като дом

Според консервативния мислител Роджър Скрутън за трезво отношение към климатичните промени не е достатъчна нито експертността на експертите, нито паническата атака на прогностиците. Нужна е емоция и то любов към дома, която да ни помогне да вместим "природата у дома". Доколко постижимо е това, разсъждава д-р Маргарита Габровска в "Часът на..

публикувано на 25.06.24 в 11:26