Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В неделната музикална вечер – Пинкас Цукерман на 75

Снимка: rpo.co.uk

Името му отдавна се е превърнало в емблема. Наричат го "Кралят на цигулката", а интерпретациите му са любими на слушателите от цял свят. Забележителен музикант, носител на две награди "Грами", през изтеклия половин век Пинкас Цукерман се утвърди като феномен в цигулковото изкуство

Критиците и публиката не спират да възхваляват неговия звук, който е напълно неподражаем със своята изразителност, пластичност и техническа перфектност, а репертоарът му е изумителен – Цукерман се изявява не само като цигулар, но и като виолист и диригент. През последните сезони той не спира да концертира интензивно – както като солист, така и като камерен изпълнител. Успоредно с това отдава и много сили и енергия на преподавателската работа. За него музиката е нещо велико – тя е мощна сила, която обединява хората. А тайната на успеха е проста: "Всеотдайност, ежедневен усилен труд и малко късмет!".

Българската публика също добре познава Пинкас Цукерман – не само от многобройните записи, които красноречиво свидетелстват за неговия музикален гений и удивителна техника, но и от няколкото негови гостувания на наша сцена, последното от които беше през 2022, когато той изнесе концерти в София и Пловдив, заедно с оркестъра на Класик ФМ Радио. Възможността да бъде чут "на живо" един такъв изпълнител от световна класа за всички нас бе като сбъдната мечта – събитие, което се помни дълго.


На 16 юли Пинкас Цукерман, един от най-големите музикални интерпретатори на нашето време, става на 75 и това е един чудесен повод да се докоснем за пореден път до неговите забележителни интерпретации. В двата часа на неделната ни музикална вечер по програма "Христо Ботев" в негово изпълнение ще звучи музика от Вивалди, Хендел, Бах, Бетовен и Брамс. А партньори на Пинкас Цукерман ще бъдат: цигуларят Ицхак Пърлман, пианистът Марк Нейкруг, Камерният оркестър "Сейнт Пол", Английският камерен оркестър, дирижиран от Даниел Баренбойм и Филхармонията на Лос Анжелис, дирижирана от Зубин Мета.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Маестро Валентин Пейчинов отново в България

Световноизвестният българо-американски оперен бас, дългогодишен солист в Метрополитън опера в Ню Йорк и вокален педагог – маестро Валентин Пейчинов е в България по повод новите Майсторски класове, които организира в родината. Тази година събитието е част от програмата на 55-ия Международен фестивал "Софийски музикални седмици". Маестро Валентин..

публикувано на 01.07.24 в 16:35
Виктор Янакиев (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: Виктор Янакиев – класически музикант

През 1992 година родителите на Виктор заминават за Аржентина, където основават класически оркестър. Там се ражда Виктор, който като дете говори само испански и английски език. След завършване на средното си образование той идва в България и решава да остане тук. Защо? За аржентинския фолклор, "двете различни Аржентини", тангото, китарата, певеца,..

публикувано на 01.07.24 в 13:19

Българският "Лоенгрин" – празник на вокалното изкуство и оркестрово майсторство

"Неделният следобед" на 30 юни бе посветен изцяло на оперното изкуство. Поводите са два: новата постановка на "Лоенгрин" в Софийската опера и 110 години от рождението на изтъкнатия български оперен режисьор Михаил Хаджимишев. И между двата повода има пряка и много тясна връзка, защото предпоследната постановка на Вагнеровия шедьовър "Лоенгрин" в..

публикувано на 01.07.24 в 12:20

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 31 юли 2024 г.

1 юли Изпълнения на Алина Ибрахимова (цигулка) и Седрик Тибергиан (пиано). 3.00 часа – Хавергал Брайън (1876-1972), "Легенда". 3.08 часа – Еужен Изаи (1858-1931), Елегична поема за цигулка и пиано, оп. 12. 3.23 часа – Цезар Франк (1822-1890), Соната за цигулка в Ла мажор. 3.53 часа – Лили Буланже (1893-1918), Ноктюрно. 3.56 часа – Цезар Франк..

публикувано на 30.06.24 в 10:40

Британският критик Грегор Таси – впечатлен от солистите, хора и оркестъра на Софийската опера

Днешното издание на "Неделния следобед" е посветено изцяло на оперното изкуство. Поводите са два: новата постановка на "Лоенгрин" в Софийската опера и 110 години от рождението на изтъкнатия български оперен режисьор Михаил Хаджимишев. И между двата повода има пряка и много тясна връзка, защото предпоследната постановка на Вагнеровия шедьовър..

публикувано на 30.06.24 в 08:05