Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Манон" на Масне от Барселона посветена на юбилея на Виктория де лос Анхелес

7
Снимка: liceubarcelona.cat

Романът на абат Прево "История на кавалерът Де Гриой и Манон Леско" (1731), дълго време е бил забранен във Франция, поради морални съображения. Макар и представен като художествена измислица, сюжетът описва голяма част от личния опит на своя автор - син от проспериращо семейство от администрацията на Луи XIV, завършил семинария, склонен към приключения и светски удоволствия. Историята на Манон, която въпреки че е открила истинската любов в лицето на младия Де Грийо, се поддава на желанието за лесен и безгрижен живот и заплаща за това с живота си, се оказва интригуваща за различни творци. Оперни произведения по този сюжет създават Даниел-Франсоа Обер, Жул Масне и Джакомо Пучини. През погледа на романтизма образът на Манон придобива друго значение. Те я издигната до категорията на жена, свободна от всякакви морални догми, която сама взема решения и поема рискове. Тази е стимул за появата на други подобни творби като "Кармен" на Проспер Мериме или "Лулу" на Франк Ведекинд, макар и поставени вече в други условия.


През изминаващия вече концертен сезон Гран Театро дел Лусеу в Барселона се насочва към творбата на Масне, с която отбелязват стогодишнината от рождението на един от най-обичаните гласове на Лисеу, сопраното Виктория де лос Анхелес. Тя изпълнява многократно ролята на Манон на сцената в Барселона. Това е последният образ, в който певицата избира да се превъплъти през януари 1967 г., като оставя паметна следа в интерпретацията на този образ.

В записът от 2 май тази година в ролята на главната героиня Манон се изява Емина Едрис – американско сопрано, родена в Египет, която привлича вниманието с успешни изяви през последните няколко години. Ролята на де Грийо е представена от тенора Пене Пати, певец със солиден опит в лиричния репертоар. Баритонът Джарет От е в ролята на Леско (братовчед на Манон), докато граф Де Грийо е изпълнена от Жан-Венсан Блот. Във второстепенните, но не по-малко важни роли на дьо Морфонтен и Бретини се изявяват Алберт Казалс и Томе Бибилони. Актрисите Пусет, Жавот и Розет се изпълнявавт от Инес Балестерос, Анна Тобела и Анаис Маслоренс. Заедно с хора и оркестъра на Гран Театро дел Лисеу, Барселона. Диригент Марк Минковски.


Действащи лица и изпълнители:
• Манон Леско (сопран) – Амина Едрис
• Пусет (сопран) – Инес Балестерос
• Жавот (сопран) – Анна Тобела
• Розет (мецосопран) – Анаис Маслоренс
• Граф Де Грийо (бас) – Жан-Венсан Блот
• Кавалер Де Грийо, негов син (тенор) – Пене Пати
• Леско, братовчед на Манон (баритон) – Джарет От
• Гийо-Морфонтен (тенор) – Алберт Казалс
• Де Бретини (баритон) – Тому Бибилони
Хор и оркестър на Гран Театро дел Лисеу, Барселона
Диригент: Марк Минковски

Снимки: liceubarcelona.cat
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Избрани хорови творби" – вторият сборник на проф. д-р Георги Петков

Излезе от печат сборникът "Избрани хорови творби" на композитора, диригент и преподавател в Нов български университет – проф. д-р Георги Петков. Изданието съдържа 22 песни от различни фолклорни области, които проф. Петков е писал за различните състави, с които е работил през годините. "Реших, че е дошло време да предоставя на колегите хорови..

публикувано на 20.02.25 в 16:50

Българският хор "Булгапея" с първи концерт в Брюксел за 2025 година

Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création.  Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..

публикувано на 18.02.25 в 14:35
Албена Петрович-Врачанска

Албена Петрович-Врачанска: Човек за да пише, трябва да има нещо да каже

Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...

публикувано на 18.02.25 в 08:20
Васил Спасов

Да сбъдваш джаз мечти динамично и елегантно

"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..

публикувано на 17.02.25 в 17:35

Глен Хюз идва с мегаспектакъла "Гласовете на рока със симфоничен оркестър"

A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...

публикувано на 17.02.25 в 12:53