Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изабела Шопова разказва "Приказки от Горната и Долната земя"

Снимка: @ColibriBooks

Приключението е това, което ти се случва тогава, когато плановете ти се провалят, казва писателката Изабела Шопова. Тя има толкова много истории за разказване именно поради тази причина – защото светът, който обикаля от десетилетия, при това в компанията на дъщеря си, я впуска в приключения, вместо да следва плановете ѝ.

След "На изток – в рая", "На запад от рая", "На юг от разума", "Подир сянката на кондора" и "Самоучител за преднамерено убийство на скуката", авторката предлага на читателите новата си сага – "Приказки от Горната и Долната земя". В тях тя описва пътешествията си и подчертава уж въображаемата линия на екватора, която разделя глобалното село, от което сме част, на Горна и Долна махала. Това истинско геополитическо противопоставяне в света е колкото политико-икономическо, толкова и културно-религиозно, езиково, еко и метеорологично.

"Оказва се, че това е един абсолютно различен свят, който малко или повече е пазен в тайна по простата причина, че малцина от жителите на Горната земя пътуват в Долната земя и имат възможност да я опознаят. И така, в нашите постоянни обиколки на света, защото това е съдбата на българите, които живеят в Австралия – при всяко наше завръщане у дома ние всъщност правим обиколка на света, имах възможност полека-лека, малко по малко, да опозная южния свят и да видя, че има едно много голямо глобално противопоставя между Севера и Юга, което като че ли не е така официално признато. На това противопоставяне, на тези разлики аз посветих приказките си, книгата, затова и я разделих по този начин – за да подчертая тези разлики и да позволя на читателя също да ги оцени", обясни в "Артефир" Изабела Шопова.

Двете с дъщеря ѝ са горномахленки в Долната земя – съвременни номадки с три паспорта, които говорят и три езика, но националността им е неясна. Достатъчна причина пътуванията им да се объркващи и скандални, винаги в двете крайности – на пълния контрол, но и на още по-всеобхващащия релакс. Именно от тях човек може да научи, че по-важният въпрос, особено за хората на път по света, е не "Откъде съм?", а Къде отивам?".

За читателите на "Приказки от Горната и Долната земя" маршрутът е ясен. Всичко започва с Горната земя, т.е. Русия от 2009 година с безумната ѝ бюрокрация и красотата на московските ѝ църкви, преминава към Поднебесната империя – тук са Хонконг и комунистическия китайски "рай", оттам поема към либералната Ниска земя, а десет години по-късно действието вече се развива в Чернобил. През 2015 година приказките достигат Долната земя, и по-конкретно – Буенос Айрес с футбола, тангото и живописните си улици. Следва супердолният край на Аржентина и на планетата, Ушуая, където Изабела Шопова минава през южните островни земи Нова Каледония, Роторуа, Вануато, Нумея, Маре. А накрая се завръща в Бризбън и разказва за своята Австралия и нейните уроци по щастие.

В звуковия файл от Изабела Шопова можете да чуете повече за това:
• какво в действителност означава да си горномахленка в Долната земя;
• какво не трябва да прави човек в Амстердам, и то ако се озове в бар с име, подобно на "Минус 40 градуса";
• какво точно представлява истинското противопоставяне в света;
• как жителите на Австралия, докато си даряват усмивки, позитивни мисли и енергия, всъщност си подаряват щастие.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Букет живописни стремежи

В епизод 573 "Трамвай по желание" среща своята публика със стремежите на три оригинални художнички – Дияна Йовчева, Силвина Бурджиева и Борислава Георгиева. Диана, Силвина и Борислава са артисти, обитаващи Независимото пространство за изкуство "Ателиетата" в Пловдив. Според техния разказ първоначално ги събира споделеното творческо пространство...

публикувано на 24.01.25 в 20:32

За Вселената на твореца – уроците на Рик Рубин

Издателят Любен Козарев представя в "Артефир" книгата "Творчеството: начинът да си" на известния американски продуцент Рик Рубин. Книга, насочена не само към музикантите, но към всички хора, които могат да се нарекат творци. По думите на Козарев за четящата българска публика заглавието вече е познато в оригинал. То вече е достъпно и..

публикувано на 24.01.25 в 15:44
Из

Ясен Григоров е избран за изложбата на илюстраторите на Панаира на детската книга в Болоня

Ясен Григоров и Ина Христова са българските илюстратори, финалисти в 62-рото издание на Панаира на детската книга в Болоня. В "Артефир" Григоров споделя, че от всички досегашни участия в голямото международно събитие, тазгодишното е двойно по-специално, защото този път представя България като илюстратор на книгата "Мил домашен комар" от..

публикувано на 24.01.25 в 15:37

Художничката Стефка Аройо – от малкото море до големия океан

"Морето, празници, танци" е озаглавена изложбата, с която художничката Стефка Аройо прави своето завръщане на софийската артсцена. Изложбата, която бе открита на 23 януари от проф. Станислав Памукчиев в СБХ – "Шипка" № 6, може да бъде посетена до 8 февруари. Част от платната в експозицията "Морето, празници, танци" са притежание на..

публикувано на 24.01.25 в 15:03

Младежкият театър отбелязва 80-годишнина с "Вълшебната флейта"

Младежкият театър "Николай Бинев" отбелязва 80 години от своето създаване с премиера на куклената постановка "Вълшебната флейта" по операта на В. А. Моцарт. Режисьор и автор на драматизацията е Христина Арсенова от Бургаския куклен театър, а авторската музика в спектакъла е дело на композитора Владимир Джамбазов. За юбилея, историята и..

публикувано на 24.01.25 в 14:45