Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Народното читалище "Иван Вазов" в Хисаря: Културни корени и съвременни измерения

| обновено на 24.07.23 в 13:03
Театролна постановка на сцената на читалището
Снимка: chhisar.weebly.com

Народното читалище "Иван Вазов" в Хисаря е свързано с дълга и богата история, започнала през далечната 1904 година. Тогава учителят Никола Младенов, заедно с няколко ентусиасти, започнаха читалищното дело в града. През годините читалището претърпява различни промени и развива активна дейност, като неговото име е свързано с патриарха на българската литература - Иван Вазов.

От разговора с Дарина Милева, библиотекар в читалището, в “Нашият ден“ научаваме, че Вазов е бил чест гост на Хисаря и често е прекарвал там времето си с приятели, наслаждавайки се на минералните бани и красивата природа. Хисарчани го обичали и му изразявали признателност за това, като решили да нарекат своето читалище на негово име.

През 1904 година, със съгласието на самия Вазов, читалището променя своето име на "Народно читалище Иван Вазов". Той изпращал книги на читателите им, които те приемали като скъп дар.

През годините, читалището развива множество активности и инициативи. В него съществува театрален състав, който в последствие се премества в новата сграда през 1984 година и продължава да създава постановки през всяка театрална сезона. Лятото е периодът на най-активната дейност на читалището, когато се провеждат театрални празници. Град Хисаря също отбелязва своя празници през месец юни.

Автограф на Иван Вазов

Читалището "Иван Вазов" продължава да бъде важен център на културния и образователен живот на Хисаря и да възпитава поколения читатели и културни дейци, съчетавайки традицията със съвременните потребности и интереси на общността.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Рисунка на Дейв-Стивън Ерон

България в очите на едно семейство, живеещо в Париж

България в очите на едно семейство, живеещо в Париж – разговор в "Нашият ден" с Ан-Мишел (14 г.), Дейв-Стивън(11 г.) и тяхната майка Пламена Ерон . Пламена е българка, която заминава за Париж, заради френския език, и остава там, защото създава семейство. Ан-Мишел свири на пиано от 5-годишна, а от миналата година свири на орган в..

публикувано на 19.07.24 в 12:57

Да изпратиш писмо до непознат

Всички, които се занимават професионално или като доброволци с хора в нужда, се натъкват на един неизменен факт – че наред с конкретните материални  потребности,  почти наравно с тях, а понякога и в по-голяма степен, изпъква необходимостта на човека да бъде познат, признат и обикнат. Забелязала го е и Катя Кутянова , доброволец и организатор на..

публикувано на 19.07.24 в 11:52

Незаконно и опасно строителство в центъра на София – какво се случва?

Незаконно и опасно строителство в центъра на София – на бул. "Христо Ботев" № 73 вече 4 месеца изправя жителите на района пред усещане за безизходица. Какви проверки са извършили институциите – в "Законът и Темида" разглеждаме частния случай на Велина Иванова от София. След отправена покана към представител на община "Възраждане", чуваме..

публикувано на 19.07.24 в 11:35
Д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Допустимо ли е искането за отлагане връчването на втория мандат от президента?

В "Законът и Темида"  дългогодишният консултант на предаването д-р Орлин Колев , експерт по конституционно право, отговаря на слушателски въпроси в ефир. Допустимо ли е искането за отлагане връчването на втория мандат от президента? В отговора си д-р Колев се позовава на чл. 99 от Конституцията – разпоредбата, която овластява..

публикувано на 19.07.24 в 11:04
Отличниците в края на учебната година

Един невероятен клас от СМГ постигна 99,32 среден успех на матурите

Срещаме слушателите на предаването "Нашият ден" с един невероятен клас от СМГ "Паисий Хилендарски", постигнал среден успех на матурите 99,32 точки от възможни 100 . Класният ръководител и учител по математика г-жа Елена Киселова разказва за пътя към блестящия резултат, в който не липсва критика към българската образователна система. От общо..

публикувано на 18.07.24 в 11:53