Кинофестивалът в Карлови Вари е един от най-престижните в Европа и тази година беше неговото 57-о издание. Продукцията на Стефан Командарев "Уроците на Блага" се конкурираше с още 10 филма от страни като Канада, САЩ, Швеция, Италия и Германия.
"Зад тези пет минути стоят пет години труд на изключително много хора, на целия екип и на много хора, които помогнаха да се случи този филм".
Това казва в интервю за БНР режисьорът Стефан Командарев.
Той допълва, че това ще помогне на съдбата на филма да бъде разпространен и да има продажби по цял свят. Както и да участва на още много фестивали, както ще помогне и на следващи наши проекти. Най-важната среща предстои. Тази с българската публика ще бъде през есента. Фестивалът "Киномания“ ще бъде открит на 16 ноември 2023 г. именно с филмовата лента "Уроците на Блага“.
"От гледна точка на това, че българските пари за кино не са достатъчни и с тази копродукция с наши дългогодишни партньори от Германия, филмът успя да се случи", казва още режисьорът.
Филмът "Уроците на Блага“
Филмът разказва историята на пенсионираната учителка Блага, която става жертва на телефонна измама и губи всичките си спестявания. Когато осъзнава, че няма шанс да си върне парите, тя получава примамливо, но подозрително предложение за работа. Някога стриктната и честна жена, бавно започва да погазва всичките си принципи.
"Нашата българска уникалност не е чак толкова уникална, важното е да бъдем автентични и да показваме нещата такива каквито са“, посочва режисьорът.
Той коментира, че идеята на продукцията е доста разпознаваема и в Европа, защото от една страна представя какво се случва с възрастното поколение от една страна и от друга страна са телефонните измами.
За дневния ред на обществотоТой припомни как преди пет години незнайно защо Изпълнителната агенция по трансплантациите беше закрита и обединена като дирекция към Изпълнителна агенция "Медицински надзор". Този проблем е част от филма. Допълва, че и до днес няма промяна, защото може би тази тема не е интересна.
"С новия филм говорим за поколението на нашите родители, на пенсионерите, които се оказаха най-голямата жертва на този преход. Отново с идеята да насочим прожекторите към тях", пояснява той.
Стефан Командарев заедно с неговия екип правят проучвания за следващ филм, който ще бъде посветен на проблемите на спешната помощ в София. Героизмът на тези хора, огромното текучество на хората, които са в линейките.
Трябва да дойде друго политическо поколение, което да си изпълнява обещанията и да се интересува от реалните неща.
Посланието"Всеки да работи на своята нива и да се опитва да прави възможно най-добре нещата", казва Стефан Командарев.
Чуйте целия разговор със Стефан Командарев в звуковия файл.
Стефан Командарев е български кинорежисьор, продуцент и сценарист. Създател на игрални и документални филми. Роден в София през 1966 г. Завършва френската езикова гимназия през 1985 г., Медицинска академия в София със специалност „медицина“ през 1993 г.. Работи пет години като лекар. През 1998 г. – филмова и телевизионна режисура в Нов български университет, след което завършва и филмово продуценство в EAVE. Филмът „Уроците на Блага“ (2023), на който той е продуцент и участва като актьор, печели голямата награда „Кристален глобус” на кинофестивала във Карлови Вари, а призът "Най-добра актриса" бе присъден на Ели Скорчева. Други негови филми са :Живот от Живота (2021), В кръг (2019), Посоки (2017), Съдилището (2014), Светът е голям и спасение дебне отвсякъде(2008),Азбука на надеждата (2003), Хляб над оградата(2002),Пътят на хармонията (2001), Пансион за кучета (2000) и др.
На 6 март в София се открива ретроспективна изложба с най-значимите творби на анонимния артистичен колектив "Герила Гърлс" (Guerrilla Girls). Изложбата носи заглавието "Изкуството да си непослушна" и до осми юни ще може за бъде видяна в Националната галерия "Квадрат 500". В рамките на събитието, на 7 март, две от основателките на групата, известни..
Художникът Костадин Жиков представя своята самостоятелна изложба "Кехлибарени сънища". В експозицията са показани 20 картини, включващи пейзажи и актова живопис. Заглавието обединява две различни тематики и отразява навлизането на автора в топлата, кехлибарена цветова гама през последните години. За втори път Жиков показва голото тяло като..
Къде отиват спомените и преживяванията ни, когато потънат в подсъзнанието, и какви следи оставят те върху нас? Ако не сте се питали това, сега имате повод да го направите, защото танцовият спектакъл "Къде отиват сънищата наяве" кани всеки зрител да изследва своето вътрешно "аз" и да забрави за момент границите между реалността и съня. Всяка сцена в..
Борислав Стоянов представя Stick Place. В творбата си съчетава изображение на негова пластика, направена преди години, и кратък авторски стих, които намира за свързани и онагледяващи темата за разноезичието. Художникът използва библейския сюжет за построяването на Вавилонската кула, който дълбоко е залегнал в културата ни и остава символ на..
Художествената галерия "Станислав Доспевски" - Пазарджик гостува в София, представяйки за първи път в столицата колекцията "Стоян Василев". Това е възможност за публиката в София да се потопи в магията на произведенията на един от най-големите пейзажисти в българското изобразително изкуство, художникът, който превръща старите улици, пазари и..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg