"Тези награди поставят българското кино още няколко стъпчици напред в картата на световното кино".
Това каза пред БНР актрисата Ели Скорчева. Тя спечели наградата за главна женска роля на фестивала "Карлови Вари" в Чехия за участието си в българо-германския филм "Уроците на Блага".
Една декемврийска вечер ѝ обадил Стефан Командарев. Тя била изумена, не очаквала обаждане от колеги режисьори, отдавна."Каза ми, че наш общ приятел му е предложил да се свърже с мен. Казах, че искам да видя сценария, това за мен е условие. Прочетох го на един дъх. Обадих му се на следващия ден, казах - твоя съм. Бях силно впечатлена от сценария, от актьорската задача, от предизвикателствата, които Блага представяше пред мен".
От снимачния процес урок за нея бил фактът, че "може да се работи и по този вълшебен начин в киното".
"До голяма степен бях загубила вяра въпреки успехите на българското кино във времето, в което аз работех. Имаше не съвсем чистоплътна атмосфера. Тук видях нещо, което ме очарова и искам да го повтарям и още, и още. Екипът и колегите актьори са приятели и съмишленици, не си забиват нож в гърба, помагат си. Работната атмосфера е ведра и чиста, леко е да се диша".
В предаването "12+3" Скорчева коментира, че средата, в която живеем, зависи от нас - как ще я изградим. Според нея са необходими държавнически решения, за да могат възрастните хора в България да живеят достойно. Няма достатъчно занимания в училище, които да изграждат етика и емпатия сред децата в училище.
"Два месеца работех като чистачка в едно училище. Децата от първи клас не можеха да си пуснат водата в тоалетната, не знаеха как да си измият ръцете, кое след кое следва... Хората трябва да бъдат по-почтени в отношението към себе си и към това, което работят. Това ще направи отношенията им към другите хора по-чисти".
За първи път "Уроците на Блага" ще бъде показан на фестивала на българския игрален филм "Златна роза" във Варна, а официалната премиера е през ноември на Киномания.
Интервюто на Георги Марков с Ели Скорчева в предаването "12+3" можете да чуете в звуковия файл.
През 2021 г. за първи път фондация "Лъчезар Цоцорков" провежда кампанията "Окрили доброто", която отличава скрити герои от цялата страна. За четирите години досега отличените скрити герои са над 230. "Проф. Лъчезар Цоцорков – патрон на фондацията, е един от най-големите български дарители и меценат на културата . С капанията "Окрили..
Насоки и идеи, стъпки и упражнения, които да ни помогнат по пътя за реализацията на нашите мечти, даде в интервю за предаването "Нощен Хоризонт" Анастасия Карнаух - журналист, предприемач и собственик на онлайн бизнеси, както и създател на групата "50 цели за 2025" , в която близки и далечни на нея хора се учат да "целеполагат", т.е. да..
"Нова година - нов късмет!", но в днешно време май е по-коректно да се каже "Нова година - нов цвят от Пантон!", тъй като избраният от тях нюанс Мока Мус буквално ще виждаме в близките над 300 дни навсякъде около нас, включително по дрехите, по аксесоари и дори по домовете ни. Как и нашият дом бюджетно да е в крак с актуалните цветови..
Самото му име загатва интересна фамилна история и автобиография - Аугусто Ечевери Чуковски има колумбийска, френска, българска и беларуска кръв, но се чувства изключително свързан с културата на Полша, защото детството му преминава там. Преподава полски език в Софийския университет, а освен това е и музикант. Как празнуват в Полша и Колумбия,..
Културата на Южна Америка присъства в живота и празниците на семейството на Мануела Панаретова . Тя е испанист, преводач, преподавател по испански и италиански език, а личният ѝ живот е свързан с Чили, където живее по време на брака си с чилиец. Как отбелязват Коледа и Нова година в нейната фамилия и как съчетават българската и чилийската..
Таня Лий e българка, а съпругът ѝ Джегук Лий е от Южна Корея. След като се запознават благодарение на общ познат от корейската общност в България, първоначално ги събират разговорите за Съединените щати и любовта им към тази държава отвъд Океана. Сега вече като семейство Таня, Джегук и синът им Дамин съчетават в ежедневието и празниците си..
В Афганистан Новата година – Навруз , всъщност ще посрещнат на 21-ви март, а не на 1-ви януари, защото празнуват по друг календар. Част от афганистанската общност в България обаче ще отбележи 2025-година заедно с нас. Какви са приликите и разликите в празнуването тук и там, както и как смесват традициите афганистанците в страната ни разказа..
2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до..
Не случайно преговорите за правителство се прекратиха в неделя, след като ДБ са внесли в работната група – преговорния екип, конкретни предложения с..
Предложеният бюджет за 2025 г. не трябва да минава, но в същото време не трябва и да стои в неизвестността. Това заяви пред БНР Георги Кадиев от..