Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Предразполагат ли горещините към психически неразположения?

| обновено на 27.07.23 в 09:32
Мирослава Мацурева
Снимка: Личен архив

В летните месеци, когато температурите се повишават, много от нас се радваме на слънчевите дни и възможността да изпитаме прелестите на топлото време. Въпреки това, трябва да сме особено внимателни с влиянието на горещините върху нашето психическо здраве.

В разговора с психолога Мирослава Мацурева в “Нашият ден“ обсъдихме как горещините предразполагат към психически неразположения, като паник атаки, тревожности и засилване на депресивните състояния.

В предаването Мирослава Мацурева обяснява, че горещините могат да оказват влияние върху различни аспекти на нашето здраве, включително и психическото. Паник атаките и тревожността са чести симптоми, които се свързват с високите температури. Това означава, че по време на горещи дни хората могат да се чувстват по-неуравновесени и тревожни.

Тя обясни още, че за хората, които вече са подложени на стрес, или имат предразположение към психични разстройства, големите горещини могат да допълнително засилят тези състояния. Горещините могат да увеличат дискомфорта и напрежението, което може да се отрази негативно на психическото здраве.

Дори при хора, които не страдат от психически разстройства, горещините могат да оказват влияние. Симптоми като безсъние, неадекватност и прегряване са по-вероятни при хора, които са по-чувствителни към високите температури.

За да се справим с влиянието на горещините върху психическото здраве, психологът Мацурева препоръчва да предприемем някои предпазни мерки. Носенето на слънчеви очила е от съществено значение, не само като аксесоар, но и като предпазна мярка. Тя отбелязва, че е доказано, че слънчевите очила помагат да намалим излагането си на ярката светлина, която може да предизвика агресивни реакции и неблагоприятни емоции.

Също така, е препоръчително да избягваме дълготрайното излагане на пряка слънчева светлина, особено в часовете между 12:00 и 17:00 часа, когато слънцето е най-силно. Търсенето на сянка и използването на предпазни средства като ветрило и шапка също са важни мерки за предпазване от неприятните последици от прекомерната топлина, която може да засегне психическото ни благополучие.

В заключение, горещините действително могат да предразполагат към психически неразположения и да засилват различни психически състояния. Важно е да бъдем внимателни и да предприемем предпазни мерки, за да се справим по-добре с влиянието на топлото време върху нашето психическо здраве.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Илияна Йотова: Нужен е координиран подход, за да покажем значението на българистиката

Преди по-малко от месец се проведе международният форум за кирилицата "Азбука. Език. Идентичност", инициатива на вицепрезидента Илияна Йотова. Двудневната конференция бе организирана с подкрепата на Министерството на образованието и науката, продължавайки традицията на международния форум за кирилицата "…И ний сме дали нещо на света" от 2022 г...

обновено на 23.07.24 в 11:30
Константин Иречек

Константин Иречек, или какво не знаем за него?

На 24 юли се навършват 170 години от рождението на Константин Иречек, младият чешки учен, написал първата академична история на страната ни и допринесъл за изграждането на следосвобожденска България. Повечето от нас свързват името му най-вече с романа на Алеко Константинов "Бай Ганьо", чийто герой е той, а напоследък и с някои цитати от неговия..

публикувано на 23.07.24 в 09:16

Проф. Любомир Топалов – за Америка, през Япония и Виетнам

Проф. Любомир Топалов е преподавател в Университета в Бостън в САЩ. Бил е и 10 години преподавател по политология и международни отношения в Университета "Мейджи“ в Токио. Автор е на книгата "Политическа икономия на популизма“. Пътят на един радиоводещ в БНР до преподавател в Америка и Япония. Краткият престой по неволя във Виетнам. Защо земята..

публикувано на 22.07.24 в 12:20
Национална купа за ветроходни яхти

Балчик беше домакин на Националната купа за килови яхти

Балчик се гордее с един от най-старите и емблематични морски клубове в България. Създаден през 1946 година, този клуб е първият в страната, който построява собствена сграда през 1965 година и яхтено пристанище през 1985 година. През годините клубът е обучил хиляди младежи и всяка година подготвя около 70-80 души за капитан-лодкари. Природната..

публикувано на 22.07.24 в 10:18

Андрей Захаров: Путин започна не само войната в Украйна, но и гражданска война в Русия

Какви опасности грозят всеки, обявен за чуждестранен агент в Русия, как се използва "Законът за чуждестранните агенти" срещу изразилите различно мнение там и има ли бъдеще опозицията в РФ, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Андрей Захаров , руски журналист, който живее в България и е обявен за международно издирване от..

публикувано на 21.07.24 в 14:16