Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Застрашеният български език: Изучаването му в чужбина и предизвикателствата пред училищата

| обновено на 27.07.23 в 12:15
Снимка: facebook/groups

На 27 и 28 юли 2023 г. в София и в Карлово се провежда годишната конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина (АБУЧ). 

Конференцията беше открита от председателя на АБУЧ, д-р Ирина Ботева-Владикова, в Националния студентски дом в София, сутринта на 27 юли, където Асоциацията има свой офис. Предвидени са приветствия към участниците на поканените официални лица, сред които се очакват бивши и настоящи министри и парламентаристи.

Ще бъдат връчени наградите на отличените ученици в Международния ученически образователен конкурс “Следи от Кирило-Методиевото дело по света”, организиран от Кирило-Методиевият център за културно наследство и АБУЧ.

Дирекция „Образование на българите зад граница и училищна мрежа“ към Министерството на образованието и науката ще направи презентация.

Следобед същия ден в Студентския дом в София ще се проведе и годишното Общо събрание на Асоциацията.

Вторият ден от форума, 28 юли, ще се проведе в гр. Карлово.

Участниците ще бъдат поздравени от кмета на Карлово, Емил Кабаиманов, и директора на Националия музей „Васил Левски“ в Карлово, д-р Дора Чаушева. Ше има още една презентация от дирекция „ОБГУМ“ на МОН.

Ще бъдат представени резултатите от видеоконкурс, проект на АБУЧ към националната инициатива за отбелязване на 150 години от гибелта на Васил Левски, и ще бъдат раздадени грамоти на участници.

Ще бъде представен преводът на детската книжка „Левски в детските очи“ с автор Иван Стоянов и ще бъдат наградени участниците.

Предвидено е посещение на Националния музей „Васил Левски“, поднасяне на цветя пред паметника на Левски и прожекция на филма „Когато Дякона срещна Апостола“.

Евелина Аврамова е основател, директор и учител в училище "Васил Левски" в град Саарбрюкен, Германия. В интервюто си за предаването "Нашият ден", тя разказва за страховете си след раждането на близнаците си в Германия и необходимостта да определи на кой език да им говори. Евелина често предупреждава родителите, че ако не говорят на езика с детето си у дома, рискуват да загубят връзката с него и децата ще се откъснат от своите корени.

В предаването тя изразява съжаление, че голяма част от българите, живеещи в чужбина, не смятат за важно децата им да учат български език. По нейно мнение, българската държава трябва да направи повече, за да подкрепя българските училища зад граница и да информира за тяхното съществуване и локация.

В следващата част от разговора Ирина Владикова, председател на Българските училища в чужбина и дългогодишен директор на училище "Св. Св. Кирил и Методий" във Виена, споделя радостта си, че през тази година са успели да обучат над 400 деца и се гордеят с участието и наградите, които получават от различни международни конкурси.

Ирина Владикова отбелязва, че австрийската образователна система включва изучаването на майчин език, а българският е сред предлаганите над 20 езика. Това предоставя възможност на българските деца във Виена да изучават български език безплатно и редовно посещават тези уроци.

Разговорът продължава с разказ за летните годишни конференции на училището "Св. Св. Кирил и Методий" във Виена, които тази година са посветени на две важни стойности на българското духовно и светогледно съзнание. Една от темите е свързана с българския национален герой Васил Левски, който служи за пример на морал и сила за българския народ.

В завършек, в интервюто Евелина Аврамова поставя акцент върху проблема с разпределението на българските училища в чужбина, които често се намират на места, където няма други подобни учебни заведения, за които децата да се обучават на български език. Този проблем изисква специално внимание и насърчение от страна на държавните институции. Според нея е важно да се създадат нови учебни програми и да се осигури ново учебно съдържание, за да се подобри качеството на образованието в българските училища зад граница.

В предаването г-жа Манджукова от Изпълнителната агенция за българите в чужбина изрази убеждението си, че дефицитите не са в обучението на българските деца, а по-скоро в липсата на координация между политиките, насочени към българите в чужбина. Тя привлече вниманието към успешния модел на Асоциацията на българите в чужбина, която създава сътрудничество и обединение с други организации, занимаващи се с български култура и образование. Този подход улеснява работата с българските институции и помага за постигането на общите цели.

Наталия Михалевска от Министерството на образованието и науката (МОН) отбеляза в предаването “Нашият ден“ значимостта на създадения български модел за подкрепа на общности зад граница, които са регистрирани в чужди държави. По нейните думи тази политика е довела до създаването на 389 български неделни училища в 43 държави, където българските деца имат възможност да учат на родния си език и да запазят българската култура и идентичност.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кристиан Николов (вдясно)

Земенски млечни продукти

Кристиан Николов от Земен отглежда заедно с баща си кози, овце и крави в града, където е и малката мандра на семейството. Едрият рогат добитък от породата Монбелиард живее в подножието на Земенския манастир, а оборите за козите и овцете са в другия край на града. Животновъдството предшества мандрата, която произвежда кисело мляко, сирене и..

публикувано на 27.03.25 в 16:10
Доц. д-р Щерьо Ножаров

Сивият сектор е причина у нас частните инвестиции да са по-малко от тези в света

Седмият годишен форум "Производство и търговия", организиран от сп. "Мениджър", постави фокус върху новите търговски маршрути и клиента на бъдещето. В рамките на събитието Петър Ганев, старши изследовател на Института за пазарна икономика, заяви, че България изпреварва средния икономически растеж в ЕС, като двигател на БВП е потреблението на..

публикувано на 27.03.25 в 12:08
Петър Стоянов

Туроператорите на прага на еврозоната

Туристическият сектор се подготвя за присъединяването на България към еврозоната. Петър Стоянов, председател на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти (АБТТА) , говори в "Нашият ден" за готовността и очакванията на бранша, свързани с приема на еврото, както и за туристическия гаранционен фонд, който трябва да бъде създаден..

публикувано на 27.03.25 в 11:30
Кадър от благотворителния бал на 8 март

Клубът Bulgarian Women In Business и неговият празник на идентичността

"Нашият ден" представя клуба Bulgarian Women In Business , обединяващ  българки, майки и успешни предприемачи, живеещи във Великобритания.  Разговаряме с Тинка Денишева , основател на клуба – за подкрепата, за бизнеса в мултикултурна среда и за каузата българско образование зад граница. Bulgarian Women In Business е мрежа, която възниква в..

публикувано на 27.03.25 в 11:26
Полина Карастоянова

Туристическият бизнес е в най-висока степен подготвен за влизане в еврозоната

Националният борд по туризъм организира първата национална конференция на тема "Българският туризъм и присъединяването на България към еврозоната" . Акценти в дискусията, проведена под патронажа на министъра на туризма Мирослав Боршош, бяха въпросите: Как ще се отрази влизането ни в еврозоната върху развитието на българския туризъм? Какви са..

публикувано на 27.03.25 в 10:50