Над село Черни Осъм, разположено в Троянската община – в подножието на Националния парк "Централен Балкан" – са се надвесили връх Голям Купен и връх Левски. Вторият връх е приютил извора на река Черни Осъм, чието име носи и първото село, край което преминават водите ѝ. И сред тази живописна природа се намира една интересна забележителност – Природонаучният музей.
През 1965 година, учителят по биология Илия Илиев заедно със своите ученици започва да събира животински и растителни видове, необходими за образователната програма на местното училище. С това се поставя началото на музейното дело в с. Черни Осъм. Постепенно колекцията, подредена в коридорите на училището, се разраства и през пролетта на 1976 г. е преместена в нова сграда. Музеят днес е разположен на два етажа, а започва да развива своя самостоятелна дейност от 1992 г. Той е включен в 100-те национални туристически обекта под номер 31А.
В колекцията на Природонаучния музей се съхраняват над 700 експоната. В експозицията са представени повече от 120 вида птици, над 25 вида препарирани бозайници. Залите са озвучени с оригинални аудиозаписи на звуци от животинския свят, а също така на цветни витрини може да се види и естествената среда, в която живеят представените в музея животински видове. Музеят притежава и голяма колекция от насекоми, а в стъклени витрини са представени 11 вида риби, които и до днес обитават водите на река Черни Осъм. Също така има и експонати на изчезнали видове, както и на земноводни и влечуги, характерни за района на Централна Стара планина.
В съседство на музея се намира единственото в страната училище за планински водачи.
С Павлина Иванова, директор на Природонаучния музей в с. Черни Осъм, разговаряхме за осъществените и за бъдещите интересни проект. Разказа и някои истории за оригиналните експонати, които привличат вниманието на посетители дори и от чужбина.
"Всеки харесва различно време, включително и ние, синоптиците. Ето сега в това антициклонално, барично поле, което определя времето през последните дни, мога да кажа, че времето е скучно, защото и тези пет изречения, които представляват прогнозата за времето, тя, общо взето, е една и съща. Аз от малък и като синоптик вече, харесвам..
Александра Петкова от 12.В клас на НПМГ "Акад. Любомир Чакалов" спечели първа награда на Европейския конкурс за млади учени в Катовице, Полша, придружена със 7000 евро и наградата на Стокхолмския младежки научен семинар. Тя ще посети събитията в Нобеловата седмица. Възпитаничката на НПМГ получи и наградата на Regeneron ISEF, където ще участва..
Навярно повечето от нас, особено принадлежащите към поколенията над 30 години, ще разпознаят у себе си признаците на напрежение, тревожност и дискомфорт пред непрекъснато обновяващите се технологии, средства за комуникация и технологични изобретения. Е, оказва се, че това състояние си има име, а вече се търсят и популяризират стратегии и методи за..
Говорим за причастни към съдбата на България чужденци, живели у нас по различно време, дошли от различни страни, представители на различни занятия, но обединени от доброто отношение към нас. Правим го по повод новоиздадената книга с автор Милена Димитрова, носеща такова заглавие – "Десет велики българолюбци". Вътре става дума за известните на всеки..
Като специален гост на Втората международна конференция Сино-Балканика "Културният диалог Китай-Балкани" в България пристигна д-р Ю Тие , световно признат лечител и лектор в областта на китайската традиционна медицина. Двуезичният форум бе организиран от Асоциацията на китаистите в България, Софийския университет и Световния център по..
Тридесет и пет години след падането на Берлинската стена и очакванията на българското общество да стане част от демократичните процеси и форми на..
Тазгодишното, 54-то издание на Фестивала за оперно и балетно изкуство в Стара Загора – уникален празник на музикално-сценичните изкуства, едно от..
В края на ноември в Конуей хол в Лондон ще бъде премиерата на двуезичния сборник на английски и български Shining Wind / "Сияен вятър". Събитието ще е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg