Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Милен Петров: Възстановчиците и техните усилия за оживяване на древната история

Ролята на хората, които се занимават с историческа реконструкция, или възстановчиците, е изключително значима в нашето време, казва Милен Петров, бивш военен, историк, художник и възстановчик. Той споделя в ефира на “Нашият ден“, че тяхната основна цел е да пресъздадат и оживят историята, да я покажат на хората такава, каквато тя е била в миналото, но през погледа на съвременните хора. И да направят това по най-правилния начин, съобразявайки се с историческите извори и факти. “По няколко начина набираме информация за това какъв е бил животът на хората в историческите епохи“, разказва още г-н Петров и пояснява: 

"На първо място са писмените извори, които ни предоставят документални свидетелства за събития и обичаи от отминалите времена. Те са като пътеводител за нас, възстановчиците, позволявайки ни да създаваме реалистични сцени и образи от миналото“. "На второ място, това са изобразителните паметници – мозайки, скулптори и релефи," добавя още той.

Милен Петров и Милена Воденичарова
Милен Петров разказва, че третият вид източник са археологическите находки, които са “безценни за нас“"Те предоставят директни доказателства за материалния живот и технологиите на древните хора," казва още той.

За да бъде една възстановка автентична, господин Петров обяснява, че трябва да се спазват всички изисквания и методи за пресъздаване и реконструкция на миналото. "Това означава да обърнем специално внимание на детайлите, на традициите и на материалите, използвани през древността," подчертава той.

"Автентичността е ключова", казва г-н Петров и допълва, че това се постига, “когато възстановчиците обхващат възможно най-много аспекти от бита и културата на древните общности. Така създаваме реалистична и пълна картина на миналото, което е от съществено значение за разбиране на нашето наследство и идентичност“. 

Той отбелязва, че задължителни са знанията в областта на историята на костюма и изобразителното изкуство, за да можем да възпроизведем вярно дрехите и визуалния стил на отминалите епохи. 

Чуйте разговора в звуковия файл.

Снимки - ipark.bg, Ана-Мария Кръстева
По публикацията работи: Зоя Димитрова
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26

Изложбата Fishlove – провокация на тема свръхконсумация и риболов

Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..

публикувано на 19.02.25 в 09:31