Фрази като "нещо ми е подръка", "пазя като зеницата на окото си", "падна ми в ръчичките" – се използват всекидневно. Употребата им води началото си от Библията. Тези фразеологизми са проникнали в речта чрез библейските преводи в средните векове.
Каква е всекидневната употреба на библейските изрази – разказва Иво Братанов, д-р по български език, член на Съюза на учените, старши учител по български език в Русе и човек с интерес към историята и съвременното развитие на езика.
"Около 2000 фразеологизма в нашия език водят началото си от Библията. Те бяха събрани и посочени, заедно със своите първообрази, от проф. Върбан Вътов в един голям и обстоен Речник на фразеологизмите с библейски произход.
Фразеологизмите са проникнали в българския език чрез преводите на Библията. Употребяваме ги ежедневно, макар че рядко сме наясно с техния произход.
По-ограничено е библейското влияние върху граматиката. Интересно е, че такова влияние има при образуването на една специфична превъзходна степен, която в нашия език се нарича "суперлативос хевреикос" ("еврейска превъзходна") степен. Например в изрази като "Цар на царете", "Книга на книгите", "Песен на песните" и т.н. Тази степен означава някакво високо качество на нещо."
Повече подробности и примери – чуйте от звуковите файлове.
Снимка – изд. Слово
Д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет сподели в ефира на "Нашият ден" вдъхновяващи мисли за градското биоразнообразие и инициативата "Дивата София". Основната цел на този проект е да разкрие на широката публика богатството на дивата природа, която съществува дори в рамките на големия град. Според д-р Грозданов много..
В предаването "Време за наука" Христо Панчев, координатор на инициативата за "зелено възстановяване" в "Грийнпийс" за Централна и Източна Европа, разказва за новия проект на организацията – специализирания курс "Енергийно еспресо". "Енергийно еспресо" е безплатен онлайн курс, насочен към общински специалисти, ангажирани в сферата на градското..
В рамките на рубриката "Темата на деня" в ефира на "Нашият ден" се проведе задълбочен разговор за интеграцията на жените и децата бежанци от Украйна. Участие взеха Бистра Иванова, председател на "Мулти култи колектив", украинската поетеса Ана Багряна и Виктория Петрова, мениджър програми и оценка на проекти към "Българския фонд на жените"...
В рубриката "Епизоди от живота" обсъдихме как иновативните технологии могат да подкрепят здравословния начин на живот. Владислав Живков, управител на "Инова Ливинг", представи проекта NutriWell – платформа, разработена с помощта на изкуствен интелект , която има за цел да подпомага здравословното хранене и социалното включване. "NutriWell е..
В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно". Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем. Японците например имат термина..
Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация..
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори –..
Младият художник Димитър Павлов вече оставя своя културен отпечатък с изложбата "Писма и ноктюрни" – до 14 декември в галерия "Сердика". Това е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg