В селищната могила "Юнаците" от седмица текат усилени археологически разкопки. Обектът се намира Горнотракийската низина на 8 км западно от Пазарджик. Ръководител на разкопките е доц. Камен Бояджиев, който разказва в предаването "Нашият ден":
"Разкопките започнахме от 21 юли. В момента работим с доброволци, които се учат при нас на полева археология, като част от полева школа, която извършваме съвместно с "Балканско наследство" вече десетина години. Финансирането тази година от страна на Министерството на културата тази година е 59 хиляди лв.
Редовните ежегодни проучвания се извършват вече близо 50 години (от 1976) почти без прекъсване. Първите проучвания на могилата са направени още през 1939 г.
Най-ранното заселване на района се отнася някъде 5000 г. пр. Хр., т.е. около 7000 години преди сега. Говорим за самия финал на неолитната епоха и самото начало на халколита или каменно-медната епоха. Скоро след заселването на това място неговите обитатели изграждат укрепителна среда върху определена част на тази площ и постепенно върху нея се натрупват пластовете, които образува селищната могила.
До момента предполагаме около трийсетина селища, които, започвайки от началото на петото хилядолетие пр. Хр., обхващат почти цялата каменно-медна епоха. През четвъртото хилядолетие имаме едно прекъсване в обитаването и през края на четвъртото хилядолетие могилата е заселена с ново население, което свързваме с началото на ранната бронзова епоха. Раннобронзовият пласт е изцяло проучен и обхваща 17 последователни селища от цялото трето хилядолетие пр. Хр. Върху тях следват селища от желязната епоха, римско укрепление, а през средновековието могилата е използвана за некропол на намиращо се в близост селище."
По пътеките на лятната археология върви Виолета Борисова, която разговаря в "Нашият ден с доц. Камен Бояджиев – чуйте повече от звуковия файл.
Снимка – РИМ - Пазарджик
Д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет сподели в ефира на "Нашият ден" вдъхновяващи мисли за градското биоразнообразие и инициативата "Дивата София". Основната цел на този проект е да разкрие на широката публика богатството на дивата природа, която съществува дори в рамките на големия град. Според д-р Грозданов много..
В предаването "Време за наука" Христо Панчев, координатор на инициативата за "зелено възстановяване" в "Грийнпийс" за Централна и Източна Европа, разказва за новия проект на организацията – специализирания курс "Енергийно еспресо". "Енергийно еспресо" е безплатен онлайн курс, насочен към общински специалисти, ангажирани в сферата на градското..
В рамките на рубриката "Темата на деня" в ефира на "Нашият ден" се проведе задълбочен разговор за интеграцията на жените и децата бежанци от Украйна. Участие взеха Бистра Иванова, председател на "Мулти култи колектив", украинската поетеса Ана Багряна и Виктория Петрова, мениджър програми и оценка на проекти към "Българския фонд на жените"...
В рубриката "Епизоди от живота" обсъдихме как иновативните технологии могат да подкрепят здравословния начин на живот. Владислав Живков, управител на "Инова Ливинг", представи проекта NutriWell – платформа, разработена с помощта на изкуствен интелект , която има за цел да подпомага здравословното хранене и социалното включване. "NutriWell е..
В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно". Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем. Японците например имат термина..
Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация..
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори –..
Младият художник Димитър Павлов вече оставя своя културен отпечатък с изложбата "Писма и ноктюрни" – до 14 декември в галерия "Сердика". Това е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg